Mistä suurimmat riidat

Mistä teillä avioliitossa tulee (tuli) suurimmat riidat? Itse en seurustele ja juuri siitä syystä, että kammoksun kaikenlaisia riitoja, eroa ja sitä eroamisbuumia mitä nykyään vietetään. Pahin painajaiseni olisi olla suhteessa, saada naisen kanssa lapsi(a) ja sitten erota. Ei silloin niinkään jos lapsi saisi jäädä erossa minulle mutta yleensähän nainen on vahvoilla tässä asiassa. Varsinkin kun olen pienituloinen niin uskaltaisin veikata, että rahasta varmasti tulisi iso ongelma parisuhteessa.
8202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

utelias assi

Äänestä
  • kiinnostaa kauheasti mitä herra ja rouva anonyymeille kuuluu. Enemmän kiinnostaa nuo syyt

    Äänestä

Suhteessamme hiertää eniten puhumattomuus. Mieheni ei ole oppinut vuorovaikutusta, ja hän suuttuu, ja raivostuu sanoipa jostakin kuinka varovasti tahansa. Meillä pantataan kaikissa asioissa. Olemme olleet naimisissa todella pitkään ja voin sanoa, että kärsivällisyyttä on koeteltu. En kuitenkaan kannata eroja ja lapsen takia aion vetää tän hamaan, kunnes kuolema erottaa tyyliin.
Rahasta ei meillä ole kinattu vaikka alussa olimmekin niukoissa varoissa.
Nykynaiset ovat kyllä kovasti rahan ja hyvän elintason perään, että siitäkin kyllä ongelmia helposti tulee. Mutta hyvinkin voi käydä jos uskallusta riittää. Asiat vain on puhuttava seurusteluvaiheessa ,mitä halutaan ja mitä ei.

Äänestä
  • Jaksamista sinulle. Minä taas kilahdan jos mies on mykkänä. Nyt en ole suhteessa, mutta vuorovaikutuksen puute on yksi syy lopettaa suhde. Arvostan kyllä asennettasi, mutta varmaan on ajoittain raskasta. Toisaalta puhumattomuutta on paljon parisuhteissa, ehkä suorastaan yleistä. Naisilla on myös omia verkostoja, joista saa tukea.

    Äänestä

Yleisin syy on keskittyminen itseensä, eli vaimoni kuten monet ns. menestyvät nykynaiset ovat hyvin yksilökeskeisiä ja haluavat tehdä niin kuin he itse haluavat. Panostavat aikaansa hyvin paljon omaan uraansa ja myös harrastuksiinsa. Kun suhteessa on vielä pieniä lapsia niin oma aikani on todella kortilla ja siitä tulee kinastelua jatkuvasti.

Ero ei ole mikään oikea ja kaikkivaltainen ratkaisu, suhteessa joutuu joustamaan paljon ja elämään sen mukaan. Itse uskon että tässä elämässä kannattaa kuitenkin etsiä ja löytää parisuhde koska siinä on paljon elämän sisältöä. Elämme kuitenkin vain kerran ja kannattaa olla rohkea vaikka se ei olisi ihan luontaista itselle.

Äänestä
  • tämä kuulostaa tutulta:)

    Äänestä

Meillä mies petti kolmesti. Lähes aina kun joi tuli nyrkit pystyssä päälle (joi usein).
Kaksi kertaa annoin uuden mahdollisuuden ja kaksi kertaa hän löysi taas uuden.
Ei osaa edelleenkään puhua mistään asioista.
Nyt on enään täysin turhaa tulla minun jalkoihini parkumaan olen mielestäni ainakin yrittänyt tarpeeksi.

Osaan tietysti itsekkin olla hankala kun sille päälle satun yritin epätoivosesti saada juomisen loppumaan (itkin, huusin, raivosin,anelin ja uhkailin)
Sukelsin niin syvälle lasten hoitamiseen että unohdin mieheni olihan meillä seksiä ja paljon mutta en ollut juurikaan läsnä.
Liian myöhään yritin saada miehenkin hoitamaan lapsia kun en itse aijemmin siihen ollut antanut tilaa vaan tein kaiken yksin ja nyt saan sitten todella tehdä kaiken yksin halusin tai en.
Itse en pettänyt mutta syyllistin siittä miestäni paljon jos olisin oikeasti antanut anteeksi olisin antanut asian myös olla.

Eli molemmissa oli vikaa ja yhdessä asiamme sotkettiin tajuttiin se vasta sitten kun ei ole enään mitään toivoa korjata asioita. Mies ei pääse siittä yli että hänet alunperin jätin ja nyt hän on päässyt tekemään sen kahdesti takaisin. Tosin hieman rajummin ja nöyryyttävämmin, hänellä on ollut molemmilla kerroilla uusi nainen ja minä olen ollut kokoajan yksin. Onneksi emme ole ehtineet muuttaa yhteen uusissa yrityksissä ja nyt niitä yrityksiä ei enään edes tule.

Äänestä

pettäminen saa kaiken pahan aikaan ja kakkosena tietysti liika juominen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


qwreer0090+ kirjoitti:

Mistä teillä avioliitossa tulee (tuli) suurimmat riidat? Itse en seurustele ja juuri siitä syystä, että kammoksun kaikenlaisia riitoja, eroa ja sitä eroamisbuumia mitä nykyään vietetään. Pahin painajaiseni olisi olla suhteessa, saada naisen kanssa lapsi(a) ja sitten erota. Ei silloin niinkään jos lapsi saisi jäädä erossa minulle mutta yleensähän nainen on vahvoilla tässä asiassa. Varsinkin kun olen pienituloinen niin uskaltaisin veikata, että rahasta varmasti tulisi iso ongelma parisuhteessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu