Laihtuminen ei yksinkertaisesti vain onnistu.

Ainoa liikunta mitä tykkään harrastaa on kuntosalilla käyminen.Joka kerta kun alan käymään salilla aktiivisesti,mitä tapahtuukaan? - Nälkäni kasvaa kaksinkertaisesti ja alan ahmimaan ruokaa älyttömästi.Laihtumisesta ei siis ole tietoakaan.

Kun yritän syödä pieniä annoksia,en täyty.Minulle jää kamala nälkä.Kun taas syön suurempia annoksia,en laihdu.Annokset pitäisi olla todella pieniä jotta kilot alkaisi karista,se ei kuitenkaan tunnu mukavalta,sellaiselta mitä voisin jatkaa loppuelämäni.Tässä ei siis ole mitään järkeä,sillä laihduttaessahan pitäisi tehdä päätöksiä ja valintoja jotka pystyy pitämään koko loppuelämänsä.

Mittani ovat 167cm/70kg painoindeksin mukaan olen vain yhden kilon ylipainoinen,haluaisin kuitenkin laihtua 5kg,mutta taitaa haaveeksi jäädä.Niin monta vuotta olen painoni kanssa kamppaillut.Minä luovutan.
19447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ihan sairasta edes yrittää laihduttaa kun on jo laiha. Osta isommat vaatteet ja mene vaikka töihin. Kummallista kun pitää omaa napaansa tuijottaa koko ajan. Hanki elämä! Taidat olla jonkun sortin narsisti. Odotatko että muut kehuvat että olet jo laiha kun kaikille iniset olevasi läski. Vituttaa tuollaiset valittajat kun maailmassa on oikeitakin ongelmia.

Äänestä
  • Aloittaja ei ole laiha vaan lievästi ylipainoinen. Olet ilmeisesti itse niin sairaalloisen lihava, että käsityksesi normaalista ruumiinrakenteesta on alkanut hämärtyä. Mikä oikeus sinulla muutenkaan on päättää, kuka täällä saa keskustella laihdutuksesta? Jopa normaalipainon sisällä voi ja saa laihduttaa, jos siltä tuntuu. Kuulostat katkeralta ja itsesääliseltä.

    Äänestä

Syö suuret määrät proteiinia, vie nälän tunteen tosi pitkäksi aikaa. Syö maustanattomia rahkoja ja raejuustoa pitkin päivää niin lupaan ettei paljon muu ruoka maistu.

Rainbown maustamaton 250g rahka jossa on noin 27 grammaa (!) proteiinia, maksaa 70 senttiä. Raejuustokaan ei mitään kallista ole. Tuohon maustamattomaan rahkaan voit hyvällä omatunnolla lisätä lusikallisen sokeria ja rypsiöljyä, jolloin se on hyvää. Jos tosissaan haluat nopeasti laihtua niin sellaisenaan vain, pahaa mutta jumalattoman tehokasta laihduttajalle ja kehonrakentajalle.

Jos sulla rahaa riittää niin osta proteiinijuomia, huom proteiinijuomia eikä palautusjuomia. Proteiinijuomissa on vai ja ainoastaan proteiinia, ei lainkaan hiilareita. Ja kuten sanoin, proteiini vie nälän tunteen kaikkein parhaiten pois ja kasvattaa lihaksia (kiinteydyt).

En ymmärrä miksei laihduttajat useinkaan ymmärrä proteiinipitoisen ruokavalion tärkeyttä.

Äänestä

Okei, luovuta sitten, mutta tuosta pääsisi muuttamalla asenteensa sekä lisäämällä aerobisen liikunnan määrää, mutta siitähän sinä et tykkää, joten se siitä.

Aina voi selitellä syitä sille miksi ei onnistu, miksi ei ole tyytyväinen, miksi ei kiinnosta, miksi ei ole kivaa jne.
Jatkuva paha mieli on usein pääsyy siihen miksei esim. laihdu.

Jospas sitten vain hyväksyt sinäkin sen, että olet tuon pituinen ja painat sen mitä painat, ja jatkat sitä liikuntaa josta nautit ja unohdat kaiken stressaamisen, itsesi parjaamisen, kalorien kyttäämisen ja ikuisen onnistumisen odottamisen.

Pääasia, että nautit siitä mitä syöt ja siitä mitä teet etkä kuormita mieltäsi omilla negatiivisilla ajatuksillasi.

Äänestä

Mikä avuksi rahkan ja ylipäätään kaikkien tuollaisten aiheuttamiin ilmavaivoihin? Siis en voi syödä rahkaa, raejuustoa, kaaleja, sipulia, suurinta osaa mitään kasviksia tai hedelmiä, kun alan kärsiä ihan järjettömistä kaasuista. Ja ne ovat sellaista luokkaa, että vietän sitten työpäivästä parit tunnit vessassa, koska kanssani ei voi oleskella samoissa tiloissa. Se ei sitten taas ole työkavereiden edun mukaista, että yksi istuu vessassa ja muut tekevät töitä. Olen kokeillut kuplatonta ja muita vastaavia eivätkä ne auta. Probiooteista saan turvotuksenkin lisäksi. Sama koskee gefilusta ja muita vastaavia. Mitä ihmeetä pitää tehdä? Olla ympäristöhaitta ja haista pahalle ja laihtua pahanhajuisena? Vai hyväksyä ylipaino ja alistua? En myöskään voi mennä salille, koska siellä se vasta alkaakin se kaasujen purkautuminen. Kävelylenkeillä voin sentään yksin käydä, vaikka se onkin tappavan tylsää puurtamista, käydä yksin kävelemässä. Minulla on adhd vielä riesanani, niin en oikein pysty keskittymään pelkästään yhden asian tekemiseen, minulla pitää olla samaan aikaan muutakin. Esim lukemiseen tarvitsen naposteltavaa, tai ajatus alkaa harhailla. Ainoat ei-ilmavaivoja aiheuttavat naposteltavat sisältävät kaloreitakin. Elämä näiden kaasujen kanssa on ollut aina kamalaa, ja iän myötä vain pahenee. Nyt olen 40 ja tunnen oloni ympäristöhaitakkeeksi!

Äänestä
  • Rahka ja raejuusto kannattaa hankkia laktoosittomina. Sipuli ja kaali ovat joillekin paukkupommeja, mutta noihinkin tottuu kun vaan hissukseen syö. Elimistön bakteerikantaa ei muuteta ihan hetkessä. Pitää vain sitkeästi syödä niitä probiootteja montakin viikkoa ennen kun alkaa muuttumaan.

    Vika voi olla jossain muussakin. Vaikkapa keliakiassa.

    Ainakin suuri syy on tuossa napostelemisessa. Pitäisi olla säännölliset ruoka-ajat ja niiden välissä ei syödä. Hiilihydraatit voivat kuulemma alkaa käymään suolistossa, jos syö liikaa makeaa. Ja esim. leivän hiiva tekee sitä myös joillekin.

    Mitä lääkäri on sulle noista vaivoista neuvonut?

    Äänestä

  • Oikein pahat kaasut voivat olla merkki viljatuotteiden sopimattomuudesta.
    Epäilen hyvin vahvasti. Olen lukenut aiheesta kiinnostuksesta aika paljon.
    Neuvoisin lopettamaan kaikki viljatuotteet ainakin kuukaudeksi mieluummin pariksi. Oletettavsti huomaat koko pian muutoksen systeemissäsi.
    Jos olet ilman viljatuotteita kuukauden ja taas haukkaat leipää, niin sitten se vasta vatsaa kousraseekin, eli vikaa on viljoissa.
    Olen lukenut potilas kertomuksia, joissa he epäilivät juuri happamien tuotteiden aiheuttavan vatsavaivoja. Mutta aloitettuaan viljattoman kuurin, ei ole ollut mitään ongelmia maitotuotteiden kanssa.Toisaalta maitotuotteet sisältävä joitain breoteeneja, joita on on myös viljoissa.
    Aloita viljaton kuuri heti. Voit mennä tutkimuksiin, mutta tutkimukset ottavat aikaa ja sinä aikana tilanne vain pahenee. Myöskään virallinen käypä hoito ei määrää sinua viljattomalle kuurille.
    vaan joudut toteuttamis hoitoon, mista ei ole mitään hyötyä.
    Jos olet kiinnostunut niin seuraavassa viestissä lähetän enemmän tietoa viljojen vaarallisuudesta.

    Äänestä

Lääkäri neuvoi välttämään kaikkia ruoka-aineita, jotka aiheuttavat ilmavaivoja. Sanoi, ettei muuta keinoa ole. Että joillakin on sellainen suolisto. Keliakia testattu, ei ole, eikä laktoosiakaan ongelmana!

Äänestä
  • Lääkäreiden on erittäin vaikeaa todeta suolisto ongelmia ilman monimutkaisia kokeita.. Enhän minä tiedä, mutta uskon sinulla olevan jotain vialla. Luultavasti, juuri viljat aiheuttaa joitain ongelmia. Parempi kokeilla viljatonta kuuria, ennen kuin se on liian myöhäistä. En tietenkään halua peloitella, mutta, jos siitä kehittyy vuotava suoli, niin se on elinikäinen ongelma.
    Lue tämä artikkeli huolella, jos siitä olisi sinulle apua.
    http://meripekkanen.com/2010/10/28/miksi-viljat-eivat-sovi-ihmiselle/

    Äänestä

Ei sitä maha ole tarkoitus ahtaa ihan täyteen. Nälän tunne lähtee jos syö oikeita ruokia. Syöt siis ihan vääriä ruokia ja treenat kai liian löysästi että et laihdu.

Äänestä

Miksi?

Äänestä

muutos tapahtuu kun poistut mukavuusalueeltasi. tekstistäsi paistaa kuinka mukavuudenhaluinen olet. en ihmettele jos et laihdu. sulla on aivan väärä asenne.

Äänestä

itekkin haluaisin laihtuu ja oon yrittäny, mutta en vaan laihdu!! tuun hulluks!! en kehtaa mennä ees uimahalliin ku on kauheet mahamakkarat ongelmana!!

Äänestä
  • Syö oikein ja liiku. Varmasti laihdut. Pientä nälkää on opittava tuntemaan. Huom! pientä!!!!!

    Äänestä

  • Ne hiilihydraati. Ne hiilihydraatit.
    Hiilihydraatit pitää pistää ainakin aluksi hyvin minimiin.
    Myöskin pitää varoa kevyt maitotuotteita, koska ne sisältävat GM maissista tehtyä sokeria. Terveydelle arvelluttavaa.

    Äänestä

  • ahahahj kirjoitti:

    Ne hiilihydraati. Ne hiilihydraatit.
    Hiilihydraatit pitää pistää ainakin aluksi hyvin minimiin.
    Myöskin pitää varoa kevyt maitotuotteita, koska ne sisältävat GM maissista tehtyä sokeria. Terveydelle arvelluttavaa.

    Suomalaisille esim. lehmille ei syötetä GM. (GeeniManipuloitua) rehua. GM. tuotteet kieletty. Joten, suomalaiset maitotuotteet tässä mielessä turvallisia.

    Äänestä

Mutta mitä jos nälkä aiheuttaa huimausta, pistelyä, näkökentän pimenemistä? Minulla menee tunnottomaksi jopa kasvot. Tähän ovat kaikki yritykseni laihtua loppuneet, minä alan hikoilla kylmää hikeä ja sitten joudun olemaan sairaslomalla, koska olen liian heikkona mennäkseni töihin. Ja olen siis kokeillut ihan kaiken.

Äänestä

http://gettinglifehealthier.blogspot.fi/


20-vuotias sohvaperuna opettelemassa terveellisempään elämään! Ruokaohjeita, vinkkejä ja urheilukokemuksiani. Kommentoikaa ja kertokaa mitä olette tähän asti mieltä :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätoivon partaalla kirjoitti:

Ainoa liikunta mitä tykkään harrastaa on kuntosalilla käyminen.Joka kerta kun alan käymään salilla aktiivisesti,mitä tapahtuukaan? - Nälkäni kasvaa kaksinkertaisesti ja alan ahmimaan ruokaa älyttömästi.Laihtumisesta ei siis ole tietoakaan.

Kun yritän syödä pieniä annoksia,en täyty.Minulle jää kamala nälkä.Kun taas syön suurempia annoksia,en laihdu.Annokset pitäisi olla todella pieniä jotta kilot alkaisi karista,se ei kuitenkaan tunnu mukavalta,sellaiselta mitä voisin jatkaa loppuelämäni.Tässä ei siis ole mitään järkeä,sillä laihduttaessahan pitäisi tehdä päätöksiä ja valintoja jotka pystyy pitämään koko loppuelämänsä.

Mittani ovat 167cm/70kg painoindeksin mukaan olen vain yhden kilon ylipainoinen,haluaisin kuitenkin laihtua 5kg,mutta taitaa haaveeksi jäädä.Niin monta vuotta olen painoni kanssa kamppaillut.Minä luovutan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu