Harmaat hiukset piiloon?

Ulla U.

Olen värjännyt hiuksiani vuosikaudet, mutta nyt alan olla väsynyt koko touhuun. Harmaita on paljon ja tyvikasvu erottuu selvästi. Latvaosa on tälläkin hetkellä värjätty keskiruskea, mutta tyviosa on vaalean harmaa. Hiuspohjani ei myöskään oikein tahdo kestää tätä ainaista värjäämistä. Värjään itse tyviosuuden noin kerran kuukaudessa ja loppuvaiheessa vedän värinlatvaan saakka.

Kysyn kuinka saisin parhaiten kasvatettua oman värin koko hiuksiin. Tietystihän se sieltä kasvaa, kun antaa vaan kasvaa, eikä värjää, mutta kyllä se aika hirveän näköinen tulee olemaan, jos ei yhtään värjää tai laita raitoja. Onko muita keinoja olemassa kuin raidat tai pitää lakkia koko ajan päässä?
Hiukseni ovat lyhyet ja kerroksittain leikatut.

5

2367

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maiskis vaan sulle

      Riippuu miten lyhyet ne lyhyet ovat. Äitini kasvattu tummanruskeiksi värjätyt mutta oikeasti kokonaan harmaantuneet hiuksensa pokkana muutamassa kuukaudessa. Hänellä oli hyvin lyhyt tukka, ehkä 5 cm tai vähän yli pisimmillään. Poikatukka kuitenkin. Nopeastihan se meni, joka leikkauksella lähti aina sentti pari pois ja lopuksi oli väriä enää vain latvoissa, mikä sai aikaan aika siistin kaksivärisen vaikutelman. Ei ollut paha mielestäni. Nyt on väri jo kokonaan pois.

      Ei kai tuohon oikein ole muuta neuvoa kuin että jos ei ole jo niin lyhyet hiukset, että niistä värin pois kasvattaminen käy äkkiä eli juuri se poikatukka, niin sitten vain joku huivisysteemi päähän.

      Tai tyveen enää jotain pesujen mukana pois lähtevää sävytettä, että kasvattaminen olisi helpompaa? Paitsi se ei vissiinkään toimi jos harmaita peitetään :/

      No eipä tähän muuta osaa sanoa. Vähän aikaahan se kirpaisee mutta lyhyemmän aikaa kuitenkin kuin jos vain jatkat värjäämistä hamaan ikuisuuteen asti.

    • Ulla U.

      Kiitos vastauksesta. Yritän ainakin kasvattaa ihan pokkana oman värin, millainen se sitten lieneekin? Olen nyt 65v ja värjännyt hiuksiani säännöllisesti ainakin 35 vuotta. Hiukseni ovat noin 13cm pitkät ja kuten sanoin kerroksittain leikatut. Pesussa ne ovat alkaneet lähteä ja altaassa on irronneita tai katkenneita hiuksia tosi paljon, olen huolissani. Jäin juuri eläkkeelle, joten on paremmat mahdollisuudet kasvattaa oma väri. Uskoisin, että koko vaatevarasto suurinpiirtein ja myös silmälasit täytyy vaihtaa toisenvärisiin. Olen hyvin vaaleaihoinen, suorastaan kalpea iholtani. Taidan kietaista huivin hiusteni ympärille. En kuitenkaan niin raskasta rakennelmaa kuin Sofi Oksasella on.

    • omavärihelppo

      Itse kasvatin oman värini värjäämällä hiukset ensin (kampaajalla) mahdollisimman samanväriseksi kuin omat hiukseni. Ei ollut vaikeaa kasvattaa. Tuntui tietysti että se oma väri oli aika hailakka ja tylsä, mutta käytin välillä vaahtosävytettä (Goldwell) sekä ruskeeta hiusnaamioo. Antoi hiuksille kiiltoa ja vähän lämmintä sävyä :)

    • kampaaja83

      Käytä vaikka kasvatusvaiheessa tummaa shampoota/ värinaamiota (esim Cutrin Reflections, KC Color mask). Se häivyttää tyvikasvun kunnes saat oman värin kokonaan hiukseen.

    • hki hairstyle

      Ajattelen näin;
      Koita kasvattaa tyvikasvu niin pitkäksi, kun suinkin kestät sitä katsella. Homma kannattaa tietysti ajoittaa sellaiseen vaiheeseen, kun ei suuria sukujuhlia, ylioppilasjuhlia ym. ole ihan heti edessä, vaan voi huoletta kulkea "lippis päässä".
      Ota sitten kampaajalla ohuen ohuita harmaita raitoja hiuksiin niin, että ne tehdään vain hiusten värjättyyn osaan (ei sinne tyveen siis) Kampaajilla on nykyisin olemassa vaalennusaineisiin sekoitettavia tehosteita, joilla saadaan hyvinkin "harmaita" lopputuloksia myös värjättyyn hiukseen.. Itse käytän Schwartzkopfin tuotteita, mutta varmasti muillakin valmistajilla löytyy vastaavia. Leikkuuta samalla hiuksiisi vielä hiukkasen lyhyempi malli. Homma on aikalailla siinä. Parin kuukauden päästä uusi leikkuu ja alkaa olla värjäys historiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3053
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2705
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2315
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      52
      1875
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1527
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1370
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1339
    Aihe