Suomi, hirmuvaltio

Citizen Rane

Mitä kertoo se että meillä on kansalaisille säädetty oikeus mutta sen voi käynnistää vain viranomainen eikä tätä ns. oikeutta ole käytetty kertaakaan niin kauan kun tämä laki on ollut voimassa? Kysehän on ryhmäkanteesta.

-Lisäksi joku aika sitten mediassa pienellä mainittiin että Suomessa säädetään lakeja niin että ei edes mietitä lakien vaikutuksia tavallisiin kansalaisiin, kaikki aika käytetään lakien vaikutuksiin yritysten näkökulmasta.

- kansalaiset ovat EU:n köyhimpiä suomessa, ostovoima heikoimmasta päästä, verotaso kireimmästä päästä ja hintataso kalleimmasta päästä. Tämä ei varmasti ole kansalaisen etu!

Valtio siis käyttää kaikki voimavaransa vain oman perseensä edun varmistamiseen ja viis veisaa kansalaisista. Tällaiselle menolle on saatava loppu, kansalaiset ja kansalaisten etu pitää olla se tärkein asia!!

3

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgdddd

      Niinhän se on.

      Vittuako tästä maasta kannattaa välittää, itte en oo änestäny koskaan, enkä aio.
      Mutten myöskään valita.

      Ei vaan jaksa kiinnostaa, säätäkööt lakejaan, en kummiskaan niitä paskimpia jaksa noudattaa.

      Muutenkin valittaminen on turhaa kukkahatut voi valittaa, niin niitten ehdotukset toteutetaan, ei muitten.

    • Kun seuraavat eduskuntavaalit järjestetään viimeistään runsaan kahden vuoden päästä keväällä 2015, niin silloin vallanpitoon tyytymättömienkin olisi lähdettävä aktiivisesti äänestämään ja jos äänestäjät haluavat muutosta, niin ei silloin kannata äänestää nykyisiä hallituspuolueita. Ja olennaista on, että nykyisin kaikkia varsinaisia puolueita isompi "Nukkuvien Puolue" saataisiin kutistettua roimasti nykyistä pienemmäksi. Ajatellaanpa osallistumisaktiivisuutta neljän vuosikymmenen takaisina aikoina, jolloin äänestysprosentti oli yli 80 prosenttia! Muutos voi tapahtua ainoastaan äänestämällä eikä selän käännöllä äänestämiselle!

      • Oletus yhteiskunta

        Ei kahden vuoden päästä saati enää nytkään niinsanotusti meidän hallitus päätä muutakuin toteuttaa ne päätökset mitkä annetaan muualta EU:n sisältä. Kaikki ns. "kehittyneemmät maat ovat tajunneet mihin p.....n ovat itsensä liittäneet ja se mitä ennen oli ei ole enää varaa ylläpitää.
        Alkaa tuntua siltä, että kohta kaikki täällä kävelee täysin omillaan ja vahvimmat määrävät tahdin.
        Raha on vain numeroina tietokoneissa ja kulutusjuhlille vain tarve vauraammassa päässä - Asia on vain myös niin, ettei pyörät pyöri, jos ei ole enää tarve liikkua mihinkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2211
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      22
      984
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      176
      877
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      816
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      762
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      685
    Aihe