Miehen seisokki tyttökaverien luona

Ongelma on aika outo, ja se olisi paljon ymmärrettävämpi 15-vuotiaalla teinipojalla, mutta kun kyse on 24-vuotiaasta miehestä...

Eli minulla on paljon hyviä ystäviä, joihin olen tutustuttanut miehenikin suhteen aikana (ollaan seurusteltu 2 vuotta). Toisinaan kyläillään yhdessäkin miehen kanssa jonkun ystävättäreni luona, mukana saattaa olla muitakin (naispuolisia) tuttujamme. Ihan normaalia ajanviettoa, istuskellaan olkkarissa sohvalla porukalla ja syödään, joskus juodaankin. Mies tulee hyvin juttuun kavereideni kanssa, mistä olen iloinen.

Yks juttu häiritsee. Todella paljon. Oon huomannut miehen tsekkailevan kavereitani ehkäpä normaalia enemmän, siis ei enää mitään normaalia asiaankuuluvaa katselua. Nimenomaan ystävieni rintoja ja takapuolia. Viimeksi mieheni istui liki ystävääni (oli paljon porukkaa), olin tulossa vessasta ja istuin miehen toiselle puolelle. Silitin miehen reittä ja huomasin, että sillähän on armoton stondis päällä. Ja poissaoleva katse vaeltelee kavereiden kaula-aukoissa.

Ottaa pannuun ja itsetunnolle todellakin. Miehet on miehiä joo, enkä oleta poikaystäväni kulkevan laput silmillä, mut jotain rajaa. Eikö edes hävetä? Tapittaa silmät ymmyrkäisinä tyttöystävän kavereita tatti tanassa. Onko kellään vastaavanlaisia kokemuksia tökeröistä miehistä? Eihän tässä kehtaa enää ottaa miestä mukaan kyläilemään.
251175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Hei!Erosin juuri äskettäin n.vuoden suhteesta,sisältäen kihlauksen.Tuossa joulun aikaan menin keittiöön,missä oli miniäni hakemassa lapselleen kaapista jotain ja kun tulin mies läpsäytti jalkoväliään.Pani miettimään seisoko sillä,jos se katseli minun poikani vaimoa..Mies on jo 57 ja miniäni nuori...No annoin olla,ettei haukuta hulluksi.Ero tuli osittain ja lopuksi siitä,että mies katsonut aika paljon pornoa,eikä siinä,mutta eläinpornoa(ihmiset eläimen kanssa).Pitihän silläkin olla sit taas joku,mitä en ymmärrä ja jätin..Tajuan kuinka tuo tekee pahaa tuollainen ja hävettää kavereiden edessä.

Äänestä

Järjestä kimppakivaa

Äänestä

Jos nyt saisi ihan kunnollisia vastauksia.

Äänestä

Eipä tuossa voi muuta, kuin ottaa asian puheeksi poikaystävän kanssa tekemästäsi havainnosta. Ei mitenkään huutaen, vaan leppoisasti keskustellen. Ehkä ei ole tajunnut että on niin helposti huomattavissa semmoinen tiirailu ja jöpötys. Ollut omissa maailmiossaan? Kun kerrot asiasta, voi olla että nolostuu sen verran käytöksestään, että on tästedes varovaisempi, eikä tiiraile kavereitasi. Sinänsä kyllä herää mieleen kysymys, että millaisissa hutsuminimekoissa kaverisi oikein ilkeävät kulkea, kun saa tuollaisen reaktion miehillä aikaan... nykyaikana järkyttää, kun niin monet nuoret kulkee vesirajaa hipovissa paidoissa, joita muka mekoiksi kutsutaan. Ja ne minihamoset ja tiukat antoisat tissipaidat... miksi tissienkin pitää pursua ulos... Enkä ole mikään vanha kukkahattutäti, vaan ihan parikymppinen nainen, joka on lopen kyllästynyt tähän seksiä pursuavaan nykyajan meininkiin.

Äänestä

Mä olisin niin ravoissani! Sehän tarkoittaa, että hän himoitsee kavereitasi! Eihän se mies niille tunteille tosin itse mitään voi, mutten keksi kyllä ketään naista joka ei moisesta huolestuisi.

Miehet himoitsee muita naisia, kaikkia kauniita, ja vielä enemmän sun kavereitasi koska he ovat "kielletty hedelmä", eikä niin kuuluisi tehdä. Se vain on totuus mikä naisen on nieltävä, ei se himoitseminen kuitenkaan lopu siitä suuttumiseen.

Äänestä

Oih, eipä ole mukavaa sinulla. Mieleeni tulisi vääjäämättä , pysyisikö mieheni luottamuksen arvoisena JOS tilaisuus pettämiseen tulisi... etenkin alkoholia juoneena nuo rajat voipi löyhentyy. Niin miehelläsi kuin kavereillasi.

Jos olisin asemassasi, ottaisin asian puheeksi. Asia painaa sinua ja mitä pikemmin puhutte tästä, sen parempi teille.

Itse olen toiminut siten kun huomasin mieheni liiaksi aina innostuvan yhdestä kaverista, en enää ottanut häntä mukaan jos tapasimme. Hänellä ei nyt varmaankaan seisonut(taimistäminätiedän) mutta oli jotenkin arvelluttavan ylikiinnostunut hänestä ja koitti ehdottaa usein mennääkö tapaamaan sitä tai oletko ollut yhteydessä siihen. Sanoin kerran että sinuapa se "laura" kiinnostaa ihmeellisen paljon... mies oli vähän vaikeana, ei hän nyt sitä tarkoittanut ja selitteli tosi huonosti jotain satujaa, mutta tuon jälkeen on ollut hipihiljaa.

Äänestä

Annatko sä sille tarpeeksi? Siis miehen mielestä tarpeeksi?

Äänestä

" Annatko sä sille tarpeeksi? Siis miehen mielestä tarpeeksi? "

1-2 kertaa päivässä, joskus minun aloitteestani useamminkin. Mies saa kyllä aina halutessaan, molemmat ollaan tosi seksuaalisia ihmisiä.

Äänestä

Tohon pettämisjuttuun: Niin, oon kyllä miettinyt sitäkin. Vaikka haluaisin toki luottaa, niin mitä jos todella houkutteleva tilaisuus tulisi? Niin moni mies pettää muutenkin. Ja eipä ainakaan ennusta hyvää tollanen avoin mun kavereiden kuolaaminen _seisokki päällä_. Ärsyttää.

Äänestä
  • Entäs itse, ikinä et himoitse muita miehiä vaikka nämä olisivat kuinka hyvännäköisiä tahansa, vastaa rehellisesti. Kyllä naiset on aina miehiä haukkumassa vaikka itse ovat pillu märkinä kun oikea mies tulee kohdalle. Tyypillistä naisten kaksinaismoralismia, perin tympeätä.

    Äänestä

  • "Vaikka haluaisin toki luottaa, niin mitä jos todella houkutteleva tilaisuus tulisi?"

    jokainen ihminen pettää jos hänet pistää tarpeeksi usein kiusauksien äärelle. kyllä, sinäkin. tähän on tosin lääke: ongelma pitää tiedostaa ja olla itse hakeutumatta tulella leikkimään!

    Äänestä

  • lifemocker kirjoitti:

    "Vaikka haluaisin toki luottaa, niin mitä jos todella houkutteleva tilaisuus tulisi?"

    jokainen ihminen pettää jos hänet pistää tarpeeksi usein kiusauksien äärelle. kyllä, sinäkin. tähän on tosin lääke: ongelma pitää tiedostaa ja olla itse hakeutumatta tulella leikkimään!

    Aika raju yleistys. Mistä olet tällasen tiedon kaivanut?

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    Aika raju yleistys. Mistä olet tällasen tiedon kaivanut?

    se kun on oma valinta, ei kukaan petä sattumalta. ja jos ihminen itse jatkuvasti hakeutuu tuollaisiin tilanteisiin, kyllä hän jossain vaiheessa sortuu (sillä jos hän ei älyä vältellä tuollaisia tilanteita, hän haluaa niihin tilanteisiin - pettää jossain vaiheessa)

    sä kun voit itse päättää petätkö vai et. jos et halua pettää niin se on todella helppoa ja et anna ihastuksen mennä siihen pisteeseen että pettämistä voisi edes tapahtua!

    Äänestä

No ei tuo ole parisuhteeseen kuuluvaa käytöstä. Mies kyllä yleensä noteeraa aina hyvännäköisen naisen vaikka suhteessa olisi, eikä se aina pettämisaikeita tarkoita mutta suora tuijottelu ja seisokit täytyy kyllä aikuisen miehen pitää hallussa. Ottaisin sinuna asian puheeksi ihan sovinnollisessa hengessä.

Äänestä

Uskomatonta! Miten voi olla tuollaista!

Äänestä

Anna kullin jöpöttää, terveen miehen merkki.

Äänestä

Jos kaverisi eivät pukeudu yliprovosoidusti tai yritä viekotella miestäsi, niin ongelma on silloin miehessäsi. Vaikka miehet saavat katsoa naisia ja haaveillakin heistä (parisuhteessa ollessa), niin kyllä rajat pitää osata vetää! Tiedän aikalailla vastaavan tyylisen tapauksen omasta kaveripiiristäni. Kyseessä on siis mieheni hyvä kaveri, joka toljottaa minua ja tissejäni todella himoitseva ilme kasvoilla :D Täytyy kyllä myöntää, että tuo pistää välillä ahdistamaan ja olen asiasta sanonut miehellenikin. Onneksi tuo kaveri ei meillä kovin usein käy välimatkan vuoksi, joten saan olla katseilta rauhassa. Tässäkin kyseessä on varattu mies, mutta ketäpä se nyt estää katselemasta. Toisaalta tietysti on imarreltu olo, mutta toisaalta ärsyttää, ettei aikuinen mies osaa hillitä itseään edes muiden läsnäollessa!

Mutta inhottava tilanne kaiken kaikkiaan. Pakkohan tuosta on puhua, vaikka nolaamisen puolelle se väkisinkin menee, kun puhutaan alakerran varustuksista, mutta asia ei tällaisenaan ole todellakaan OK, joten jos sitten miehesi jäisi vaikka kotiin, kun sinä tapaat kavereitasi? Silloin ei ainakaan tarvitsisi tulla tatti ojossa fantasioimaan kavereistasi, vaan voisi hoitaa ne hommat kotona, kun muita ei ole paikalla.

Äänestä
  • Naiset ei sitten ikinä himoitse muita miehiä? Hohhoijaa mitä kaksinaismoralismia.

    Äänestä

  • Näin se vain on kirjoitti:

    Naiset ei sitten ikinä himoitse muita miehiä? Hohhoijaa mitä kaksinaismoralismia.

    No harvoinpa tulee nähtyä naisen avoimesti tuijottelevan miesten haaraväliä himokas ilme naamalla, samalla kun oma poikaystävä istuu vieressä. Sehän ei tarkoita sitä ettei naiset viehättyisi muista, tai jopa himoitsisi muita omissa ajatuksissaan. Mutta se totta vie tarkoittaa sitä, että isompi osa naisista osaa ottaa muiden tunteet huomioon kuin osa miehistä. Ja sekään ei tarkoita sitä etteikö sellaisia miehiä löytyisi jotka osaisivat olla toljottamatta.

    Ap, kannattaa tosissaan suhtautua mieheesi kuin teinipoikaan, oman itsekunnioituksesi vuoksi. Onko hän ennen sinua seurustellut? Monet miehet aloittavat seurustelun myöhemmin, ja sen vuoksi saattavat sukupuoliasioissa käyttäytyä vähän "teinimmin". Itse ottaisin varmaan asian puheeksi syyllistämättä, ja vetoaisin mieheen että voisi opetella hieman hallitsemaan ajatuksiaan ja katseitaan muiden seurassa, tuo kun on noloa teille molemmille jos joku kaverisi tai muu ulkopuolinen huomaa.

    Äänestä

  • Näin se vain on kirjoitti:

    Naiset ei sitten ikinä himoitse muita miehiä? Hohhoijaa mitä kaksinaismoralismia.

    Pillu märkänä tuijotellen ahnaasti poikaystävän kavereiden haarovälejä? Uskaltaisinpa sanoa, että harvemmin.

    Äänestä

kai sä kuitenkin otit tältä suihin kun pääsitte kämpästä pois?

Äänestä

Hanki rumempia kavereita..

Äänestä

Munaa ei voi käskeä olemaan seisomatta. Miestä voi toki kehottaa olemaan tuijottelematta, mutta sitten taas miehen katse luonnollisesti hakeutuu tiettyihin kohtiin naisessa. Se on biologiaa se.

Äänestä

Mies pettää aina tilaisuuden tullen. Siinä ei rakkaan lämpö ja rakkaus paljon paina kun kaunis ja povekas nainen tulee tykö.

Äänestä
  • No tämä nyt ei päde tosiaankaan kaikkien kohdalla. Noita pettäjiä on yhtä lailla molemmissa sukupuolissa, jotka pettää aina tilaisuuden tullen.
    Mistäkö tiedän, olen yksi tälläinen mies. Tilaisuuksia on tullut vaikka millä mitalla mutta kun ei nappaa niin ei nappaa. Meillä joillain on selkärankaa ja kyky kieltäytyä.
    Sinulla ei kaiketi ole?

    Niin ja jos et sattunut tietämään, kauneus on katsojan silmissä eikä kaikkia miehiä kiinnosta se povekas nainen. Makuja on, katsos, monenlaista. Ei ole sellaista yleispätevää, joka pätee kaikkiin miehiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JoopaJoo. kirjoitti:

Ongelma on aika outo, ja se olisi paljon ymmärrettävämpi 15-vuotiaalla teinipojalla, mutta kun kyse on 24-vuotiaasta miehestä...

Eli minulla on paljon hyviä ystäviä, joihin olen tutustuttanut miehenikin suhteen aikana (ollaan seurusteltu 2 vuotta). Toisinaan kyläillään yhdessäkin miehen kanssa jonkun ystävättäreni luona, mukana saattaa olla muitakin (naispuolisia) tuttujamme. Ihan normaalia ajanviettoa, istuskellaan olkkarissa sohvalla porukalla ja syödään, joskus juodaankin. Mies tulee hyvin juttuun kavereideni kanssa, mistä olen iloinen.

Yks juttu häiritsee. Todella paljon. Oon huomannut miehen tsekkailevan kavereitani ehkäpä normaalia enemmän, siis ei enää mitään normaalia asiaankuuluvaa katselua. Nimenomaan ystävieni rintoja ja takapuolia. Viimeksi mieheni istui liki ystävääni (oli paljon porukkaa), olin tulossa vessasta ja istuin miehen toiselle puolelle. Silitin miehen reittä ja huomasin, että sillähän on armoton stondis päällä. Ja poissaoleva katse vaeltelee kavereiden kaula-aukoissa.

Ottaa pannuun ja itsetunnolle todellakin. Miehet on miehiä joo, enkä oleta poikaystäväni kulkevan laput silmillä, mut jotain rajaa. Eikö edes hävetä? Tapittaa silmät ymmyrkäisinä tyttöystävän kavereita tatti tanassa. Onko kellään vastaavanlaisia kokemuksia tökeröistä miehistä? Eihän tässä kehtaa enää ottaa miestä mukaan kyläilemään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu