Onko golfilla jotakin tekemistä urheilun kanssa kun se on "urheilun ja kuntoilun" alle sijoitettu? "No toki on", kiiruhtaa jokainen harrastaja sanomaan, siinähän kävellään päivän aikana paljon, jopa ihan 10 km ja tämä saatetaan toistaa useammankin kerran viikon aikana. Golfin harrastamisella ei ole toisin sanoen siis mitään tekemistä urheilun kanssa. Jos tuo 10 km edettäisiin edes tauotta juosten ja esim 4-5 krt viikossa, niin asia olisi toisin. Ei kävely tiheään toistuvalla seisoskelulla täydennettynä kehitä kenenkään kuntoa, vaikka kestäisikin koko päivän.
Golf urheilua?
7
314
Vastaukset
- klöasdklöasdklasdklö
Provohan tämä on, mutta vastaan silti.
Etkö sinä pohjanMAALAINEN ihmettele noita muita lajeja, jotka ovat saman otsikon alla mm. biljardi, darts, jousiammunta, ratsastus, sukellus, vedonlyönti.
Onko näistä kenties joku sinun lajisi? Kunto nousee, se on varma.
Ok ja sitten asiaa. Itse pelaan kesällä lähes joka päivä. Joka kesä paino putoo 3-5 kiloa, vaihka grilli lämpenee terassilla ehkä turhankin usein ja lipaksi menee muutama bisse joka päivä.
En väitä, että kunto nousee, mutta ainakin se pikku 10 kilsan rento kävely lähes päivittäin tekee ainakin minun kropalle hyvää.
Talvisin höntsään kiekkoa 1-2 kertaa/ vko, sulkista kerran viikossa, hiihtoa aina kun on aikaa ja sää sallii... n. 10- 15 kertaa 5-7 km/ talvi
Eli "urheilen" enempi talvella kun kesällä, mutta silti paino nousee 3-5 kiloa, jonka sitten golf kesällä taas pudottaa.
Jokainen voi miettiä, koska on kävellyt n. 10 kilsaa sanotaan, vaihka 7 kertaa viikossa? Aika harva sen oikeasti tekee. On se kuitenkin aika reissu - sdasdsass
Kyseessä on palsta urheilu ja kuntoilu.
Eikös nimikin jo kerro eli kuntoilu. Kaikki liikunta mikä on vähintään 4 metrin päässä sohvasta kaukosäätimestä on kuntoilua.
Jokainen käden heilautus siellä pohjanmaanlakekuksilla on kuntoilua. Te kun tervehditte naapurin pontikan keittäjää nostamalla käden ylös, niin ponnistelua se vaatii ja jos sen vielä tekee monta kertaa päivässä, niin kovaa kuntoiluahan se on.
Vahinko, että teillä ei siellä lakeuksilla ole hyviä kenttiä, jotta pääsisitte kokeilemaan urheilua ja kuntoilua tosissaan. Paini ja pesäpallo on homppeleiden hommia - muuallakin elämää
Onhan painikin urheilun alla, vaikka siinä vaan kaksi äijää nojaa toisiinsa. Puhumattakaan joko-joko pallosta.
- Bogimestari
Golf nimenomaan on urheilua muttei kuntoilua. Pelaan vuodessa noin 100 kierrosta, minkä oheen on pakko juosta tai pyöräillä 5-6 kertaa viikossa ns. tehokkaamman liikunnan takia. Golfin urheilullinen puoli lepää lyöntitekniikan vaikeudessa, pelinluvussa ja hermojen hallinnassa. Toki huipputason kavereilla alkaa myös fysiikka olla hyvän yleisurheilijan tasolla.
- Anna mennä!
Vedä kylmiltään toi treeni: http://www.youtube.com/watch?v=AD_x_QLy3uo Et varmaan puoleenväliinkään tuota treeniä selviä.
- kovaa hommaa
Jaa ei vaadi gloffi kuntoa. glofbägillä kun runtaa täpöillä pitkin screeniä niin vaatihan sekovaa kuntoo.
Tsekatkaas tää kun tytsyltä loppuu jerkku kesken cruisailun
http://www.youtube.com/watch?v=jNRbvRuRO60
Jos olis ollut kovempi kunto niin ei olis käynyt noin.
Mut hyvä ettei käynyt pahemmin. - Räkä roikkuu
Joo, oikeeta urheilua on vain yleisurheilu ja siitäkin vain pitkän matkan juoksut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127237
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t374245törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373732Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4001970- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi641420Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1781106Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121098Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111030