Hyvä Sakke! Vanhojen puolueiden aika on Kolarissa päättymässä. Hiekkalaatikko-leikit on leikitty.
Ihmisten kunta
tahvana2
7218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vanhojen puolueiden aika tosiaan ohi, mutta näyttää olevan uudella puolueella samat konstit ko vanhoilla. Heti oltiin perustamassa koaliitioita, kun vaalit oli käyty. Tämähän on juuri sitä vanhojen puolueiden tapaa säilyttää valta-asemat, jos vaaleilla ei saada kuntalaisilta valtakirjaa.
Eli uusi puolue, vanhat kujeet. Äkkiä se Sakke oppi, mutta hänhän onki äkkihopun miehiä
Kyllä son Persutki vanha puolue. Jo yli 50 vuotta vanha. Perustettu SMPn konkurssipesän raunioille. Ja Sakke leikkii hiekkalaatikkoleikkejä ihan samalla tavalla ko muutki kunnallispolitrukit. Tärkeintä kunnanhallituksen paikka ja paikka sos.ja terv.lautakuntaan kunnanhallituksen edustajana. Ihmisten asioista viis, oman firman etu on tärkein.
Komppaan edellistä. Sakkeki on jo vanha mies. Entinen kepulainen, vaalien aikaan sitoutumaton ja nykyään tuore persu. Hiekkalaatikolle vaan leikkimään poliitikkoa.
Sole Sakke mikhään wanha mies. Äkkihopun aikoihnaan perustanu. Tuopi sinne kolhariin uusia ajatuksia.
Oman etu tärkhein.. no aatteleppa... viimesen päälle hoitohenilökunta ja vehkeet
Kolarissaki alkaa olla sitä soan jälkheen syntynyttä väkeä aikapaljon. Saken porukka tuntee paikalliset ja olososuhteet.Ja mikä tärkeinä osaa OIKEALLE paikalle.
Sitä ei kannatte KATHEUKSISSAAN tyhjää värkätä tuommosilla kirjoituksilla. Lähe yrithmmään ja ala ehokhaaksi katohthaan pärjäätkö.:)
Kaikkea en viitsinyt rautlangasta vääntää, mutta lukekaa ajatuksella.
No kannattasko Yrittäjyys ja kunnallispolitiikka ainaki yrittää pitää erossa toisistaan! Persu Sakke tai Kepu Sakke tai Sakke....ihmistä lähellä vain työn puolesta. Katellaan minkälaisia aloitteita ks.henkilö saa aikaan....? ootellaan.
Suurimmalla osalla, jotka ovat mukana kunnallispoliitikassa, on VALLANHALU, ja se on osalla suunnaton. Töissä tai kotona sitä ei saa, niin Kunnassa saa...ainakin yrittää... Veronmaksajien rahoilla.
Tuosta Saken yrittämisestä nyt voi olla montaa mieltä. Eikö yrittämisen kaksi perusasiaa ole kilpailutus ja yrittäjäriski, molemmilta Sakke on säästyny.