Jo oli aikakin

jaksuell

Vihdoin saamme Suomen uinnille uuden päävalmentajan. Ippe Natunen kun ei ole oikein vakuuttanut, jopa hänen julkinen esiintyminen on ollut onnetonta. Toivottavasti uintimme lähtee uuteen ousuun.

1

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maajoukkueuimareille uudesta päävalmentajasta lienee hyötyä. Mielenkiintoista on nähdä, miten kenttä muuten hyötyy uudesta asiantuntijasta. Seuroissa kun on useampikin tyytymätön, jonka mielestä rahaa pitäisi kohdentaa suoraan uimareille eikä palkkaamaan herroja(/rouvia/neitejä) Helsinkiin (tai Turkuun?). Itse olen sitä mieltä, että annetaan uudelle kaverille, kuka sitten onkaan, mahdollisuus edes yrittää ja katsotaan mitä saa aikaan. Kilpauimarin harjoittelusta kuitenkin vastaa pääasiassa yksi henkilö, eli oma henkilökohtainen valmentaja seurassa.

      Ipen "kaudella" tapahtuneita muutoksia seurojen (amatööri)uintivalmentajien koulutuksessa ei varmaan tarvitse käydä läpi, vaan nämä ovat kaikille tuttuja - omasta mielestä Ippe on kuitenkin tuolla puolella saanut hyviä asioita aikaan, ja tuo toiminta vaikuttaa suoraan seurojen toimintakykyyn. Joskin ehkä painottuen pienempiin seuroihin, isommat ja ehkä keskikokoisetkin kun palkkaavat jo ammattivalmentajia pyörittämään toimintaa. Itse amatöörinä en kommentoi ammattilaisten koulutusta, kun en siitä mitään tiedä.

      Yksi looginen jatko Uimaliitolle voisi olla muutaman maan mallia seuraten keskittää huippu-uimareiden harjoittelu valmennuskeskuksiin, joskin varmasti tämä herättäisiä melko kiivasta vastarintaa seuroissa ja ainakin isommat ja kunnianhimoisemmat seurat varmasti tässä vaiheessa lähtisivät valmennusjärjestelmän suhteen omilleen, mikäli seuran resurssit siihen vaan riittävät. Käsittääkseni ainakin Belgiassa ja Hollannissa on tämä malli - liitolla on tietty runko, minkä mukaan uimarin uran pitäisi edetä, ja tietyssä vaiheessa tätä uraa tapahtuu siirtyminen ensin paikallisiin ja sitten kansallisiin valmennuskeskuksiin. Mikäli uimari pysyy kotipaikkakunnallaan, niin liiton tuki loppuu sitten siihen (maajoukkueeseen toki kelpaa edelleen, jos tulosta syntyy seuravalmennuksessa). Pitkien välimatkojen maassahan taas seuran asema on jonkin verran korostunut, joten vastaavanlaisen järjestelmän rakentaminen Suomeen voisi olla "hyvin mielenkiintoista".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1050
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      936
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      856
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      800
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      798
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      796
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      45
      777
    10. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    Aihe