Saamaton nainen

onko teidän kumppani tai joku tuntemanne nainen jollain tavalla saamaton?

Onko liikaa odottaa puolisoltaan seuraavia?

- avaa laskunsa ja maksaa ne ajallaan
- pitää vaatekaappinsa kohtuusiistinä niin, hän löytää vaatteensa?
- osaa erottaa pyykinpesun jälkeen poikiemme 104cm ja 122cm vaatteet toisistaan ja laittaa poikien omiin kaappeihin (nyt menee sekaisin poikien vaatteet)
- ei nuku vaatteiden eikä tavaroiden seassa sängyssä
- herää aamulla sen verran ajoissa, ettei tule aina kiire töihin
- osaa katsoa milloin lastenvaatteet ovat liian pienet tai kuluneet ja menee oma-aloittaisesti kauppaan ostamaan lisää tai ostaa vaikka netistä käytettyjä tilalle
- osaa katsoa säätiedotuksen ja lämpömittarin ja ikkunasta ulos sekä pukea lapset sen mukaisesti
- ajaa autoa tarvittaessa, esim. käy vuorollaan ruokakaupassa tai vie lapsen lääkäriin (hänellä on ajokortti)
- kerää mennessään omat vaatteensa ja lasten vaatteet, jotka ovat jääneet lojumaan pitkin huushollia
- osaa pesun jälkeen katsoa sukille parit
- osaa laittaa lasten vaatteet kuivumaan ulkoilun jälkeen eikä jätä niitä lasten jäljiltä eteiseen kasaan märkinä
- osaa hoitaa kukat niin että ne eivät kuole kuivuuteen tai liikaan kasteluun
- osaa pyyhkiä keittiön pöydän niin, että siihen ei jää likaisen rätin jälkiä
- osaa itse käydä säännöllisesti gynekologilla ja varsinkin jos ongelmia
- osaa pitää paperinsa järjestyksessä, kuten työtodistukset, laskut, lasten neuvolapaperit, niin että ne löytyvät tarvittaessa
- osaa laittaa lasten koulukuvat ja muut valokuvat kansioihin useisiin eri paikkoihin levittelyn sijaan
- osaa viedä kenkänsä suutariin, jos niillä on korjaustarve
- osaa maustaa kastiketta muutenkin kuin vain laittamalla jauhelihan sekaan vettä, suolaa ja mustapippuria
- osaa arvioida milloin lapsi pitää viedä lääkäriin ja milloin pärjää kotihoidolla
- osaa välillä tyhjentää kassinsa ja lompakkonsa kertyneistä papereista ja muusta tarpeettomasta
- osaa oma-aloitteisesti siivota jääkaapin ja poistaa sieltä vanhentuneet ruoka-aineet
- osaa oma-aloitteisesti sulattaa pakastimen tarpeen mukaan
- ymmärtää milloin vaatteet vaihdetaan kauden mukaan, eli kesävaatteet varastoon ja talvivaatteet tilalle ja toisin päin
- osaa laskostaa vaatteet ja laittaa ne järjestykseen vaatekaappeihin
- osaa laittaa vuodevaatteet pesun jälkeen siististi kaappeihin

Osallistun toki itsekin moniin näihin, mutta kun tuntuu että kumppani ei osaa tarttua oma-aloitteisesti mihinkään näistä tai jos tarttuukin, niin ei osaa suoriutua kunnolla niistä. Eli minä joudun jatkuvasti katsomaan perään. Jos jotain sanon kohteliaasti, että voitaisiinko homma hoitaa näin, niin sitten ei olla tyytyväisiä kun pyydetään tekemään asia tai ohjataan tekemään se huolellisemmin. Sitten jos en puutu ollenkaan, kaikki on ihan miten sattuu. Tai sitten joudun tekemään kaiken itse. Vaimo on meillä uppoutunut tuntikaupalla koneen ääressä erilaisten meedioitten, henkimaailman asioiden, muiden ulottuvuuksien, jne tutkimiseen. Menee sänkyykin joka ilta klo 20, mutta valvoo sängyssä ilman unta kaikki yöt eikä pääse aamulla ajoissa ylös.
131811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Uusavuttomia on paljon eli ihmisiä, jotka eivät ole omassa kodissaan oppineet edes perusasioita. Ei sulla taida olla muuta konstia kuin ruveta opettamaan. Se saattaa olla piiitkä projekti, täällä päässä miestä opettaessa noin kymmenessä vuodessa on alkanut oppimista myös tapahtumaan.

Äänestä

Tutulta kuulostaa:

- Sänkyyn puolilta öiltä, pitää minua hereillä liian myöhään, kello soi 06.00.

- Kaikkia kamoja paiskotaan, ei välitä parketin paskaksi menosta, pakko jotenkin ulkokengillä mennä parketille, vaikka reitillä olisi mattoja tarjolla, kipastaan parketille.

- Sotketaan kylppärissä tukkavärillä, ei sitten siivoa värjäyksen jälkeen, kaakeleiden saumat alkaa olla aika tukanväriset.
- Vessanpytyn kantta paiskataan 2 kertaa kylppärissä käynnillä. Olen joutunut hankkimaan jo 2 kertaa ne tapit pöntönkanteen kun ovat kadonneet johtuen paiskaamisesta.

- Koko ajan pitää jollakin jutulla mitata hermoa, ulkooven paiskaamisella, Jalan tallaamisella lattiaan etc....

- Valojen pitää palaa kaikkialla, "menen kohta" mutta istuukin sitten tunteja läppärin äärellä.

- Ollut jo jonkun kuukauden työttömänä, ei ole sanonut suoraan sitä.

- Ei kerro mitään ilman suoraa kysymystä päivän aikatauluista.

Alkaa olla hermo täynnä.

Äänestä
  • Eikö kannata asua erillään jos toinen valvottaa? Tai eri päässä taloa? Tavaroita ei saa paiskoa, eikä ulkokengillä sisälle jatkuvasti.
    Mitäpä sitä kaakeleista. Kantta ei saa paiskoa. Ulko-ovea ei saa paiskoa. Jalan tallaamisella?
    Kohta -käsite pitäisi selventää, tunteja ei ole kohta. Ehkä ei uskalla sanoa työttömyydestä. Kysy toki suoraan, ei moni osaisi aina kertoa mitä tekee... Vaikka hyvähän se olisi jos tietäisi. Tai jos ei ole selkeä järjestys, vaan tekee asiat omassa järjestyksessä ja voi muuttaa suunnitelmaa. Sekin toimii.

    Äänestä

Oli nainen töissä tai ei. Minusta tuntuu että olet liian määräävä, odotat liikoja toiselta ja et tee itse lastenhoitoa ja muuta hommaa samalla tavalla - kuitenkin naisen pitäisi tehdä ne samat. Ja hän on siksi tullut ehkä jähmettyneeksi koska odotat liikoja, etkä ole mihinkään tyytyväinen vaikka hän yrittää... liikaa hommaa hänelle. Tietenkin osa oli outoja... kyllä hänen pitäisi itse pitää paperit ja lompakko järjestyksessä, eikä nukkua tavaroiden kanssa. Vaatteille pitäisi olla laskutilaa eikä jättää pitkin niitä paljoa... Tarkkuutta opetella, ainakin jos on jo ikää yli 28v. Se varmasti onnistuu vielä hyvin, jos hän itse kiinnostuu siitä. Sinun pitäisi yhdessä sulattaa pakastinta ja siivota jääkaappi hänen kanssaan, eikä odottaa sitä vain toiselta. Onhan se teidän kaikkien jääkaappi, myös sinun.

Hän on kiinnostunut itsensä kehittämisestä ja henkisistä asioista, tutkimisesta. Ehkä voisitte tehdä (pientä) listaa eri hommista kummallekin, että hän muistaa (ja sinä) mitä pitikään tehdä. Ja että pitää taukoja koneella. Hän on ihminen joka haluaa rentoutua riittävästi ja ehkä lapsissa on paljon hommaa... Olisiko hetken pariterapiasta apua, että voisitte keskustella asiat selväksi ja hän saisi huolellisuutta. Ja sinä voisit rentoutua, eikä tarvisi huolehtia koko ajan. Saako hän lastenhoitoapua koskaan esim isovanhemmilta tai ystäviltä? Että voisi rentoutua. Käyttekö joskus kaksin vain jossain? Käytkö sinä perheesi kanssa yhdessä jossakin? Jos lapset ovat jo isompia.

On oikeus odottaa seuraavia:

- avaa laskunsa ja maksaa ne ajallaan
- ei nuku vaatteiden eikä tavaroiden seassa sängyssä
Sinäkin voit pukea lapset omalla vuorollasi >>> - osaa katsoa säätiedotuksen ja lämpömittarin ja ikkunasta ulos sekä pukea lapset sen mukaisesti
Onko hän hajamielinen? Miksi ei muista? >>> - osaa itse käydä säännöllisesti gynekologilla ja varsinkin jos ongelmia
Jätä ensiapuohjeet isolla kotiin ja hankkikaa kirjoja >>> - osaa arvioida milloin lapsi pitää viedä lääkäriin ja milloin pärjää kotihoidolla

Pitäisi tehdä SINUN sekä naisen, jaettu vuorolista, ja yhdessä:

- osaa oma-aloitteisesti siivota jääkaapin ja poistaa sieltä vanhentuneet ruoka-aineet
- osaa oma-aloitteisesti sulattaa pakastimen tarpeen mukaan
- ymmärtää milloin vaatteet vaihdetaan kauden mukaan, eli kesävaatteet varastoon ja talvivaatteet tilalle ja toisin päin
- osaa laskostaa vaatteet ja laittaa ne järjestykseen vaatekaappeihin
- osaa laittaa vuodevaatteet pesun jälkeen siististi kaappeihin
- osaa pyyhkiä keittiön pöydän niin, että siihen ei jää likaisen rätin jälkiä
- osaa laittaa lasten vaatteet kuivumaan ulkoilun jälkeen eikä jätä niitä lasten jäljiltä eteiseen kasaan märkinä
- osaa erottaa pyykinpesun jälkeen poikiemme 104cm ja 122cm vaatteet toisistaan ja laittaa poikien omiin kaappeihin (nyt menee sekaisin poikien vaatteet)
- osaa katsoa milloin lastenvaatteet ovat liian pienet tai kuluneet ja menee oma-aloittaisesti kauppaan ostamaan lisää tai ostaa vaikka netistä käytettyjä tilalle

Koska sinä ajat?? Huonolla säällä ei ajeta noin vaan - tai jos on ajatuksissaan. Jokin keskeytyy? Menkää yhdessä lääkäriin? Ja ruokakauppaan. >>> - ajaa autoa tarvittaessa, esim. käy vuorollaan ruokakaupassa tai vie lapsen lääkäriin (hänellä on ajokortti)
Ei ripotella vaatteita pitkin ja poikin. Laskutila vaatteille. >>> - kerää mennessään omat vaatteensa ja lasten vaatteet, jotka ovat jääneet lojumaan pitkin huushollia
Hankkikaa supi sukkapidikkeitä.... - osaa pesun jälkeen katsoa sukille parit
- osaa laittaa lasten koulukuvat ja muut valokuvat kansioihin useisiin eri paikkoihin levittelyn sijaan
Onko reseptejä ja ohjeita saatavilla >>> - osaa maustaa kastiketta muutenkin kuin vain laittamalla jauhelihan sekaan vettä, suolaa ja mustapippuria

Hänen oma asiansa:

Joko hän valitsee aamuvuoron tai sitten tekee hommaa jossa ei tarvitse herätä aamulla >>> - herää aamulla sen verran ajoissa, ettei tule aina kiire töihin

Harva osaa hoitaa kukkia oikein. Kukkia ei ole pakko olla. Hänellä ei ole minkäänlaista velvollisuutta hoitaa sinun kukkiasi. Hankkikaa silkkikukkia, tai sitten sinä hoidat kukat tai hän oppii >>> - osaa hoitaa kukat niin että ne eivät kuole kuivuuteen tai liikaan kasteluun

Vain lasten neuvolapaperit kuuluvat muillekin >>> - osaa pitää paperinsa järjestyksessä, kuten työtodistukset, laskut, lasten neuvolapaperit, niin että ne löytyvät tarvittaessa

Ostakaa joskus vaan uudet kengät >>> - osaa viedä kenkänsä suutariin, jos niillä on korjaustarve

- osaa välillä tyhjentää kassinsa ja lompakkonsa kertyneistä papereista ja muusta tarpeettomasta

Äänestä
  • Sinunkin velvollisuutesi on viedä lapsi lääkäriin tai miettiä mikä lapsella on. Eli se ei kuulu pelkästään äidille. Mutta jos sinua ei tavoita, hänen pitää tietää riittävästi asioista tai soittaa terveysneuvontanumeroon.

    Ihmisissä on eroja, joku on tarkka ja toinen on hajamielinen, mutta se voi kääntyä myös toisinpäin... Että toinen rentoutuu vähän ja toinen on tarkempi. Elämä opettaa. Tietty on niitäkin jotka eivät muutu.

    Äänestä

  • Hei,

    kysymys onkin siitä, että minä teenkin monet noista asioista, mutta toivoisin, että vaimonikin tekisi ja huolehtisi. Eli kysymys ei tosiaankaan ole siitä, että itse en tee ja odotan vain että vaimo tekisi kaiken puolestani. Pikemminkin olen itse väsynyt tekemään ja huolehtimaan kaikesta viime kädessä.

    Ollaan käyty pari vuotta sitten yhdellä Suomen johtavalla parisuhdepsykologilla erikseen ja yhdessä, ei apua, rahat vain meni.

    Vaimon äidillä todettu 40:n jälkeen aikoinaan mielenterveysongelmia, jotka näkyvät käytännössä kovin samalla tavalla kuin tytär toimii. Äitinsä ei tunnusta olevansa sairas, vaikka joutunut sairaseläkkeelle aikoinaan. Samaa tilanne vaimoni kanssa, ei koe toimivansa mitenkään huolimattomasti tai tarvitsevansa apua. Äitinsä koti on samaa tasoa "siisteydeltään" kuin mitä noissa televisioiden "siivouspartio-ohjelmiissa" näkyy.Pelkään, että vaimo on samalla tavalla sairastunut mieleltänsä, eikä ymmärrä riittävästi ja kieltää ongelmat kokonaan. Vaimoni ei koskaan vienyt minua äitinsä luokse ennen kuin olimme olleet naimisissa puoli vuotta. Olisi saattanut vaikuttaa omaan päätökseeni mennä yhteen.Äitinsä ei juurikaan huolehdi itsestään ja kodistaan, minun vaimoni ilmoitti juuri, että häntä ei enää kiinnosta kunnon ylläpito ja liikunta eikä ulkonäöstä huolehtiminen. Ihan sama kuulemma vaikka lihoisikin. Ja koska olemme 4-kympin korvilla ja lapsetkin on tehty, niin hän ilmoitti minulle että seksiäkään ei tarvitse enää harrastaa...

    Äänestä

hienoa, toivottavasti täältä tulee hieman vertaistukea.. Edellä kirjoittamani lista on vain pintaraapaisu, mitkä eivät oikein onnistu meillä. Tässä hieman lisää...

- kaikki purkkien korkit jää usein auki käytön jälkeen, shampoo, hammastahna, voiteet, roll-on deodorantit, jne
- meikit on siellä täällä erilaisissa "hygienialaukuissa" sekaisin, monet auki ja suttuisina
- kuukautisten tullen ei suojata itseään sängyssä, vaan lakanat on punaisia
- istuskellaan ajoittain sohvalla ilman alushousuja jalat sohvalla koukistettuna niin, että römpsä hieroo suoraan sohvaa ja pienet lapsetkin näkevät "tavaran" aitiopaikalta
- annetaan alle kouluikäisen pojan kosketella paljaita rintoja
- lastenvaunut jätetään kotiin tullessa ulos sateeseen kastumaan, samoin stigat ja muut tavarat sikin sokin rivitalomme ulko-oven eteen
- jalkapohjien paksuuntunutta nahkaa revitään sormin ja nahkapalat laitetaan suuhun imeskeltäväksi
- kaivetaan nenään ja laitetaan "saldo" suuhun
- täytetään keittiön tiskialtaan alla olevat roskalaatikot niin täyteen, että koko kaappi pursuaa roskista
- jätetään syödyt purukumit päiväkausiksi pöydille kuivumaan
- jätetään valot koko huusholliin palamaa, vaikka olisikin vain yhdessä huoneessa, usein jättää valot palamaan kotoa pois lähtiessään
- ei ymmärrä käyttää pakkaskelillä päähinettä, kulkee -20 pakkasella vain farkuissa ja stringeissä ja ihmettelee alapääongelmia
- ei ymmärrä ottaa sadeaamuna sateenvarjoa mukaan
- pessyt kaikki vaaleat alusvaatteensa ruman harmaiksi väärän värisen pyykin joukossa
- näkö molemmissa silmissä -1.5d, mutta ei käytä silmälaseja, eikä siten näe tarvittavia
- kännykkä usein lataamatta, ilmoittaa öisin usein latauksen tarpeesta herättäen minut, aamulla ei poista kännykästä herätystä vaan jättää sen toistamaan torkkuherätyksen mentyään suihkuun ja lapsemmekin heräävät ennen aikojaan
- matkoille lähdettäessä ottaa itselle ja pojille omat laukut 3kpl, mutta pakkaa sekaisin kaikkien tavaroita kaikkiin kolmeen laukkuun
- kun vaihtaa vuodevaatteita, niin laittaa sänkyihin eriparin tyynyliinoja ja pussilakanoita, myös parisänkyyn saattaa tulla kiva mixaus
- kun pyydän laittamaan jonkun pitkään nurkissa lojujeen tavaran pois, löydän ne usein jostain kaapista vain sisään heitettynä, samoin huomasin, että verkkovarastoomme oli vain heitetty kaikki ovesta sisään sen kummemmin edes katsomatta mihin tavara asettuu.


Arvatkaa onko rankkaa?

Äänestä
  • Relaa vähän! Toi on ihan normaalia.

    Tähän naputteluunkin kuluneen ajan olisitte voineet olla lähekkäin läheisesti läheisyydyydessä läheisyyttä lähentyen.

    Ps. Jos jätteet alkaa tursuamaan kaapista, kannattaa laittaa roskapussi keittiön oven kahvaan. Eiks ole kiva, että purkit on valmiksi auki, ei tarvi itse avata? Ja paljon mukavampaa, että muskut oppivat alastomuuden olevan ihan luonnollista - ahdasmielisiä miehiä on ihan liikaa. Kuukuppi on näppärä kk-suoja. Ja mä olen lisäksi kova piereskelemään ;-)

    Äänestä

Tuli mieleen tosiaankin mielenterveysongelmat. Sukulaisiani työskentelee mielenterveysongelmaisten kanssa, ja olen ymmärtänyt, että monesti heillä on vastaavia ongelmia. Sekä lisänä vaimollasi varmasti se, että ei ole tainnut saada kotoa minkäänlaista oppia, mallia näihin asioihin, jos äitillä on asiat vastaavasti tai jopa huonommin.

Saisitko millään konstilla vaimoasi mielenterveystoimistoon?

Esim. täältäkin voi kysellä neuvoja... http://www.vaestoliitto.fi/parisuhde/palvelut/nettivastaanotto/

Äänestä

Häilyvä raja jossa mennään sinun pedanttisuuden ja puolisosi leväperäisyyden kanssa. Yleensä kirjoittajat ovat kärjistäviä syytösten kanssa jossa toinen ei voi sanoa omaa kantaansa, niin tämä aloitus on pedanttisen ihmisen narinaa.

Äänestä

Siinä on se nainen kenet olet valinnut ja luvannut rakastaa elämäsi iloppuun asti!
Älä ruikuta, olet onnesi valinnut!
Meitä sinkkuja on tuhansittain, jotka eivär kelpaa parisuhteeseen, koska eivät heti esimerkiksi halua antaa pimppiä miehelle ja siksi ovat kelvottomia. Meitä ei arvosteta millään tavalla. Samaan aikaa toiset ne juoksee suhteesta toiseen ja porskuttavat menemään egonsa kantamana....
Omapa on ongelmasi. Puhu sille vaimollesi äläkä täällä valita.

Ei mulla muuta, kiitti moi.

Äänestä

" Vaimo on meillä uppoutunut tuntikaupalla koneen ääressä erilaisten meedioitten, henkimaailman asioiden, muiden ulottuvuuksien, jne tutkimiseen. Menee sänkyykin joka ilta klo 20, mutta valvoo sängyssä ilman unta kaikki yöt eikä pääse aamulla ajoissa ylös. "

-Oiskohan kysessä jokin mielenterveysongelma..?

Äänestä

Ei kuullosta normaalilta eikä terveeltä. Listasi oli pitkä ja kaikkea ei varmaankaan voi vaatia tai olettaa vaimosi tehtäväksi, mutta kyllä kertomastasi voisi päätellä, että vaimollasi kaikki ei ole hyvin. Mielenterveysongelmaa epäilen minäkin. Ota yhteyttä paikkakuntasi mt-toimistoon. Kerro heille tästä ja kysy apua. Aika huono kasvualusta lapsillenne jos äiti on noin "pihalla" huolenpidosta ja kodinhoidosta. Voimia sinulle!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jusu102 kirjoitti:

onko teidän kumppani tai joku tuntemanne nainen jollain tavalla saamaton?

Onko liikaa odottaa puolisoltaan seuraavia?

- avaa laskunsa ja maksaa ne ajallaan
- pitää vaatekaappinsa kohtuusiistinä niin, hän löytää vaatteensa?
- osaa erottaa pyykinpesun jälkeen poikiemme 104cm ja 122cm vaatteet toisistaan ja laittaa poikien omiin kaappeihin (nyt menee sekaisin poikien vaatteet)
- ei nuku vaatteiden eikä tavaroiden seassa sängyssä
- herää aamulla sen verran ajoissa, ettei tule aina kiire töihin
- osaa katsoa milloin lastenvaatteet ovat liian pienet tai kuluneet ja menee oma-aloittaisesti kauppaan ostamaan lisää tai ostaa vaikka netistä käytettyjä tilalle
- osaa katsoa säätiedotuksen ja lämpömittarin ja ikkunasta ulos sekä pukea lapset sen mukaisesti
- ajaa autoa tarvittaessa, esim. käy vuorollaan ruokakaupassa tai vie lapsen lääkäriin (hänellä on ajokortti)
- kerää mennessään omat vaatteensa ja lasten vaatteet, jotka ovat jääneet lojumaan pitkin huushollia
- osaa pesun jälkeen katsoa sukille parit
- osaa laittaa lasten vaatteet kuivumaan ulkoilun jälkeen eikä jätä niitä lasten jäljiltä eteiseen kasaan märkinä
- osaa hoitaa kukat niin että ne eivät kuole kuivuuteen tai liikaan kasteluun
- osaa pyyhkiä keittiön pöydän niin, että siihen ei jää likaisen rätin jälkiä
- osaa itse käydä säännöllisesti gynekologilla ja varsinkin jos ongelmia
- osaa pitää paperinsa järjestyksessä, kuten työtodistukset, laskut, lasten neuvolapaperit, niin että ne löytyvät tarvittaessa
- osaa laittaa lasten koulukuvat ja muut valokuvat kansioihin useisiin eri paikkoihin levittelyn sijaan
- osaa viedä kenkänsä suutariin, jos niillä on korjaustarve
- osaa maustaa kastiketta muutenkin kuin vain laittamalla jauhelihan sekaan vettä, suolaa ja mustapippuria
- osaa arvioida milloin lapsi pitää viedä lääkäriin ja milloin pärjää kotihoidolla
- osaa välillä tyhjentää kassinsa ja lompakkonsa kertyneistä papereista ja muusta tarpeettomasta
- osaa oma-aloitteisesti siivota jääkaapin ja poistaa sieltä vanhentuneet ruoka-aineet
- osaa oma-aloitteisesti sulattaa pakastimen tarpeen mukaan
- ymmärtää milloin vaatteet vaihdetaan kauden mukaan, eli kesävaatteet varastoon ja talvivaatteet tilalle ja toisin päin
- osaa laskostaa vaatteet ja laittaa ne järjestykseen vaatekaappeihin
- osaa laittaa vuodevaatteet pesun jälkeen siististi kaappeihin

Osallistun toki itsekin moniin näihin, mutta kun tuntuu että kumppani ei osaa tarttua oma-aloitteisesti mihinkään näistä tai jos tarttuukin, niin ei osaa suoriutua kunnolla niistä. Eli minä joudun jatkuvasti katsomaan perään. Jos jotain sanon kohteliaasti, että voitaisiinko homma hoitaa näin, niin sitten ei olla tyytyväisiä kun pyydetään tekemään asia tai ohjataan tekemään se huolellisemmin. Sitten jos en puutu ollenkaan, kaikki on ihan miten sattuu. Tai sitten joudun tekemään kaiken itse. Vaimo on meillä uppoutunut tuntikaupalla koneen ääressä erilaisten meedioitten, henkimaailman asioiden, muiden ulottuvuuksien, jne tutkimiseen. Menee sänkyykin joka ilta klo 20, mutta valvoo sängyssä ilman unta kaikki yöt eikä pääse aamulla ajoissa ylös.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu