Mikä on että molemmat keskustelut on poistettu asiasta : joka koskee asiaa potilaiden tietojen lukemista ....?????????????Lehdessä ollu..tieto yleinen..??
Ihmeellistä..?????????
Ihmetelen
8507
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Erikoista sensurointia.
tieto on yleinen ja urkinnasta saa puhua mutta epäillyn henkilön perheenjäsenten asioiden ruodinta ym täyttää rikoksen tunnusmerkit. ip osoitteet otetaan talteen ja kirjoittajat on helppo jäljittää
Hyvä pointti! Kannattasko nyt vaan virkavallan antaa tehä työnsä ja selvittää asia. Oikeus sitten päättää onko ja mitä seuraamuksia. Kohtuutonta vellomista tämmönen. Eikö teillä oikeasti ole muuta tekemistä? Lukekaa vaikka Seiskaa.
tekemistä on kyllä,mut ei sillä urkkialla vissii ollut kun ehti työaikana aikansa kuluksi urkkia 150 henkilön tietoja kahden vuoden aikana,,sille olis sen seiskan voinut viedä töihin et olis sitä saanut lukea eikä toisten tietoja.
vai ip osoitteet,siinähän ota osoitteita talteen,itse kirjoittelen virosta tuodulla kännyllä ja sisässä prepeid kortti,,et siitä vaan tietoja hakeen.
Yleinen on ja ei ole ensinmäinen urkinta Lappooniassa.Ensinmäinen oli joku 5-6v sitten kun oli keskustelu täälä ku joku konekirjoittaja oli käynyt potilastiedoissa henkilökohtaisista syistä,oli myös keskustelu aiheesta.Aiheesta tuki yli 200 kommentia.Onko poistettu,?Ja jos oikein olen ymmärtänyt on vielä töissä kyseisessä sairaalasssa.Jokainen tietää näin pienellä paikka kenestä kyse molemmissa tapauksissa.Mitä nuista salailemaan.Tästä oli lehdessä ensinmäisestä ei mainittu misään lehdessä...MIKSI.?
itse olen myös ollut urkkian uhri,oli katsellut tietojani eikä kyllä siihen mitään syytä ole ,poliisi on lähestynyt kirjeellä ja aion vaatia oikeudessa korvausta häneltä,sillä naisella ei ollut mitään syytä niitä penkoa,ne ei kuulu konttori naiselle minun tietoni.
tunnen kyllä hänet ja pidän huolen että kaikki saa tiedon tästä.
Urkinnan syy. Onko uteliaisuus vai hyötymistarkoitus? Korvauksien määrä riippuu näytöistä. Onko tiedoilla vahigoitettu esim- työnsaantia yms. Jokainen varmaankin tietää tuon omalta osaltaan....