Hiukset kuntoon, esim. biotiinilla :)

Juu eli otin juuri kauan olleet teippipidennykset pois ja hiukset eivät ole hyvällä mallilla. Aikaisemminkin mulla oli ohut ja hento tukka, mutta pidennyksien jälkeen hiukset ovat katkeilleet ja harventuneet. päällimäiset hiukset ovat hyvässä kunnossa, koska niissä ei tietenkään pidennyksiä ollut :) Leikkasin tukan polkaksi, ei ollut muuta vaihtoehtoa, lisäksi laitoin neljä pidennysosioo ihan vaan tuuheuttamaan ja tuomaan edes vähän paksuutta. Aloitin syömään biotiinia ja ostin kampaamosta hiustuotteita (shampoo, hoitoaine, syväpuhdistava shampoo, lämpösuoja, hiusöljy), ovat hyviä tuotteita. Olisiko vielä joitain vinkkejä tai omia kokemuksia biotiinista??? :) lisälsi ärsyttää kun hiukset rasvoittuvat niin pian, joka toinen päivä täytyy käydä tukka pyykillä :) ja luonnonharjaa käytän nykyään. Niin paljon vinkkejä kun vaan mieleen tulee :) Haluaisin pitkän ja paksumman tukan
1117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Oho, sinulle ei olekaan tullut yhtään kommenttia. :/ Mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan eikös juu? ^^

Ja täältä pesee niitä vinkkejä:

1. PIDENNYKSET: Itselläni ei ole koskaan moisia olleet, koska haluan kasvattaa pitkät hiukset omasta takaa ja lisäksi en pystyisi kuulemaan kehuja esim. "kuinka kauniit hiukset" "joo eikun nää on pidennykset". Itse olen huomannut että jos ihailen jonkun pitkiä hiuksia ja huomaan että ne ovat pidennykset niin ihailu loppuu aika nopeasti.
Lisäksi oma tukka menee niistä niin hirveään kuntoon että joutuu melkein aina leikkaamaan sitten pois, niin kuin sanoitkin että leikkasit polkaksi.
Vältä siis pidennysten käyttöä.

2. BIOTIINI: Olen kolmesti kasvattanut hiukseni vyötärömittaan, kerran näistä kasvatuskerroista söin biotiinia (eläimille tarkoitettua -> hintalaatusuhde) ja sanotaan näin että maltti on valttia! Hoida hiuksiasi extrahyvin, etenkin latvoja niin kasvatus ei turhaan junnaa paikallaan kun huonokuntoiset latvat täytyy leikata.

3. UNOHDA KAMPAAJA: En ole itse käynyt kampaajalla sitten ammattikoulun, eli taitaa siitä olla jo 4-5 vuotta. Hiukseni ovat sen verran pitkät että ne voi helposti tasoittaa itse - käytän hiustenleikkaukseen tarkoitettuja saksia. Kaksihaaraiset leikkaan yksitellen.

4. VÄRJÄYS JA KÄSITTELY: Olen monesti onnistunut pilaamaan hiukseni totaallisesti kestoväreillä. Olenkin alkanut käyttämään suoravärejä (shokkivärejä) ja ihan kampaamolaatuisia sellaisia. Suosittelen kaikille muillekin.
Unohda myös suoristus, föönaus ja kaikki lämpökäsittelyt. Anna hiuksien kuivua suihkun jälkeen itsestään ja harjaa ja selvittelene ne KÄRSIVÄLLISESTI ja VASTA KUN NE OVAT KOKONAAN KUIVAT. Älä koskaan harjaa hiuksiasi märkänä, sillä hius vain venyy ja katkeaa!

5. SHAMPOO JA HOITOAINE: Suosittelisin kaikille silikonittomia shampoita. Itsellä on käytössä XZ:n tuotteet, shampoo, hoitoaine, hoitosuihke ja hiusnaamio ja joskus harvoin tyrni öljyhoito.

6. GEENIT: Jokaisellahan hiusten kasvu on yksilöllistä. Toisilla kasvaa hirmu nopeaan hiukset, toiset eivät saa hiuksistaan koskaan pitkiä. Geenit määrittävät sen, kuinka pitkäksi hiuksesi kasvavat, eli mikä on maksimivauhti, jonka hiuksesi kasvavat kuukaudessa (yleensä se on n. 1cm-2cm) ja mikä on hiuksesi kasvuaika (2-7 vuotta?). Tästä on toisaalta turha kiistellä, monella tutullani on jo näyttänyt siltä ettei hiuksiin tule tietyn pituuden jälkeen enää lisää pituutta, mutta muutaman kuukauden jälkeen ne ovatkin vielä jatkaneet kasvuaan.

7. RUOKAVALIO JA ELÄMÄNTAVAT: Kaikki sanovat että terveellinen ja monipuolinen ruokavalio on tärkein seikka että hiukset kasvavat. Rohkenisin väittää että ihan näin ei ole. On toki suotavaa että sitä noudattaa, mutta ota varmuuden vuoksi käyttöön monivitamiinivalmiste (pirkan vitamiinivalmiste on itsellä käytössä), sekä lisäksi B-vitamiinivalmiste ja biotiini sekä sinkki. Ettei tule puutteita.
Tunnen ihmisiä, joilla on lantiomittaisia hyväkuntoisia hiuksia ihan omasta takaa, mutta ruokavalio ei ole mistään kotoisin.
Että sekin riippuu ihan ihmisisestä.

Toivottavasti näistä on nyt edes jotain apua. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Flikkainen kirjoitti:

Juu eli otin juuri kauan olleet teippipidennykset pois ja hiukset eivät ole hyvällä mallilla. Aikaisemminkin mulla oli ohut ja hento tukka, mutta pidennyksien jälkeen hiukset ovat katkeilleet ja harventuneet. päällimäiset hiukset ovat hyvässä kunnossa, koska niissä ei tietenkään pidennyksiä ollut :) Leikkasin tukan polkaksi, ei ollut muuta vaihtoehtoa, lisäksi laitoin neljä pidennysosioo ihan vaan tuuheuttamaan ja tuomaan edes vähän paksuutta. Aloitin syömään biotiinia ja ostin kampaamosta hiustuotteita (shampoo, hoitoaine, syväpuhdistava shampoo, lämpösuoja, hiusöljy), ovat hyviä tuotteita. Olisiko vielä joitain vinkkejä tai omia kokemuksia biotiinista??? :) lisälsi ärsyttää kun hiukset rasvoittuvat niin pian, joka toinen päivä täytyy käydä tukka pyykillä :) ja luonnonharjaa käytän nykyään. Niin paljon vinkkejä kun vaan mieleen tulee :) Haluaisin pitkän ja paksumman tukan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu