Poromies vesissä!

Waterman

Iltasanomat 29.1
Enontekiön Käsivarressa paikallinen poromies oli maanantaina kirpeässä pakkassäässä poronhoitotöissä tunturissa, kun ilma sään hienoisen lauhtumisen myötä hyvin nopeasti muuttui hirmuiseksi lumimyrskyksi.
Näkyvyyden ollessa nollassa, poromies ajoi moottorikelkkansa vesiin,niin että hän ei pystynyt jatkamaan matkaansa.

Hän ei myöskään tarkalleen tiennyt, missä hän oli. Hän oli kuitenkin puhelimen kuuluvuusalueella ja sai soitettua kotiväelle, että hän on vedessä jaloista kastuneena ja on kylmä.

Poliisi käynnisti etsintätoimet, mutta sää oli niin huono, että kilpisjärveläiset ammattiauttajatkaan eivät voineet etsintätehtävälle lähteä.

Suunniteltua helikopterietsintää ei huonojen sääolosuhteiden vuoksi voitu suorittaa.

Lumimyrskyn laantui vähän ennen puolta yötä. Tällöin Kilpisjärveltä lähti alueen tuntevia etsijöitä ja poromiehiä moottorikelkoilla oletetulle katoamisalueelle etsintätehtäviin.

Myös etsittävä näki Kuun pilviverhon takaa ja selkeytymisen myötä pystyi paikallistamaan itsensä jokikurusta, jonne hän pystyi sen jälkeen etsintäpartion ohjaamaan. Poromies oli löydettäessä olosuhteisiin nähden hyvässä kunnossa.

6

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä kun selvisi. Siinä olisi muulta kuin ikänsä luonnossa liikkuneelta mennyt pissatkin housuihin, saati sitten etelän "safarilaiselta".

      Mutta se on totta, että joka kelkassa tulisi olla tulentekovälineet kaiken varalta, myös poromiehillä. Minulla on, vaikken poroja enää omistakaan, aina kirves, kompanssi, wc-paperirulla ja muuta syttyvää. lisäksi samasta muovipussista löytyy villalapaset ja pipo sekä auton ensiapulaukusta otettu hopealakana, mikä avaruuslakana se nyt virallisesti olikaan. Rovaniemeltä sattui käteen vielä retkeilijän ensiapulaukku, semmonen 1ocmx10cmx5cm pikkupaketti. Ihan varalta vain on taskulamppukin, tosin sen patterit ei paljoa kylmää kestä.

      Nämä vievät vähän tilaa, kirves on muutenkin mukana, kesän tullen vaihdan uudet tulitikut ja villaset, sitten heitän mönkijän takalaatikkoon. Sen kun ottaa tavaksi niin uskaltaa luottaa kesälläkin siihen, että pärjään jos tajuissani pysyn. On kerran tarvittukin, yhden vaeltajan jalka piti paketoida, oli kämpällä halkonut puita ja kirveellä miltei halkaissut sääriluunsa.

      • juupasjuu

        lumimyrskyssä tulet, vaivaiskoivusta ja sormen vahvuisista pajuista .
        pitäs olla ihmemies tulenteossa .


    • Lappalainenko

      Poromiehen selviämispakkaus on kossupullo povitaskussa.

      • saanaaslak

        Lappalainen kirjothaa totta tästä ollut juttua humalassa ajellaan voihaan eksyä näin kotiovelle kun pieni lumimyräkkä tulee sitten huellaan koko kyllää appuun
        uskomha ettei ollut poromies kun naapurin tontille eksyi
        jäikohän tölkit luonthoon


      • kuttaseino
        saanaaslak kirjoitti:

        Lappalainen kirjothaa totta tästä ollut juttua humalassa ajellaan voihaan eksyä näin kotiovelle kun pieni lumimyräkkä tulee sitten huellaan koko kyllää appuun
        uskomha ettei ollut poromies kun naapurin tontille eksyi
        jäikohän tölkit luonthoon

        Tyhmä kelkkailija aina pitää olla tarvittavat varusteet mukana jospa oli vaan kaljapatruunat mukana niin kuin yleensä tai sitten tonttu turisti näin siinä käy tarvittava humalatila yleensä kelekalla oja siinä tulee vastaan tai kivi näitä tälläisiä sankareita on täällä liiaksi asti puhalluttaa aina pitää


    • raukkaeino

      mistä sie eikka taas päättelit et kaveri oli päissä. minusta tuntuu et sie itte olet juoppo ja sillä yrität aina syyttää toisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe