osa tietoa

Tuossa on tilastotietoa suomessa asuvista ulkomaalaisista 2011 vuoden lopulla eli siinä onVäestörakenne :
Tuottaja: Tilastokeskus
Tiedot: Tuorein julkistus:
Suomen väestöstä ulkomaista syntyperää olevia 4,8 prosenttia
30.11.2012
Tilastokeskuksen väestörakennetilaston mukaan Suomessa asui vakituisesti vuoden 2011 lopussa 257 248 ulkomaista syntyperää olevaa henkilöä, mikä on 4,8 prosenttia väestöstä. Ulkomailla syntyneitä eli ensimmäisen polven ulkomaista syntyperää olevia oli 219 702 henkilöä ja Suomessa syntyneitä eli toisen polven ulkomaista syntyperää olevia oli 37 546.

Kun mietimme työllistämisongelmia maassamme, pitäisikö ottaa ulkomaalaisia maahamme vain sitä mukaa kuin on heille työtä tarjota?

Vai miten te ratkaisisitte ongelman siitä miten kaikille riittää työtä jolla ansaita elantonsa? Palkkaa ei voi enää pienituloisilta laskea kun sitähän tulisi nostaa ja tasoittaa tuloerojen kasvanutta kuilua järkevälle tasolle.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikki mietinnät siitä missä määrin voidaan "adoptoida" ulkomaalaisia suomeen vievät yleensä keskustelun sille rasistikeskustelulle jota en toivoisi koska miellän tämän kapasiteettiasian vain mahdollisuutena antaa elämiseen perusedellytykset.
      Eli jos perheeseenkin adoptoitaisiin lapsia lisää niin ei niiden kasvatus saisi riistää jo perheessä olevilta heillä olevia perusedellytysmahdollisuuksia ja niihin kasvattamista.

    • Oman suhtautumiseni perustana pätee määritelmä: Jokaisella "Homo sapiens"-nisäkäslajin jäsenyksilöllä on yksi ja sama ihmisarvo täysimääräisenä. Tämän määritelmän kanssa ovat sovittamattomassa ristiriidassa raisistiset ja mm. kastijako-oppiin nojautuvat ihmiskäsitykset. Edelleen moniin uskontoihin sisältyy opinkappaleita, joitten osalta on ylipääsemättömiä eroavaisuuksia (esim. naisten statuksen suhteen) ihmisarvoisen ihmiskäsityksen kanssa.

      Monet valtiot ovat laatineet rajoituksia maahanmuutolle. Ne rajoitukset eivät tarkoita välttämättä eivätkä yleensäkään sitä, että ihmisarvoista ihmiskäsitystä ei hyväksyttäisi, vaan kyseessä on holtittoman maahanmuuton hallinta. Meillä Suomessahan on viime aikoina usein kuultu kielenkäyttöä, jonka mukaan kaikki ulkomailta Suomeen kohdistuvan maahanmuuton kriittinen arviointi olisi muka rasismia ja vihapuhetta.

      Kun yritän hahmotella omaa asennoitumistani Suomessa jo olevaan ulkomaalaistaustaiseen väkeen, niin kaiken kaikkiaan tuo vajaan viiden prosentin väestöosuus hyvinkin mahtuu tähän tasavaltaan. Lisääkin ulkomailta tulijoita voi ymmärtääkseni Suomeen sijoittua. Kaikkien tulijoitten on kuitenkin hyväksyttävä suomalaisen yhteiskunnallisen järjestyksen mukaiset elämisen ja käyttäytymisen tavat. Niin suomalaiset siirtolaisetkin ovat tehneet muuttaessan pois täältä Koti-Suomesta muuanne kuten esim. USA:han, Australiaan, jne.

      Meidän kantasuomalaisten ja tänne ulkomailta saapuneitten väliset suhteet ovat olennaisen tärkeä asia. On ajateltava ja noudatettava tasapuolisuutta. Ulkomaalaisiin maahanmuuttajiin kohdistuvat kielteiset asenteet juontuvat paljolti siitä, että tänne syystä tai toisesta ulkomailta saapuneita suositaan verrattuna kantaväestöön. Jos jotain yhtä työpaikkaa hakee kantasuomalainen ja ulkomaalainen, niin pestausvalinnan pitää tapahtua pätevyyden perusteella eikä ulkomaalaistaustaista työnhakijaa pidä suosia pestaustilanteessa pelkästään sillä perusteella, että hän on ulkomaalaistaustainen. On oltava samalla viivalla. Ulkomaalaisten vastaanottamisessa on niin ikään piirteitä, joista aiheutuu närää maahanmuuttajia kohtaan. Hotellityyppinen asuminen aiheuttaa karsastusta ja samoin sosiaalisten avustusten antaminen löysemmillä perusteilla kuin kantasuomalaisille. Edelleen pitkiksi venyvät lupa-asioitten käsittelyjen ajat tuntuvat epätarkoituksenmukaisilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      192
      6576
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5483
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3441
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      264
      3399
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2418
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2135
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1826
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1784
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      52
      1751
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1386
    Aihe