Jumppapalloista

naturalitet

Minulla on skolioosi, ei kovin paha. Ulospäin selkä näyttää kutakuinkin suoralta mutta esim kumartuessa skolioosi näkyy selvästi. Kipuja on aika harvoin mutta tiedän että vanhetessa ne lisääntyvät etenkin jos liikunta jää vähemmälle. Olen ajatellut jumppapallon hankintaa ja mietinkin että mikä on jumppapallon yhteensopivuus skolioosipotilaan kanssa. Onko jumppapallo hyväksi vai haitaksi skolioosille?
Jumppapallojen koon merkityksestä en myöskään ole ihan varma. Olen käsittänyt että halkaisijaltaan 65cm pallo sopii 165-170 senttiselle. Serkkuni kuitenkin joka on vain pikkuisen päälle 160, 162 tai sitä luokkaa, omistaa 75 senttisen jumppapallon. Mitä tuo koko oikein merkitsee loppujen lopuksi ja onko sillä väliä minkä kokoisen ostaa? Itse olen 168cm joten ilmeisesti minulle sopisi 65cm pallo vai miten on.

1

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      273
      3401
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1693
    3. 68
      1259
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1087
    5. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      199
      1071
    6. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      58
      1051
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      51
      1000
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      971
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      827
    10. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      51
      815
    Aihe