Vihdoin saamme Suomen uinnille uuden päävalmentajan. Ippe Natunen kun ei ole oikein vakuuttanut, jopa hänen julkinen esiintyminen on ollut onnetonta. Toivottavasti uintimme lähtee uuteen ousuun.
Jo oli aikakin
1
184
Vastaukset
Maajoukkueuimareille uudesta päävalmentajasta lienee hyötyä. Mielenkiintoista on nähdä, miten kenttä muuten hyötyy uudesta asiantuntijasta. Seuroissa kun on useampikin tyytymätön, jonka mielestä rahaa pitäisi kohdentaa suoraan uimareille eikä palkkaamaan herroja(/rouvia/neitejä) Helsinkiin (tai Turkuun?). Itse olen sitä mieltä, että annetaan uudelle kaverille, kuka sitten onkaan, mahdollisuus edes yrittää ja katsotaan mitä saa aikaan. Kilpauimarin harjoittelusta kuitenkin vastaa pääasiassa yksi henkilö, eli oma henkilökohtainen valmentaja seurassa.
Ipen "kaudella" tapahtuneita muutoksia seurojen (amatööri)uintivalmentajien koulutuksessa ei varmaan tarvitse käydä läpi, vaan nämä ovat kaikille tuttuja - omasta mielestä Ippe on kuitenkin tuolla puolella saanut hyviä asioita aikaan, ja tuo toiminta vaikuttaa suoraan seurojen toimintakykyyn. Joskin ehkä painottuen pienempiin seuroihin, isommat ja ehkä keskikokoisetkin kun palkkaavat jo ammattivalmentajia pyörittämään toimintaa. Itse amatöörinä en kommentoi ammattilaisten koulutusta, kun en siitä mitään tiedä.
Yksi looginen jatko Uimaliitolle voisi olla muutaman maan mallia seuraten keskittää huippu-uimareiden harjoittelu valmennuskeskuksiin, joskin varmasti tämä herättäisiä melko kiivasta vastarintaa seuroissa ja ainakin isommat ja kunnianhimoisemmat seurat varmasti tässä vaiheessa lähtisivät valmennusjärjestelmän suhteen omilleen, mikäli seuran resurssit siihen vaan riittävät. Käsittääkseni ainakin Belgiassa ja Hollannissa on tämä malli - liitolla on tietty runko, minkä mukaan uimarin uran pitäisi edetä, ja tietyssä vaiheessa tätä uraa tapahtuu siirtyminen ensin paikallisiin ja sitten kansallisiin valmennuskeskuksiin. Mikäli uimari pysyy kotipaikkakunnallaan, niin liiton tuki loppuu sitten siihen (maajoukkueeseen toki kelpaa edelleen, jos tulosta syntyy seuravalmennuksessa). Pitkien välimatkojen maassahan taas seuran asema on jonkin verran korostunut, joten vastaavanlaisen järjestelmän rakentaminen Suomeen voisi olla "hyvin mielenkiintoista".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343986
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951296Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681185Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51041- 47941
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333914Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26901En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39892