Mitkä tv-kanavat taloudessasi eniten pyörii

telkussa? Miksi juuri nämä kanavat? Kuinka paljon katsot tv:ä reaaliajassa, kuinka paljon tallennuksia? Entä dvd:eitä? Jotain muuta?

Onko tv:n katsominen pahasta ihmiselle? Mikä olisi kehittävämpää?

Mainitse lempiohjelmiasi tv:stä.
21148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Teema, SFT, Yle1-2, TV5Monde, Arte, BBC...
Muilla kanavilla on aivan liikaa amerikkalaista shaisee.
Ei tuu katsottua enää ku dokkareita ja Eurooppalaisia leffoja muilta ku kotimaan kanavilta (joilla pyörii vain USA:laiset hollywood-skeida uusintojen uuintoina), dvd:itä en kato ollenkaan.
Pahasta... No, riippuu tietty siitä mitä suostuu töllään. Kaikki nykyajan "viihde"ohjelmat ei todellakaan viihdytä tai hömppädokkarit sivistä, päinvastoin.
Kehittävämpää on vaikka tiskata, koska siinä tulee liikuttua ja ajateltua itsenäisesti ja ihan muuta ku tiskaamista.
Lemppareita ovat useat Teeman, TV5Monden ja Arten dokumentit.

Äänestä

.

Travel channel ja hyvänä kakkosena Deutsche Welle

BBC:tä tulee katsottua myös

.

Äänestä

No pahasta - etten sanoisi pe*keleestä - on. Mut onneks siin on se punainen nappi;)

Mä en oo kiinnostunu kanavista, vaan ohjelmista. Selaan aamulla (vartin) mediaa ja sivussa vilkaisen päivän ohjelmat, jotka samantien unohdan joitain poikkeuksia lukuunottamatta. Niitä ovat: Alueuutiset uusintana pötkössä koko suomi. Ja sitten ohjelmat, missä on Jonne Aaron. (ihan sama, mikä ja miksi). Eilen illalla laitoin tallennukseen tv2 kanavan sarjapötkön, joka alkoi vasta 23. Kesti 02.35 asti ja Game of Thrones on varmaan huomenna aamulla semmonen oma sessio. En uskaltanut yöllä katsoa, kun tiedän, että siinä lyötiin terävehkeellä kurkku auki.

Sitten on arkisin tietty päivän kohokohta se, että mitä tänään syötäisiin.

Miten niin, mikä olisi kehittävämpää? Erivärisistä legoista tornittaminen kait tai tuleen tuijottaminen urakalla. Tv on nappulalla avattava viihdyke, kuten tääkin palsta. Ei enempää, eikä vähempää.

Parasta, mitä ikinään oon telkusta katsonut, on Taivaan tulet ja Vain elämää ja lapsena Villi pohjola sarjat.

Äänestä

Ei ole televisiota.

Äänestä
  • .

    Lumikenkien kutsu 70-luvulla ja sitten myytiin televisio

    Har!

    .

    Äänestä

  • Lumikenkien kutsu:. kirjoitti:

    .

    Lumikenkien kutsu 70-luvulla ja sitten myytiin televisio

    Har!

    .

    .

    Pitääpä etsiä kyseinen muuvi

    http://youtu.be/zk4IItq8sl8

    .

    Äänestä

Kaikki kanavat mitkä naapurissa näkyy.

Äänestä

Pidän eniten Teemasta ja Livistä. En tallenna mitään. Luotan Yle areenaan.

En usko että tv:n katsominen on pahasta, mitä nyt saattaa laiskistaa. Kehittävämpää on kehonrakennus, mutta se onkin sitten jo toinen juttu.

Supernanny.. eikun se tulee just siihen aikaan, että tulen katsoneeksi :) Tavallaan pidän siitä. Pidän eläin ja historia-aiheisista dokumenteista. Pidän laadukkaista elokuvista. Pidän hauskoista kotivideoista. Pidän dekkareista..

Äänestä
  • Mikä onlaadukas elokuva?

    Äänestä

Tv on auki ympäi vuo0kaudet, mutta seuaab v ain uutisia ja tiedeohjelmia
nyt tulee kutosella Star tekki iltsaduksi

mutta nytbkskityn sxthin kalsareihin----------silittelisin just raakatua pimppaa

Äänestä

No mitä nyt sattuu taustalla olemaan, yleensä Ylen tuotantoa.
Pyrin katsomaan töllöä reaalissa, mutta välillä menee päällekkäisiksi. Prosentteja en osaa arvioida.
Dvd: 0.
Muuta: netistä katoin pari uudempaa Varesta ja aivan perseestä molemmat. Löytyi tosin 1 Beck, jota ei telkkarista ollut tullut, niin katoin sen. Ja sitten pari ruottalaisdekkaria.
Tuskin, kohtuudella nautittuna.
Tuskin mikään?
Lemppariohjelmani (tai ne, mitä seuraan) tällä hetkellä Frost; The Wire; Rikos ja Vallan linnake.

Ole hyvä.

Äänestä

Yleensä Yle 1-2 ja Teema, tosin nyt usein myös Kuutonen kun sieltä tulee Star Trek: TNG.

En kauheasti katso TV:tä - satunnaisesti uutiset, jotain ajankohtaisohjelmaa, Downton Abbeyn, Sherlockin, True Bloodin, Game of Thronesin, jonkun leffan... ennemmin tosin hankin laatusarjat blu-raylla. 2000-luvulla laatusarjoja on jo melkein liikaa, ei edes ehtisi kaikkea seurata.

Äänestä

No Kanala-tv:tä lähinnä kattelen:)

Äänestä
  • Hyi kamala!

    Äänestä


Ylen 1 ja 2 on paljon päällä, samoin Teema.Itse katson noiden lisäksi myös Avaa, nelosta ja kolmosta, vähän riippuen mitä milloinkin on menossa. Tallentelen välillä,välillä unohdan tärkeitäkin tallennuksia, esim. hyviä leffoja. Dvd:eitä katsoo meillä lähinnä lapset, muutama harva kotimainen leffa, joka on jäänyt näkemättä teatterissa, on tullut ostettua ja katsottua. Eniten taustalla meillä kyllä kuitenkin kaikista kanavista pyörii MTV3 Junior.. :/

TV:n katsominen on yhtä syntiä kuin kirjat. Voihan tv:stäkin valita katsomisensa, kuten lukemisessa voi valita lukeeko Dostojevskia tai Harlekiini-pokkaria.
Lemppariohjelmia on mm. hyvät leffat (nyt tulee esim. Kieslowskia Avalta),
Voice of Finland, Teeman ja kakkosen dokkarit, Antiikkia, antiikkia, Vain elämää, sisustusohjelmista olen kattonut Huvila ja huussi- ja Tyylivarkaat-ohjelmia, Jaakko ja maailmanvalloittajat on hyvä, Avara Luonto ja Putous on lauantain must, ainakin muulla perheellä, usein myös itsellä. Neljän tähden illallinen-sarjaa innostuin myös katsomaan just ennen kuin loppui.

Avalta katson myös Iholla-sarjaa, ja joskus jämähdän katsomaan sen jälkeen sitä Beverly Hillsin hömppäsarjaa ja ihmettelemään molempien sarjojen kohdalla, miten joillakin naisilla elämä on täynnä hirveää draamaa, toisten tekemiset, sanomiset, myöhästymiset ja valinnat aiheuttavat hirvittäviä monta jaksoja kestäviä puimisia (itse riitelen esim. naiskaverien kanssa max kerran viidessä vuodessa:D) ja tietty ihmettelen jälkimmäisessä sitä tekotukan, -kynsien. -tissien ja -huulien määrää :D
Nyt katson tässä samalla Jussi-gaalaa ja bongailen ja haikailen..

Äänestä
  • Mitä bongailet Jussi-gaalasta? Entisiä poikaystäviä?

    Äänestä

  • ;-) kirjoitti:

    Mitä bongailet Jussi-gaalasta? Entisiä poikaystäviä?

    Hah, noo ei kai sentään :)

    Äänestä

  • yksinkertainen.blondi kirjoitti:

    Hah, noo ei kai sentään :)

    Tosta Kovasika-jutusta löytyy sulle tuleva boyfriend ;)

    Äänestä

  • hähä:D kirjoitti:

    Tosta Kovasika-jutusta löytyy sulle tuleva boyfriend ;)

    Kovasikajuttu

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tv-nörtti kirjoitti:

telkussa? Miksi juuri nämä kanavat? Kuinka paljon katsot tv:ä reaaliajassa, kuinka paljon tallennuksia? Entä dvd:eitä? Jotain muuta?

Onko tv:n katsominen pahasta ihmiselle? Mikä olisi kehittävämpää?

Mainitse lempiohjelmiasi tv:stä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu