Suomessa väitetään että työntekijät ja ammattiliitot aiheuttavat tyttömyyttä?? Tämän väitteen voisi toisinpäin pyöräyttää että eikö työnantajat ja niiden ahneus aiheuta työttömyyttä?? Hyvänä esimerkkinä on -90 luku, kun Suomi liittyi EU:n jäseneksi niin työnantajat ja työntekijät sopivat että palkkoja ei nosteta ollenkaan vaan yritysten voitot kerätään puskurirahastoiksi kun tulee huonot ajat nyt kun Suomi ei voi päättää omasta rahapolitiikastaan.. Työnantajat (suuryritykset etunenässä) lupasivat että tästä työntekijödien solidaarisuudesta niin yritykset lupaa pitää kiinni työntekijöistään kynsinhampain.. Lisäksi työnantajat ja politiikot lupasivat että maltillisella politiikalla saadaan Suomeen luotua uusia työpaikkoja.. Mutta miten kävi yritykset kyllä sai taseet kuntoon ja yritykset menestymään, mutta ei tullut uusia työpaikkoja eikä irtisanomisiakaan vältettyä.. Ainoa mitä tapahtui oli että yrityksen huikeat voitot on jaettu omistajilleen osinkoina (ja vielä näihin otettu lisää lainaakin osinkojen maksamiseksi, että tulevaisuudessa voidaan kertoa että yritys on pahasti veloissaan eikä voi maksaa enempää palkkaa tai lisätä työvoimaa), liäksi osa tuotoista on mennyt ulkomaille uusien tehtaiden ja yksiköiden rakentamiseksi. Eli Suomalaisen palkansaajien kustannuksella on rakeennettu ja tehty uusia tuotantoyksiköitä ja työopaikkoja esim. Kiinaan.. Myös pienissä työpaikoissa tapahtui sama ruljanssi, mutta tietysti pienemmässä mittakaavassa, työntekijät on suostunut milloin tekemään ilmaiseksi ylitöitä, palkanalennuksiin ja milloin mihin. Koskahan työnantajat alkavat joustamaan ja pitämään lupauksiaan?? Suomi on ainoita länsimaita joissa työnantajat ovat pysytyneet kyykyttämään työntekijät näin totaalisesti.. Valitettavasti nyt työntekijöillä on pelimerkit pelattu kun työnanatajat ovat ulkomaiset yksiköt pystyyn ja kuntoon niin nyt voi alkaa kiristämään ja alkaa lopullisesti työntekijöiden etujen alasajon!!
Työnanatajat aiheuttavat työttömyyden!
Työnytekijä
5519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kirjoitin aiemmin jollain toisella palstalla näistä (EMU-ym.) puskureista. Sairasvakuutuspuskurista on otettu 200 000 milj. viime vuonna ja tänä vuonna olisi kuulemma varaa ottaa enemmän.
EMU-puskuria taas päätettiin (oliko v. 2000?) kasvattaa kolminkertaiseksi EMU-puskurin vaatimukseen nähden vuoteen 2015 mennessä (2.5% bruttokansantulosta => 7.5% bruttokansantulosta). Eli vaikka tänä vuonna EMU-vaatimus tavoitetaan, kasvatetaan (poliittisella päätöksellä) ko. puskurirahastoakeskimäärin 200 000 milj. € vuosittain vuoteen 2015 asti. Mielestäni rahavirta voisi erittäin huonossa taloudellisessa tilaneessa olla toisinkinpäin.
EMU-puskurin nostamien vaatimusta korkeammaksi on perusteltua eläkepommin laukeamiseen varautumsella.
ajattelette aina sitä pahinta ja uskotte vielä vielä kaikkiin kauhutarinoihin, mitä siitä kerrotaan. sitten yleistätte , että kaikki työnantajat ovat sellaisia. ja kun tollaisella asenteella alatte työnantajan kanssa neuvotella, niin väistämättähän siitä hyvä tulee.
ottakaa nyt jumalauta järki käteen.
eihän tollaisessa paskapuheessa, mitä tämä "työntekijä" kirjoitti ole päätä eikä häntää
Ilman näitä työnantajia ei kenelläkään olisi työpaikkaa. Älkää hyvät ihmiset omaa oksaanne sahatko.
Se kyllä ihmeellistä miten aina unohdetaan kysymys, miksi yritys on olemassa?
Kukaan ei ala yrittäjäksi ja ei perusta yritystä siksi että voisi palkata mahdollisimman paljon työntekijöitä.
Kyllä yrityksen tärkein tehtävä on olla omistajalleen mahdollisimman tuottava sijoitus.
Tähän lähtökohtaa perustuu koko kapitalistisen hyvinvointivaltioiden menestys.
Maailma globalisoituu vauhdilla. Se aiheuttaa omistajille kovia kysyksiä, missä tuotetaan jotta kilpailussa pärjätään.
kuka sen sun karibian matkan tekee sorvilla, jos sitä ei oo, ei tuu kamaakaan.
Juu balttiaan vaan siellä pääsette sitten kilpailemaan muiden kanssa = Vähitellen kimpsuja kasaan koska ette osaa muutoin ja se on sullekin kova kisa se.