kokin palkat norjassa?

höpönöpö

Joo eli mikä tasosta palkkaa norjassa keskimäärin maksetaan kokki harjoittelijalle ja entä kokeneemmalle (parin vuoden kokemus?) Ja sitten vielä että onko norjasta vaikea löytää töitä ja millanen vero taso mahtaa olla? Ite aattelin sinne harjoittelijaks lähtee :)

6

3357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokkikolmonen1

      Moro!

      Ohessa linkki mitä minimissään pitäisi keittiössä työskenteleville Norjassa maksaa. Näyttäisi olevan siinä 150 NOK/tunti, eli noin 20€/tunti.

      http://www.nhoreiseliv.no/wp-content/uploads/2012/05/Riksavtalen-_-Minstelnnssatser-per-1.-april-2012.pdf

      Töitä voi etsiä paikallisen työkkärin sivuilta, ohessa linkki:

      https://tjenester.nav.no/stillinger/stillinger?rpp=null&rv=null&s4=120394

      tai...

      http://www.finn.no/finn/job/fulltime/result?sort=1&JOB_CATEGORY/CATEGORY=5405&JOB_CATEGORY/SUBCATEGORY=8214

      Oman kokemuksen perusteella voin sanoa, että paras tapa työllistyä Norjaan on pakata reppu, matkustaa paikan päälle työnhakuun ja suoraan keittiöön/ravintolaan kysymään töitä. Ja verotus on ensimmäiseltä kahdelta vuodelta siinä 25% luokkaa, riippuu tietenkin tulotasosta mut jos nyt ajatellaan tätä kokin ammattia.

    • ikke25%

      verot varmaankin 36%

    • kokkikolmonen1

      Tjaa... Kahdelta ensimmäiseltä vuodelta me suomalaiset saadaan verohelpotus...ja veroprosentti asettuu tuonne 25% seudulle, jokatapauksessa alle 30%. Tai...minä ainakaan en maksanut enempää veroja eikä kukaan muukaan tuntemistani suomalaisista, eikä tullut jälkiveroja.

    • ChristianTikkanen

      Teidän tiedot ovt todella pahastikkin väärässä norjalainen palkka kokille ravintolassa on monta kertaa korkeampi kuin suomessa täällä palkka on aloittelialle 250 kruunua tunnissa ja vero 35 % . Keittiöpäälikölle kuten minulle se on 600 kruunua tunnissa ja sama vero. Eli kaikki se mitä suomessa luullaan olevan palkkataso kuten 150 kruunua tunnissa on norjalaisen lain mukaan alle lakisäädetyn palkkarajan joka on 160 kruunu tunnissa. tiedoksi vaan. Eli jos haluaa ansaita kunnon rahaa kannattaa muuttaa tänne koska vuosipalkka on 500 000 kruunun luokkaa ja sitä korkeampi mitä korkeampi virka sinulla on.

      • Faktatietoa.palkoista

        Nyt kyllä Christian liioittelee palkkoja! Olen ollut hotelli-ja ravintola-alalla Norjassa kymmenen vuotta ja tässä tulee linkki Norjan palkkoihin liiton sivuilta! http://www.nhoreiseliv.no/content/uploads/2015/04/Minstelønnssatser_2015.pdf
        Ja nämä luvut on virallista faktatietoa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4145
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2283
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      989
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      844
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      37
      843
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      840
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      811
    8. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      765
    10. 35
      754
    Aihe