Vinkkejä mailan hankitaan

erinimimerkki

Tervehdys vaan!

Innostuin viime kesänä pelaamaan sulkista taas pitkästä aikaa ja viimeinen puoli vuotta onkin mennyt melko aktiivisesti hallilla pyöriessä. Lähdin liikkeelle ihan puhtaasti halvalla muutaman kympin mailalla. Kyseisiä mailoja on kuitenkin nyt hajonnut 2 kappaletta ja kolmatta en oikein viitsisi enää ostaa, kun muutenkin olisi halua päivittää parempaan.

Omissa ajatuksissani olisi nyt suunnilleen seuraavat ominaisuudet omaava maila:
Paino: n. 85-90 g
Jäykkyys: Jotain välillä joustava-medium, ehkä mielummin joustava.
Tasapaino: Tasainen, tai vähän raskaampi yläosa.

Olen päässyt testailemaan kavereiden käyttämiä mailoja, lähinnä Wilsonia ja Yonexia, ja näistä Wilson on sopinut omaan käteen parhaiten.

Mitään kovin kummallista en siis ainakaan omasta mielestäni ole hakemassa, mutta onpa tullut taas todettua miten huono valikoima noissa kivijalkaurheiluliikkeissä onkaan. Rättejä löytyy kyllä jos jonkinlaista, mutta itse urheiluvälineet lienee sitten haudattu sinne kivijalan alle.

Elikkäs löytyisikö vinkkiä millaista mailaa kannattaisi noilla spekseillä katsella? Hintahaarukka voisi olla noin 50-100 euroa. Tietysti jos on muita vinkkejä tällaisen aloittelijan mailan valintaan, niin ne ovat oikein tervetulleita.

3

719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1379
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1269
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1066
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1048
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      775
    6. 64
      734
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      717
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      708
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      671
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      627
    Aihe