Vanhan ATM:n kohtalo

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194789110056/artikkeli/nain tampereella elakelainen asunut 8 kuukautta autossa - kylla taalla tarkenee .html
8187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olet tasorasisti.

Äänestä

Koskee häviävän pientä vähemmistöä eikä ainakaan minua.

Äänestä
  • Älä kuule pullistele, poju, se on jo kulman takan suaki odottamas, sää et sitä vaan usko. Tippa linssis näit juttuja täs lukenu ko yhä usiamp poju valittaa sammaa *tanan virttä vuasi toisens perrää eikä kukkaan tuu niit jelppaan!
    Yks kaveri jo heittäytys tonne jokke kusoli niin ahistuksis. Poisha ne sen sielt onki mut kyl se on niin onneto yksilö...

    Äänestä

En näe tulevaisuuttani noin valoisana:

- En usko että tulen elämään noin vanhaksi. Koska hyvinvointivaltio ajetaan minimiinsä, kaltaiseni hyödyttömät eläjät tuskin tulevat saamaan mitään kovin kummoista hoitoa. Ensimmäinen kausiflunssaa vakavampi sairastuminen keski-iässä, ja se on menoa. Kun olen kuollut, jossakin korkataan samppanjapullo, kun ynnätään yhteen luvut, kuinka paljon olisin tullut maksamaan, jos olisin elänyt esim. vielä 15 vuotta tuota kauemmin.

- Jos elän noin vanhaksi, minulla tuskin on varaa omistaa autoa, joka olisi siinä kunnossa että moottori käynnistyisi, puhumattakaan siitä, että voisin ostaa siihen polttoainetta.

- Siellä jossakin 2050-luvun korvilla, jolloin itse voisin samassa tilanteessa olla niin kauan eläessäni, ei todennäköisesti myöskään enää tunneta kuin historiankirjoituksessa käsitettä "eläkeläinen" ainakaan sellaisen väestönosan keskuudessa, joka ei ole tienannut hyvin ja pystynyt laittamaan työuransa ansioistaan osaa säästöön. En uskalla arvata, mikä se termi olisi, jolla minuun viitattaisiin tuolloin uutisissa - sikäli kun ihmisroskan (tämä lienee hyvä arvaus) kohtaloita enää edes viitsittäisiinkään uutisoida.

Äänestä

Tsempatkaa!
Ei auta valua noin tyhjiin. Jos autosta loppuu akku se on menoo näillä pakkasilla!

Äänestä
  • Stadissa ei oo kauhee pakkanen. Mistä napapiiriltä sä huudat?

    Äänestä

  • Rööperi kirjoitti:

    Stadissa ei oo kauhee pakkanen. Mistä napapiiriltä sä huudat?

    Olihan täällä lauantaiaamuna vähän vilpoista. Nyt toki on t-paitakelit.

    Äänestä

Juuri tuo kosteus joka meillä aina joka paikkaan tunkee tekee olon kylmäksi. Siihen ei auta kuin lämmitys. Niin että turha on sanoa neukkukuutioita asumiskelvottomiksi paskalääviksi. Kyllä niissä todellakin kelpaa asua tällaiseen automajoitukseen verrattuna ja myös vanhoihin pientaloihinkin verraten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


palstan poikien tule kirjoitti:

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194789110056/artikkeli/nain tampereella elakelainen asunut 8 kuukautta autossa - kylla taalla tarkenee .html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu