Olen korkeakasti koulutettu, 55 vuotias mies. Alani on rakennustekniikka. Myös markkinoinnista on kokemusta. Minulla on kymmenen vuoden kokemus ulkomaantehtävistä.
Nyt olen ollut vuoden työttömänä. Työllistyminen on haaasteellista. Mistä itse lähtisitte housuissani liikkeelle? Olen toki koko ajan lähetellyt hakemuksia, mutta kun ne menevät kaikki suhteilla. Turhauttaa ja lamaannuttaa, osaksi.
55 vuotias
4
207
Vastaukset
- Mies 28v
Noh, kun kerran kysyit.....pesisin ne housut ainakin 90 asteisessa näin aluksi ja sitten istuisin pöydänääreen suunnittelemaan miten pääsisin jo ikänikin vuoksi eläkkeelle....
- Vanha maisteri
55-vuotiaan on aika vaikea työllistyä, mutta ei se mahdotonta ole. Jos on suhteita, niin nyt kyllä on aika käyttää niitä.Hyvät suosittelijat ovat tärkeitä.Pitää kysellä tutuilta ja pistää avoimia hakemuksia sopiviin firmoihin, mutta pitää varautua siihen, ettei enää saa koulutusta vastaavia töitä. Provisiopalkkaisia myyntitöitä on tarjolla, niissä kannattaa keskittyä btob paikkoihin, joissa on parempi palkka. Jos on rahkeita perustaa oma yritys, niin siitä vaan: luotettavia remonttimiehiä aina tarvitaan. Olen 55-vuotias nainen, olin pari vuotta poissa työelämästä, mutta sain vielä töitä (tosin palkka on aika huono).
- Prinse61
Koulutuksesi ja työkokemuksesi sopisi hyvin esim. isännöintitehtäviin. Itse hakautuisin asemassasi suorittamaan IAT-tutkintoa. Rakennus- ja markkinointialan taustalla olisi melko hyvät mahdollisuudet työllistyä jo koulutusaikana. IAT:n suorittaa työn ohessa n. 1 vuodessa.
- hillitön kurvailija
Unohda koko juttu :) Ei mittään toivoa ennää.
Koulutuksella ei ole mittään merkitystä ja työkokemuskin on todennäköisesti vain rasite. Ja nyt kun on vielä nuorten, mikä se olikaan, työllistämistakuu, niin kyllä meidän vanhojen, joilla ei ole vakkarivirkaa (olet vaikka tohtori), on vaan todettava, että hommat on tehty.
Ite tosin olen hieman enemmän vuosia omaava ja lopetin juuri opiskelun, koska sillä ei enää ole vaikutusta työllistymiseeni. Yritys, jossa olin harjoittelijana, otti nuoremman (lue halvemman) tilalleni.
Näin se vaan menee. Ja hyvä tietysti, että nuorille annetaan mahdollisuus ja toivo tulevaisuudesta.
Ja hassunita tässä on se, että työpaikkojen kokonaismäärä ei vaan lisäänny, päinvastoin.
Ja eihän tässää mittään, jos vaan valtakunnan värkeissä riittää rahkeet, siis 3A-luokitus pittää. Mie en ennää ole niitä velkoja maksamassa 30 vuoden päästä tai sinnepäin, voi olla 40 vuotta :) , jos perimällä on vaikutusta.
Elakkeelle Espanjaan? :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks595593Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si804360Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut783676Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää623363Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?1023352Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.103090- 1112858
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri642307Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1312280Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti
Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit341831