Pääsitkö töihin?

Kvarttaalihelvetti

Onko joku päässyt töihin näiden vuokravaramieshenkilöstöpalvelu firmojen kautta?
Itselläni toistuvasti tulee eteen ikä ja työkokemus. Neljäkymmentä on ohitettu ja työkokemustä on joistain töistä vuosia, osasta yli kymmenen vuotta.
Hakevat kyllä ammattitaitoisia työtekijöitä mutta yleensä syynä "ette ole valittu" änkyttämiseen on liiallinen ammattitaito.
Tietysti pitää kymmenenvuoden kokemuksesta maksaa enemmän kuin pystymetsäsätä revevitylle. Jos peruste on palkka ja se paljonko on pakko maksaa sopimusten mukaan niin hittoako sitten hakevat ammattilaisia.
Tes:in mukaiset palkat olleet kuitenkin kyseessä joten ylihinnoittelusta ei ole kyse.
Ei tarvi paljoakaan ihmetellä nykyistä kvarttaalitaloutta ja sen tuloksia. Ammattilaiset on pois markkinoilta kun kaikki työ on ulkoistettu näille vuokravaramieshenkilöstöpalveluille jotka eivät pysty tai tahdo tarjota parasta vaihtoehtoa asiakasyritykselle. Eipä tietenkään koska silloinhan heidän oma kvarttaali olisi huononpi, johtuen palkkauksesta.
Ihmetellä pitää milloin huomataan että koko suomi on ulkoistettu. Jos joku joskus vahingossa huomaa että tulos tehdäänkin ammattitaidolla ei ulkoistamalla niin saattaa silloin olla vaikeaa löytää ammattitaitoista väkeä töihin. Ammattitaito kuten muutkin taidot tahtoo rapistua käyttämättömänä. Ja toisaalta ketä haluaa ottaa vetovastuun tulevaisuudessa jos nytkään ei kelpaa töihin.
Yleeensä kun firman nimessä lukee palvelu niin se tarkoittaa lähes poikkeuksetta TEEN TÄTÄ, KUN MUUALLE EN KELPAA.
Juuri tästä on kyse näissä vuokrahelveteissäkin. Millähän ammattitaidolla pystyvät valikoimaan työllistettävät. Näiden vuokra-ammattilaisten pitäisi olla kaikkien alojen amattilaisia jotta voisivat tehdä valinnan ammatillisin perutein.
Yleensä näiden firmojen vetäjillä ei ole minkään alan ammattia.
Joten luulisi asiakasfirmojenkin joskus heräävän. Maassa työttömiä vaikka muille jakaisi. Ja kuitenki nämä perslävet lähettää työpaikalle ihmisen jolla ei ole kokemusta. Tämä toistuu lähes poikkeuksetta, aina ,ei ammattitaitoinen.
Seuratkaa niin paljastuu näidenkin firmojen tuloksentekoon tarvittavan hyödyn merkitys. Yleensähän näistä vuokrahelveteistä otetaan tekijä lyhyeen ja nopeaan tarpeeseen. Muuten hyvä, mutta jos tuo jakso menee opetteluun niin missä oli hyöty?

2

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bj.

      Itse olen ollut Baronan kautta hommissa useita vuosia eri firmoissa ja eri aikoja,tällä hetkellä en ole missään.

      Itselläni ei ole ollut mitään erityistä valittamista,ihan mukavasti on hommat toiminu ja jos joskus on ollut jotain epäselvää niin kyllä se on hyvin saatu hoidettua soittamalla konttuuriin.Kyllähän sitä aina kuulee että on kaikenlaista ongelmaa ollut vuokrafirman kanssa,mutta itselläni on toiminut kyllä ihan hyvin - on se välillä vähän itsestäkin kiinni jos homma ei toimi.

    • Hae isoista...

      Kannattaa hakea töitä vain isoista vuokrafirmoista. Niiden kanssa ei tule ongelmia, ja palkkaavat vain ammattitaidon perusteella.

      Esim. Manpower ei edes esitä asiakasyritykselle ammattitaidotonta hakijaa.

      Vuokrafirmojen huono maine johtuu siitä, että ne pikkufirmat eivät välitä mistään muusta kuin siitä, että saa kerättyä nopeasti mahdollisimman suuret voitot. Pitkäjännitteisyydestä ei ole tietoakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4672
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1977
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      131
      1686
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      148
      1265
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1161
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1066
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      963
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      926
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      892
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      858
    Aihe