liikkujat

Minkä takia te rullasuksihiihtäjät, luistelijat,ja pyöräilijät tulette ajoradalle, vaikka vieressä olisi uutuutaan kiiltävä pyörätie, pitää vain tukkia autojen sekaan.
Aiheutatte vain turhia vaaratilanteita.
2316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Juuri äsken ollessani lenkillä, huomasin saman asian. Rullailin uutta, toukokuussa valmistunutta baanaa pitkin, kun viereisellä ajoradalla luisteli keski-ikäinen mies, ja tietenkin ilman kypärää. Muut suojat olivat ihan asialliset. En ymmärrä!!!
Monesti näkee, että pyöräilijöistä juuri keski-ikäiset tai hieman vanhemmat käyttävät ajorataa, vaikka pyörätiekin olisi tarjolla. Sekoittavatko he pyörätien ja jalkakäytävän?
Välillä tuntuu, että he uhmaavat omaa turvallisuuttaan...

Äänestä
  • koska on tottunut niin monenlaiseen menijään niin uudella mustalla kuin vanhalla kuluneellakin asfaltilla sekä lumisilla Suomenmaan kulkureiteillä. Harvoin taksia ajaessani joudun vaikeisiin ohituksiin tilanteissa, joissa ohitettavana on rullaluistelija tai polkupyöräilijä. Ei se häiritse egoani. Ja jos joskus joudun ohittamaan esimerkiksi polkupyöräilijän, ohitan hänet tarpeeksi kaukaa (kuten jo lakikin vaatii), ettei joudu taksin imuun ja jotta taksiasiaatkaan eivät joudu samalla vaaraan. Olen aina tyytyväinen kun näen "liikkujan" kuntoilemassa tiellä, sillä hyvinvointisairauksista on tuleva äärimmäisen paha uhka tuleville veronmaksajille.

    Eli malttia ja HYVÄÄ TAHTOA tien päälle. Ei kannata heti huolestua jos joku ajaa edessäsi eikä auto ole alla. Vaan hymyä huuleen. Tuskin se siellä on tahallaan autoilijaa kiusaamassa. Ei pidä puida heti nyrkkiä kuntoilijalle, jos joudut KERRAN TAI PARI PÄIVÄSSÄ hellitämään hieman kaasupoljinta ja pyöräyttämään pikkaisen etusormella rattia oikealle ... ehkä noin NELJÄNNESKIERROSTA. Itse heilautan kättä kannustukseksi. Mielelläni jopa pysäytän auton ruuhkapaikassa, jotta polkupyräilijä tai rullaluistelija pääsee jatkamaan turvallisesti eteenpäin. Tosin niin ei ole tapahtunut kuin korkeintaan kerran vuoden aikana. Kyllä tämä ongelma on Suomen liikenneongelmien joukossa todella marginaalinen.

    Useimmiten tiellä joutuu ohittelemaan traktoreita tai työkoneita, mutta syynsä heilläkin on ajaa samalla tiellä kuin itse. En voi ryhtyä kunkuksi ja ajaa heitä pois. Tiehän on tarkoitettu kuljettavaksi, olipa se jalankulkija, autoilijä, polkupyöräilijä, rullaluistelija tai potkulautailija.

    Mutta käsittääkseni liikennelaissa on kohta (TieliikenneL 40 §:n 1 mom), joka antaa mahdollisuuden siirtyä ajoradalle tietyissä tarkoin rajatuissa tilanteissa. Eli joissa saattaa aikeutua vaaraa itselle tai muille jalkakäytävän tai pyörätien käyttäjille. Ja ellei kevyen liikenteen liikkuminen ajoradalla ole kielletty liikennemerkein.

    Itse tulkitsen lakia sen verran, että hyppään rullaluistimilla kyllä ajoradalle, jos kevyenliikenteen väylällä on pahoja paikkoja, kuten asfaltti vedetty kokonaan pois, ruuhkaa, isoja oksia, hiekkaa jotka selvästi estävät eteenpäin pääsyn ja jos jos siitä ei aiheudu vaaraa muulle liikenteelle. Näin ainakin tulkitsen lakia rullaluistelijana.

    Oma lukunsa ovat kilpapyöräilijät, jotka ajavat helposti 30-50 km tuntivauhtia, enkä toivo heitä pyörätielle. Siellä he vaarantavat muiden ja oman terveytensä ja hajoittavat pyöränsä rotvallin reunoihin.

    Muuten sattuisitko muistamaan missä oli se utuuttaan kiiltävä musta asfaltti, jonka vieressä ajoradalla meni rullaluisteija?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lukekaa kirjoitti:

Minkä takia te rullasuksihiihtäjät, luistelijat,ja pyöräilijät tulette ajoradalle, vaikka vieressä olisi uutuutaan kiiltävä pyörätie, pitää vain tukkia autojen sekaan.
Aiheutatte vain turhia vaaratilanteita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu