Oletko saanut lopputilin pyytämällä

töissä pakosta

Eli onko kukaan saanut työnantajaa purkamaan työsopimuksen koeajalla sinun pyynnöstäsi?

Tilanne on sellainen että aloitin työt uudessa paikassa 3kk sitten, ja nyt on alkanut tuntumaan että ei todellakaan ole minulle sopiva työ. Koeaika siis vielä päällä. Tuntuu että en kykene hoitamaan tehtäviäni ja motivaatio täysin nollissa. Työt ovat sellaisia missä en pysty kehittymään. Esim. pitää pitää esitelmiä yms. palavereja työntekijöille jne. (olen aina ollut esiintymis kammoinen). Insinöörialan töitä teen.

Lopettaisin itse työt mielelläni jos olisi uusi paikka mihin mennä tai jos saisin edes työttömyysrahaa siltä ajalta kun etsin töitä. Tilannehan on kuitenkin se että jos itse irtisanoo työsuhteen niin karenssia tulee se 3kk. Eli ainoa keino olisi saada työnantaja purkaan työsopimus koeajalla.

Mitenköhän asian uskaltaisi pomolle ilmaista? Jos pomo alkaa vaikeaksi ja ei suostu kirjoittamaan irtisanomisilmoitusta? Ei kai yritykselle siitä mitään kustannuksia tule vaikka kirjoittaisikin lapun sen sijaan että itse irtisanoisin itseni? Ja eihän se ole firmankaan etu jos siellä on töissä kaveri(minä) joka haluaa pois. Ei mahda olla ihan tehokkain työntekijä kun motivaatio vähissä.

6

1679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ihan

      sama kumpi purkaa sen, työvoimatoimiston silmissä purku on aina tapahtunut sinusta johtuvista syistä. on omaa kokemusta asiasta. eli aina se karenssi tulee. ainoa keino tapauksessasi saattaisi olla saada työnantaja tekemään uusi määräaikainen työsopimus-näin jälkikäteen. ei ihan lain mukaan mene, mutta ymmärtävä ihminen sen tekisi.

      • ....

        Sinä olet sitten itse tehnyt jotain, miksi työnantaja on sinut sanonut irti. Minulla työtoimikunta käsitellyt 4 työsuhteen päättämistä. Kaikissa tapauksissa työnantaja on sanonut minut irti. Kertaakaan en ole karenssia saanut. Työsuhteen päättymiset johtuneet olosuhteista.


    • akavan_erityisalat

      Hei,

      Koeaikana sekä työnantajalla että työntekijällä on oikeus purkaa työsuhde. Jokainen työsuhteen päättäminen tutkitaan TE-toimistossa ja viranomainen antaa siitä lausunnon työttömyyskassalle. Jokainen työsuhteen päättäminen tutkitaan siis tapauskohtaisesti, eikä se välttämättä takaa karenssittomuutta, että työnantaja purkaa työsuhteen koeajan perusteella.

      Mikäli et ole tyytyväinen nykyiseen toimenkuvaasi, niin sinun kannattaa hakea aktiivisesti uutta työpaikkaa ennen kuin päätät työsuhteesi nykyisessä työpaikassasi.

      Terveisin,
      Akavan Erityisalat

    • tietäjä

      ei tule mitään karenssia kun työnantaja purkaa työsopimuksen. Kyllä ne purkaa sen sopimuksen pyynnöstäsi. Ei välttämättä samana päivänä mutta esim kuun lopussa, jos siis koeaika. Jos eivät suostu lappua kirjottamaan alat pelleillä töissä. meet myöhässä paikalle aina ym. sellaista. teet kaiken hitaasti. tunnin juttuun käytätkin koko päivän ja selailet nettiä kaiket päivät. helposti potkut saa niin halutessaan.

      • tulee tulee....

        Eikö se vieläkään tullut selväksi, että jos työnantajan tekemä irtisanominen johtuu työntekijän omista toimista, eli esim. juurikin noista ehdottamistasi työn huonosti hoitamisesta ja huonosta käytöksestä, niin kyllä karenssia on silloin luvassa. Potkut onnistuu hommaamaan itselleen kuka tahansa, mutta kuten jo todettu, niin karenssittomuutta ei takaa se, että "saa potkut".


    • akavan_erityisalat

      Hei,

      edellä on tähän annettukin jo vastaus: TE-keskus harkitsee karenssin aina tapauskohtaisesti.

      Terveisin
      Akavan Erityisalat

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      465
      3998
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1516
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1464
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1306
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1067
    Aihe