Aikuinen lapsi

Pitääkö mielestäsi kaukana asuvalle aikuiselle lapselle soitella usein? Entä jos huomaa aikuisen lapsen tekevän vääriä valintoja pitääkö siihen puuttua?Ja pitääkö ylipäätään sekaantua aikuisen lapsen elämään ja perhe elämään vai onko parempi olla sekaantumatta ollenkaan?

3

206

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 42es

      Kannattaa holhota koska ei se mihinkään pahaan johda :-)

    • turistiii1

      mielestäni soitteleminen on molemmin puolista ei vain vanhemman. riippuu miten avoin suhde on lapseensa ja siihen miten paljon voi puuttua lapsensa elämään. jos avoimesti ja ilman kritiikkiä voi hänen valinnoista puhua niin se on mielestäni ok. kaikkihan riippuu siitä miten mielipiteensä ilmaisee. tuskin monikaan hyväksyy määräilevää ja kritisoivaa tyyliä.
      kunnioitus toisen yksityiselään on tärkeä muistaa... ja kysellä itseltään miten sitä itse reagoisi jos joku puuttuisi omaan eläänsä ja valintoihin.

    • ero sanalla

      Tämä on hyvin vaikea asia. Jokaisen lapsenhan pitäisi pystyä suomalaisen näkökannan mukaan saada jalkansa kantamaan.
      Toisissa kulttuureissa yhdeydenpito on jokapäiväistä ja lapset keskustelevat kaikesta , kuten vanhammatkin keskenään. Heille suku on kaikki kaikessa.

      Tätä toivoisin Suomeenkin, nyt on käynyt niin, että lapset Suomessa jotenkin kasvatetaan halveksimaan vanhempiaan, vaikka suurin tuki elämässä on suvun yhteishenki, pahatkin asiat käydään yhdessä läpi ja elämässä jaksaa paljon paremmin.

      Sen sanon, että äiti ei pysty koskaan hylkäämään lastaan, hän tahtoisi niin mielellään olla yhdeydessä ja nähdä lapsiaan, tietenkin on hyvä jos lapsi osaa elää elämäänsä ja näyttää onnelliselta, minusta sekin onnnistuu paremmin jos hyväksyy sukunsa ja ennenkaikkea vanhemapansa.
      Te sanotte sitä holhoamiseksi, minä en, se on välittämistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      73
      2328
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      36
      1912
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      100
      1201
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      47
      965
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      91
      892
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      837
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      700
    8. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      146
      692
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      685
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      598
    Aihe