Merilapin alueella ja 100 kilometrin säteellä on mahtavat taimen- ja lohijoet.
Ajattelin perustaa laadukkaan kalastustarvikekaupan, jossa myytäisiin laadukkaita kalastustarvikkeita. (perhot, sidontavälineet, vavat, kelat, vieheet, siimat jne).
Kalastuksen lisäksi olisi tarkoitus lisätä myyntiä myös metsästykseen liittyvillä tuotteilla, jolloin se palvelisi myös lintujen ja hirvenmetsästäjiä.
Olisiko tämmöiselle erikoisliikkeelle tarvetta Kemissä?
Ajattelin perustaa laadukkaan kalastustarvikekaupan, jossa myytäisiin laadukkaita kalastustarvikkeita. (perhot, sidontavälineet, vavat, kelat, vieheet, siimat jne).
Kalastuksen lisäksi olisi tarkoitus lisätä myyntiä myös metsästykseen liittyvillä tuotteilla, jolloin se palvelisi myös lintujen ja hirvenmetsästäjiä.
Olisiko tämmöiselle erikoisliikkeelle tarvetta Kemissä?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Hyvä idea jos myytävä tavara on laadukasta eikä ns. halpahalli & markettikamaa.
Jos hintaluokka on samaa kun ruotsissa, niin perusta vaan. Saisi kalastustarvikkeita lähempää...
Eikö ruotsissa esim Haaparannan kuningaskalastaja liikkeessä ole aika kallista?
Kungsfiskaressa huippuvalikoima ja hyvä asiallinen palvelu. Ei moititavaa vaikka asiakkaana jo vuosia.
Ainahan erikoisliikkeissä on hieman kalliimpaa, tosin laatukamppeet maksaa aina enemmän. Marketithan polkee hintoja alas ja tappaa pikkuliikkeet.
Eli valikoimaa pitää olla ja paikallisia esim. uistimia ym. tarjolla mikä olisi myyntivaltti/vetovoimatekijä ja miksipäs ei soutupalveluja turisteille jne...
Pellossa ja Torniossa tehdään käsityönä Suomen parhaat lohivieheet.
joo onhan kemissä citisport,laadukasta tavaraa, taitaa olla hiljaista,,,,,,,,,
eh
vai niin
Tämä on oikeasti hyvä idea!
Suomen parhaat lohivieheet tekee myös" jkf " ja "lohiarmas",siis paikallisia tekijöitä...... sinne kauppaan.....nostamme hattua. Merelle uisteluretkiä, pilkkikalastuskursseja ym..
samaan paikkan myös thai-hieromaitos niin saa purettua paineita ennen ostoksi.ja alkokin olisi kiva.
Älä perusta, jos et halua kokea konkurssia. Tämä kannustajia porukka ei osta kuule mitään normaalihinnalla, joka olisi kannattavan liiketoiminnan perusta. Aleen tulevat ja loppuunmyytiin, näin on käynyt Sinua edeltävien yrittäjien. Pelkkä kova usko ja tämän porukan kannustus ei Sinun pöytääsi leipää tuo - usko pois. Jos näin olisi, olisi kyseisiä kauppoja tällä alueella jo olemassa.
kemiin ei kannata perustaa mitään yritystä, sillä kaikki haluavat muuttaa kemistä pois. Tulevaisuudessa Kemiin tuodaan kaikki hyödykkeet postimyynnin kautta tai sitten asukkaat hakevat ne ISOMMASTA naapurikaupungista, eli Torniosta joka on kansainvälinen kauppapaikka ja jatkuvasti kasvava merilapin keskus. Kemi on vanha vasemmistolainen kaupunki, joka rähjääntyy ja muistuttaa jo paikoin vanhoja Venäläisiä teollisuuskaupunkeja.
onkos se ravintolan perustaminen jo edennyt vai meinaakko jo perustaa kalaliikkeen ;)
Torniossa ei ole varsinaista kaupunkikeskusta, koostuu maaseudun alueista laajahkolla säteellä ja se on hieno asia .Alueen nykinen kehitys suuntautuu Haaparannan puolelle jolloinka se myös vahvistaa Tornion "kaupunkialueen" uskottavuutta ja jatkuvuutta rajakuntana.
Osta Haaparannalta Kungsfiskare. Se on myytävänä ja valmis, iso asiakaskunta valmiina. Kemissä ei tälläinen erikoisliike kannata.
Joo tuu haparannalle jatkaan kungsfiskarea.Tervetuloa.
joo ja pihalle loimulohta ja savumuikkua myyntiin -nam!
Kala-Ossille. Saattaa muutama asiakas löytyä. Veikkaan, että keskimäärin pari asiakasta käy kuukaudessa. Talvella on hiljaisempaa ja kesällä hieman vilkkaampaa. Ihan hyvä, että saadaan uusi liike. Jos perustat kapakan samoihin tiloihin, asiakkaita käy enemmän. Samalla voit markkinoida vieheitä ja vapoja.
Nämä estelijät pelkäävät että liikkeen perustamisen takia kalastusharrastus lisääntyy täällä, ja heille ei jää sitten mitään saalista kun taitavammat hyvillä välineillä vie kaikki kalat.
Marketit ja halpakaupat syö erikoisliikkeiltä mahdollisuuden pärjätä kovassa kilpailussa mikä on myös kalastusharrastajien omakin vika.
..ja edelliseen...
Jännä näkökanta mutta tuskin ihan näin on että tarvii kateellinen olla. Kalastus on kuitenkin tuuristakin kiinni ja satsaus harrastukseen tuntimäärällisesti antaa paljon etua muihin nähden mikä on aivan oikein. Eniten tympäsee sellaiset tyypit jotka utelee uistimista ym ottipeleistä kun eivät itse viitsi tai jaksa kokeilla mutta sekin kuuluu lajiin
Kyllä olis tarvetta