Uusi työ jos on lomautettu

seppo-2

Jäin päätoimisesta työstä lomaututeksi, minulla on jo yksi sivutyö jota teen ihan verokortin kanssa.
Onko mahdollista nyt, kun olen lomautettua aloittaa vielä yhtä sivutyötä samalla aikaa lomautettuna ollessa.
Eli liitos rahat pyörisi ja samalla saisin tuloja sivutyöstä.
Isolla veroprosentillahan nuo sivutyöt menee mutta pakko jotain tehdä.

3

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä ja ei.

      Lomautettuna voit olla vaikka viidessä työpaikassa, mutta jos lomautus loppuu, niin sinun pitää olla sen varsinaisen työpaikan käytössä 5:n päivän sisällä.

      Muista myös, että lomautuksen aikana saatu palkkatulo vähentää "liiton" rahoja.
      Eli päiväraha sovitellaan, ja jos teet täyttä päivää, muistaakseni 80% kokoaikaisesta, niin ne loppuvat kokonaan.
      Eli et saa täyttä työttömyyskorvausta ja sen lisäksi palkkaa.

    • Freelance-kortti

      Tokihan ihminen saa tehdä vaikka kymmentä eri työtä päällekäin, jos vaan rahkeet riittää. Suosittelen tuossa tapauksessa hankkimaan ns "Freelance-verokortin", niin kaikista tienesteistä menee samat prosentit. Mitä järkeä on tehdä sivutulokortilla, kun kaikki tienestit menee ennakonpidätyksiin?!

    • akavan_erityisalat

      Hei seppo-2,

      lomautuksen ajaksi saa tosiaan ottaa muuta työtä, mutta tietyin rajoituksin. On hyvä, että otat tarkasti selvää, millaisia rajoituksia sivutyön ottamiselle säädetään.

      Valitettavasti emme tällä foorumilla pysty käsittelemään tapaustasi riittävän yksityiskohtaiseksi, lisätietoa tilanteestasi tarvittaisiin aika lailla.
      Suosittelenkin, että otat yhteyttä omaan ammattiliittoosi – liitto pystyy vastaamaan kysymyksiisi sivutyöstä. Mietit myös työttömyyspäiväraha-asioita. Niitä koskevia neuvoja saat liittosi työttömyyskassasta (tai KELAsta, jos et kuulu liittoon/kassaan) ja TE-keskuksesta.

      Lisätietoa työttömyysetuuksista: www.tyj.fi

      Terveisin,
      Akavan Erityisalat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2221
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      22
      984
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      177
      881
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      816
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      762
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      685
    Aihe