Ei ole mitään perustetta palkita aatteellisten yhdistysten hyväksi toimivia ihmisiä duunarin verovaroilla. On väärin, että osa kansasta palkitaan laiskottelusta. Sehän on kaikkien tiedossa, ettää liitoissa ei ole koskaan tehty tuottavaa työtä. Heidän päivät kuluvat kahvia (ja viinaa) juoden ja miettien miten saisi lisää kähmittyä itselleen työmiehen verorahoja. Johto ei ole koskaan tehnyt työtä, loksuttavat leukojaan tyhjä pää kumisten.
Mikäli haluaa rahaa olisi sen eteen tehtävä työtä. Toinen vaihtoehto on tietenkin, että työssä oleville maksetaan yhtä suuri laiskottelupalkkio kuin ay-kerhojen turhakkeille. Tuottavassa työssä käyvää kansaa sorretaan ja pidetään arvoltaan huonompina, koska heille ei makseta palkkioita pulla suussa makaamisesta ja leukojen loksutuksesta tai kelohonkamökillä ryyppäämisestä, valtion piikkiin. Tasa-arvon vuoksi ihmisiä olisi kohdeltava samoin ja maksettava jokaiselle työssäkäyvälle kansalaispalkkaa, kuten nyt maksetaan ay-kerhojen valetyöntekijöille. Valetyöpaikat on lopetettava tai maksettava kaikille leikkityöstä palkkio.
Mikäli haluaa rahaa olisi sen eteen tehtävä työtä. Toinen vaihtoehto on tietenkin, että työssä oleville maksetaan yhtä suuri laiskottelupalkkio kuin ay-kerhojen turhakkeille. Tuottavassa työssä käyvää kansaa sorretaan ja pidetään arvoltaan huonompina, koska heille ei makseta palkkioita pulla suussa makaamisesta ja leukojen loksutuksesta tai kelohonkamökillä ryyppäämisestä, valtion piikkiin. Tasa-arvon vuoksi ihmisiä olisi kohdeltava samoin ja maksettava jokaiselle työssäkäyvälle kansalaispalkkaa, kuten nyt maksetaan ay-kerhojen valetyöntekijöille. Valetyöpaikat on lopetettava tai maksettava kaikille leikkityöstä palkkio.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tavallinen duunari kärsii maksaessaan kovalla verotuksella valeduunarien palkat.
Idiootti jauhamassa samaa potaskaa päivästä toiseen. Vituttaako noin kovasti ?
V.s.o.p ja Juhlamokka
Näillä mennään ))). Tule sinäkin kunnon SAK iin. ei tarvi täällä ilman kahvia ja viinaa vaikertaa ,me tarjotaan.
Tarvittaessa poistetaan sulta antabuskapseliki.
AY slogan: Ahkeruus on ilomme ja työskentely intohimomme ;)
Onko avaaja hoidon tarpeessa?, vaan onko jäänyt kehityksessä jälkeen?.
Avaaja voi käydä vaikka liittojen sivulla katsomassa mitä sielä tehdään.
Melkein jokaisessa liiton julkaisussa on näistä tuomioista jotka liitto on vienyt oikeuteen. Ja jäsenet on saaneet korvauksi kokemasta vääryydestä.
Näitä ei yksittäinen jäsen lähde ajamaan oikeudessa.
Miten kävi tapaus FUJITSUSSA, kaikki jotka kuului liittoon saivat korvauksen mutta jotka ei olleet liiton jäseniä jäivät ilman korvausta.
Näin siinä kävi
http://www.itviikko.fi/ihmiset-ja-ura/2012/01/11/suomen-fujitsu-irtisanoo-kovalla-kadella/201220744/7
Ammattiliiton änkyrät aiheuttivat pahoinvointia monelle lapsiperheelle.
Liitto elää jokaisen verovaroilla, myös siihen kuulumattomien. Sen kuuluu auttaa jokaista veronmaksajaa eli heidän palkkansa maksajaa.
Mielestäsi rasistinen ja tasa-arvon vastainen työntekijöiden kohtelu liittojen taholta on hieno asia. Tyypillinen itsekkään rahoja kähmivän liiton edustajien ajatustapa.
Ammattiliitojen olisi pitänyt ehdottomasti ostaa enemmän Fujitsun tuotteita !!
Moniko fujitsun työntekiöistä halusi lähteä kiinaan töihin 3 euron palkalla, ja jakamaan 20 nelön työsudeasuinhuoneen 15 henkilön kanssa.
Suomessahan tämä ei ole sallittua. Ja eipä työntekiät siihen suostuiskaan (paitsi loikassalaiset) hehän neuvottelevat sopimukset itse. Jos tätä haluaa niin laukku pykälään ja menolippu sinne missä ammattiliitot ei orjuutta rajoita.
Koska lähdet, kaltaisiasi kommareita ei terve yhteiskunta kaipaa.
Oletko päässyt suljetulta lomille ja käyttämään nettiä ?
Fujitsun tapauksessa tapahtui 100%:ti tasa-aro kun liitoon kuuluva ajoi asian päätökseen ja vapaamatkustajat tyytyi hovioikeuden tuomioon, jäivät ilman korvausta.
Liittoon kuuluvat loisivat toisten rahoilla. Jokainen veronmaksaja maksaa liittojen kulut veroillaan. Maksajana on liittoon kuulumaton työläinen, eläkeläinen ja työtön jne. Jopa kodinhoidontukea saava kotiäiti.
Näin liitot harjoittavat työsyrjintää.
Normmalia liiketoimintaa ja yrittämistä on, että yritykselle rakennetaan verovaroin tuotantotilat, tiet, työntekijöille asunnot, työntekijöiden lapsille päiväkodit, koulut ja kun kysyntä heikkenee niin yritys pistää pllit pussiin ja katoaa Kiinaan jättäen velat ja rakennukset kotiäitien, eläkeläisten ja lasten maksettavaksi.
Ammattiliitot eivät harjoita työsyrjintää, yritykset/yrittäjät kyllä, työntekijän pitää olla nuori, kaunis, rohkea, koulutettu ja valmis työhön 24h ilman palkkaa tai poissaoloja. Teollisuusrobotitkin vaativat huoltoa aika ajoin, ihmisiltä edellytetään ikuista nuoruutta ja työntekoa kuolinpäiväänsä asti!
Ei ihan realistisia odotuksia, oli ammattiliittoja tai ei.
Missä mielikuvitusmaailmassa sinäkin elät.
Näkee että ammattiliittolaiset tässäkin on se hereillä oleva puoli.
Toiset vain yskii jotain peeetä kun ei ole mitään faktaa mistään.
Lisää kahveeta ja konjakkia kiitos.
Ay pummit itkevät koulutuspäiviä työntekijöille, jonka työttömät jaeläkeläiset, sekä kotiäidit joutuvat maksamaan veron korotuksissaan.
Muistatte kai Jouko Ahosen. "Isosta työstä iso palkka." Sen työ ei ole ollut tuottavaa työtä, vaan rahan siirtoa taskusta toiseen.
Katso:
http://areena.yle.fi/tv/1300787
Tällaisia sikoja te AY-jäsenet elätätte.
Jollain oli täällä tappouhkaus tuosta äijästä, mutta se otettin pois. En yhtään ihmettele - siis sitä uhkausta.
Itse muistan aikoinani istuneeni eräässä liiton järjestämässä luottamusmies paneelissa jossa eräs luotto kysyi perustetta liiton isolta herralta miksi jäsenmaksuja korotettu ja samalla hänen palkkiotaan/palkkaansa myös. Vastauksena ylimielinen toiset osaa lukea ja toiset kirjoittaa. Täytyy maksaa ansioiden/taitojen mukainen korvaus. Todella ylimielinen vastaus. Olisi pitänyt marssia ulos välittömästi.
Joitain vuosia taaksepäin erosin tästä liitosta. syy: irtisanottiin työstä ja työnantaja maksoi liian pientä irtisanomisajan palkkaa. Liitto ei tehnyt mitään asian tiimoilta vaikka pyysin.
Aatteelliset yhdistykset pitää laittaa verolle. Ne harjoittavat liiketoimintaa verovapaasti, jonka vuoksi palkansaajia joutuu maksamaan enemmän veroja. Se myös vääristää kilpailua ja aiheuttaa työttömyyttä, sekä palkkojen alasajoa.
Ammattiliitot eivät maksa veroja tuloistaan. Ne ovat yhteiskuntavastuuttomia. Niiden osuuden joutuu maksamaan palkansaaja.