Omat laskuvarjohyppyvarusteet

Hyppyuran aloittaja

Hei!

Olen varannut NOVA-kurssin keväälle ja olen miettinyt, että milloin omat hyppyvarusteet tarvitsisi ostaa. Ikää on vasta 15 joten en viitsisi omia kalliita varusteita vielä ostaa kun ne jäisi äkkiä pieneksi. Onko omia varusteita pakko ostaa vai vuokraavatko hyppykerhot yleensä niitä? Jos varusteet on pakko tai kannattaa ostaa niin minkä hintaisia ovat uudet tai käytetyt laskuvarjot?

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --..--

      Ei varmaan siellä kurssilla vielä tarvita omia kamoja. Kysele kurssilla ohjaajilta niin he varmasti osaavat kertoa paremmin. Vuokra tai lainavarusteita varmasti on saatavilla.

    • EräskinHyppymestaaja

      Suomessa taitaa kaikilla kerhoilla on oppilashyppyvarusteet joita voit käyttää oppilasajan yleensä veloituksetta ("sisältyy kurssimaksuun"). Tai ainakin jos tähän sääntöön joku poikkeus on niin ei vielä ole tullut allekirjoittaneelle vastaan, ja aika monta kerhoa tunnen.

      Omia hyppyvarusteita oppilaat hommaavat yleensä pikkuhiljaa oppilasuran edetessä kohti itsenäsen hyppääjän lisenssiä alkaen yleensä omista hyppylaseista, kypärästä, ehkä hyppypuvusta jne., mutta alkuvaiheessa nekin saat kerholta.

      Oman laskuvarjopaketin hankkiminen tulee vastaan yleensä siinä oppilasuran loppupuolella, koska oppilasvarusteet on varattu ensisijaisesti oppilaille, ja kerhot ottavat lisenssihyppääjiltä niistä vuokraa.
      Oppilasura käsittää NOVAn tapauksessa vähintään 25 hyppyä ja kestää aktiivisuudestasi riipuen yleensä muutamasta kuukaudesta pariin kesään. Jos et halua tässä siirtymävaiheessa oppilaasta itsenäiseksi hyppääjäksi varusteiden puutteesta johtuvaa taukoa niin aloitat hankintaprosessin oppilasuran loppupuolella. Tähän mennessä saat kyllä aiheeseen paljon neuvoa ja opastusta kerhosi kouluttajilta.

      Hintahaitari on laaja. Kelvolliset käytetyt alkanevat siinä 2000 eurosta, täysin uusi paketti kaikilla herkuilla jopa kuutisen tonnia.

      Kurssille mennessäsi (tai itse asiassa sitten kun hyppäät ekan hypyn) et tarvitse yleensä kuin sopivat kengät (esim. lenkkarit) ja sopivat hanskat (esim. hiihto- tai pyöräilyhanskat), jotka ovat sormikkaat, joilla saat hyvän otteen.

      Kurssilla ja luultavasti jo jossain välissä ennen kurssia saat kyllä kerhosta päin lisätietoa aiheesta. Toistaiseksi on turha ressata. Voihan olla, että koko laji ei sinua nappaa ja jätät sikseen kesken oppilastouhujen. Sitä ennen ei kannata turhia ressata ja panostaa paljoa rahaa varusteisiin.

      Älä siis tässä vaiheessa ressaa varusteista mitään, vaan odota ennen kurssia kerhostasi tulevaa informaatiota, ja kurssilla saat kyllä tietoa. Ja se kallis hankinta on tosiaan edessä vasta kun olet hypännyt jonkin aikaa, ja siihen mennessä olet saanut aiheeseen vielä paljon lisää tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      329
      5666
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      74
      5159
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4236
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3891
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3544
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      147
      3298
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      92
      3105
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2239
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2158
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      28
      2135
    Aihe