Pakko tunnustaa - olen lyönyt miestäni. Olenko ainut? Myönsin asian itselleni vasta kun luin aiheesta artikkelin http://iltamakasiini.fi/tasta-puhutaan-kun-nainen-lyo/#more-667
Viimeisestä kerrasta on jo vuosia aikaa. Meillä oli joku kriisi silloin, epäilin miestäni uskottomuudesta ja raivopäissäni kävin hänen kimppuun usemman kerran. Pari kertaa löin silmän mustaksi. Mies ei ole koskaan tehnyt rikosilmoa, eikä lyönyt takaisin. Sanoi vain ettei ole mikään naistenhakkaaja. Joka kerran jälkeen tönäisi sängylle aika kovaa - siihen ne tilanteet yleensä loppu.
Nyt vasta kun luin tuon artikkelin aloin miettiä omaa käytöstäni, että mistä lie se lyöminen kumpusi? Onko muita naisia, jotka joskus tempasseet miestään?
Olen lyönyt miestäni
6
354
Vastaukset 6
- Syiden tiedostaminen
Fyysinen väkivalta kielii kyvyttömyydestä käsitellä negatiivisia tunteita. Lähin vuorovaikutussuhde on yleensä se tunteiden purkamisen kanava, joka otetaan ensin käyttöön.
Väkivallan ehkäisemiseksi tulisi siksi treenata muitakin purkautumiskanavia, jotta olisi mistä valita seuraavan kerran kun ns. "kiehahtaa".
Fyysinen väkivalta on siis myös hälyttävä merkki siitä, miten rajalliset yksilön kommunikoinnin keinot ovat silloin, kun tunteet ottavat vallan.- vaimo69
Niin se just...oli niin raivon vallassa, ettei löytänyt sanoja sille raivolle, vaan piti laittaa nyrkit soimaan.
Mies oli laittanut seuranhakuilmoja nettiin ja jäi niistä kiinni. Siinä oli tarpeeksi mulle että alkoi keittää...
Onneksi päästiin siitä yli ja se tajus et ei voi pelaa treffipelejä mun selän takana. oltiin kyllä aika nuoria sillon. Ehkä se oli joku kasvuprosessi molemmille.
Pelottaa vaan et mitä jos tulee uudestaan joku vastaava tilanne...poksahtaako taas? Pitäsköhän mun käydä juttelee jossain kuitenkin? Mun äiti oli meitä lapsia kohtaan väkivaltainen, kun oltiin pieniä. En oo koskaan käsitellyt sitä missään. - novakivallalle
vaimo69 kirjoitti:
Niin se just...oli niin raivon vallassa, ettei löytänyt sanoja sille raivolle, vaan piti laittaa nyrkit soimaan.
Mies oli laittanut seuranhakuilmoja nettiin ja jäi niistä kiinni. Siinä oli tarpeeksi mulle että alkoi keittää...
Onneksi päästiin siitä yli ja se tajus et ei voi pelaa treffipelejä mun selän takana. oltiin kyllä aika nuoria sillon. Ehkä se oli joku kasvuprosessi molemmille.
Pelottaa vaan et mitä jos tulee uudestaan joku vastaava tilanne...poksahtaako taas? Pitäsköhän mun käydä juttelee jossain kuitenkin? Mun äiti oli meitä lapsia kohtaan väkivaltainen, kun oltiin pieniä. En oo koskaan käsitellyt sitä missään.On täysin ymmärrettävää hakea muuta seuraa kun toinen on pimeä. Eli syy siihenkin johtui itseasiasissa sinusta itsestäsi.
- ...
Mäkin oon kerran läppässy avokämmenellä, hermostuin vaan ihan naurettavasta syystä ja se vaan tapahtu. Säikähdin kyllä itekki sen verran ettei oo toistunu. Tapauksesta on aikaa 7 tai 8 vuotta.
- lifemocker
olisi ollut vain ja ainoastaan kohtuullista että olisi lyönyt sinua takaisin, tosin sitten sinä olisit soittanut itkien poliisit, vaikka itse olit se ensimmäinen lyöjä, eikö niin?
- novakivallalle
Mitenkä tilanne olisi jos miehesi olisi vetänyt sinulta silmän mustaksi kostoksi. Sinä varmaan olisit lähtenyt tai soittanut poliisit. Tämä osoitti että mies on sinua parempi ihminen ja et ansaitse häntä senkin väkivaltainen biatch. Vai oletko vain mielisairas kun et pysty hillitsemään tunteitasi ja mikään pms ei ole mikään syy!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371481Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2821053Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94824Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48723- 110629
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27585Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41501
- 32491
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48465Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32439
- 31439
- 77422
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381