Onko surffailu vaikeaa?

mikko

Terve!

Tiedustelisin alan harrastelijoilta, kuinka vaikeaa tuo surffailu on ja vaatiiko purjeen pystyssäpitely kovin paljon voimaa?

Entä voiko surffailemaan oppia ihan ominpäin kantapään kautta opiskelemalla? Totta kai ajan kanssa oppii mitä vaan, mutta kohtuus kaikessa... Aatoksissa on Yyterin vuokraamossa vierailu tässä joku päivä. Näyttää niin kivalta touhulta.

3

1790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen Mikko

      Jos olet surffauksesta kiinnostunut ja menossa Yyteriin, niin suosittelisin, että kamojen lisäksi ottaisit opetuksen mukaan.

      Nykyiset aloittelijoille tarkoitetut laudat ovat suhteellisen vakaita ja purjeet pieniä, mutta aluksi on varmasti vaikeuksia tasapainon kanssa. On meinaan kohtalaisen kiikkerää touhua. Ei ne purjeet raskaita ole, vaikeinta on se tasapainon löytäminen, varsinkin alussa.

      Opetus olisi hyvä ottaa siksi, että tällöin vieressä olisi joku joka osaisi antaa vinkkejä mitä pitää tehdä ja näin perusasioiden oppiminen helpottuu.

      Itse opettelin ns. kantapään kautta. Lainasin kirjastosta pari purjelautailun opetuskirjaa, mutta helpommalla pääsee kun menee kurssille, definetely! Ensimmäiset 5 surffauskertaa meni täysin kaatuilun merkeissä eikä eteenpäin menosta ollut tietoakaan. Kokemuksesta voin siis sanoa, ettei itse opettelemalla ole se helpoin tie.

      Paljon harjoitusta ja reipasta mieltä, niin kyllä se siitä. Sitten kun opit plaanaamaan huomaat, että tää on ihan ykköslaji!!!

    • murffari

      Tere,
      Opettelin surffauksen itse tänä kesänä. Ihan huippua on! Opettelin sen kantapään kautta itse, kesämökin mukana tuli ns. mökkisurffilauta (80-luvulta) ja hyllyssä oli kirja joten luin sen useempaan kertaan läpi ja sit eiku reenaamaan.

      Muutamat ekat kerrat oli tosi raskaat, lentelin veteen vähän väliä ja nousu takas laudalle. Vaatii pitkäjänteisyyttä alussa, kunnes tasapaino alkaa löytymään. Ekojen kertojen jälkeen olin usein jossain järven nurkassa josta kaveri sitten sai hakee veneellä pois kun ei onnistunut surffailu kun yhteen suuntaan vaan. heh. Mut oli sen verta hauskaa puuhaa et oli pakko opetella, ja pienillä tuulilla opin sitten suht nopeesti peruskäännökset ja luovimaan joka suuntaan.

      Mulla oli se hyvä et sain treenata tosi paljon,eli lauta oli kasattuna koko ajan laiturin nokassa ja heti kun alkoi pikkasenki tuulee hyppäsin laudalle. Muutaman viikon jälkeen homma alkoi luistaa jo tosi hyvin.

      Viime viikolla oli jo tosi upeita tuulia ja todella vauhtiakin löytyi. Luulenpa että aika maksimit mökkilaudalla on jo irronnut. Nyt on kova hinku hommaa kunnon vehkeitä. Ensi kesänä toivottavasti hommaan ne, loppukesän ja syksyn surffin vielä tuolla mökkilaudalla, vaikka sillä menee nyt jo "tuuli kun tuuli" mihin nyt vaan ko. purjeella voi mennä, elikkäs.. alussa vaaditaan pitkäjänteisyyttä,mutta se palkitaan aikanaan, mikään ei voita sitä kun pääsee ekan kerran kunnon siivuja vetämään hyvässä tasasessa tuulessa, ja uskon että mulla on vielä paljon saatavaa tästä lajista.

      Yyteri on mullakin ollu mielessä. Tervetuloa vaan harrastuksen pariin!

    • killi

      Siis no alussa se tietenki on vähä ooon 14 v ja alotin surffingin nytte 04 kesällä ja purjetta ei oo todellakaa vaikee nostaa koska mun 11 v sisko jaksaa myös nostaa sen .. ja se ei siis voi olla kauheen painava.. tietty riippuu purjeen kossta ja sillee..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3878
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1859
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1314
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1115
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe