Vihdoin saamme Suomen uinnille uuden päävalmentajan. Ippe Natunen kun ei ole oikein vakuuttanut, jopa hänen julkinen esiintyminen on ollut onnetonta. Toivottavasti uintimme lähtee uuteen ousuun.
Jo oli aikakin
1
169
Vastaukset
Maajoukkueuimareille uudesta päävalmentajasta lienee hyötyä. Mielenkiintoista on nähdä, miten kenttä muuten hyötyy uudesta asiantuntijasta. Seuroissa kun on useampikin tyytymätön, jonka mielestä rahaa pitäisi kohdentaa suoraan uimareille eikä palkkaamaan herroja(/rouvia/neitejä) Helsinkiin (tai Turkuun?). Itse olen sitä mieltä, että annetaan uudelle kaverille, kuka sitten onkaan, mahdollisuus edes yrittää ja katsotaan mitä saa aikaan. Kilpauimarin harjoittelusta kuitenkin vastaa pääasiassa yksi henkilö, eli oma henkilökohtainen valmentaja seurassa.
Ipen "kaudella" tapahtuneita muutoksia seurojen (amatööri)uintivalmentajien koulutuksessa ei varmaan tarvitse käydä läpi, vaan nämä ovat kaikille tuttuja - omasta mielestä Ippe on kuitenkin tuolla puolella saanut hyviä asioita aikaan, ja tuo toiminta vaikuttaa suoraan seurojen toimintakykyyn. Joskin ehkä painottuen pienempiin seuroihin, isommat ja ehkä keskikokoisetkin kun palkkaavat jo ammattivalmentajia pyörittämään toimintaa. Itse amatöörinä en kommentoi ammattilaisten koulutusta, kun en siitä mitään tiedä.
Yksi looginen jatko Uimaliitolle voisi olla muutaman maan mallia seuraten keskittää huippu-uimareiden harjoittelu valmennuskeskuksiin, joskin varmasti tämä herättäisiä melko kiivasta vastarintaa seuroissa ja ainakin isommat ja kunnianhimoisemmat seurat varmasti tässä vaiheessa lähtisivät valmennusjärjestelmän suhteen omilleen, mikäli seuran resurssit siihen vaan riittävät. Käsittääkseni ainakin Belgiassa ja Hollannissa on tämä malli - liitolla on tietty runko, minkä mukaan uimarin uran pitäisi edetä, ja tietyssä vaiheessa tätä uraa tapahtuu siirtyminen ensin paikallisiin ja sitten kansallisiin valmennuskeskuksiin. Mikäli uimari pysyy kotipaikkakunnallaan, niin liiton tuki loppuu sitten siihen (maajoukkueeseen toki kelpaa edelleen, jos tulosta syntyy seuravalmennuksessa). Pitkien välimatkojen maassahan taas seuran asema on jonkin verran korostunut, joten vastaavanlaisen järjestelmän rakentaminen Suomeen voisi olla "hyvin mielenkiintoista".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie762685Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta22492Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492325Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten732249Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut622115Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1372037Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt241799HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364061795Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1111716Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241534