Kuulun teihin. Meillä on yt:t menossa ja väkeä vähennetään. Mitä voin tehdä kun luotto ajaa neuvotteluissa vain omaa ja parin kaverinsa asiaa ja vaikka koetamme työkavereiden kanssa vaikuttaa siihen miten asioita ajetaan kaikuvat pyynnöt kuuroille korville. Ja kun kukaan ei tiedota mitään tekemisistään ennen kuin päätökset on jo nuijittu pöytään. Orpo fiilis kun tukea ei saa keneltäkään.
Kenen puolella luottamusmies oikein on?
6
501
Vastaukset
- akavan_erityisalat
Hei,
ikävää kuulla, että työpaikallasi vähennetään väkeä eikä informaatio kulje. Luottamusmiehen pitää edustaa tasapuolisesti kaikkia työntekijöitä ja tiedottaa avoimesti neuvotteluiden etenemiseksi. Tiedätkö, mitä liittoa luottamusmiehenne edustaa? Työpaikoilla saattaa olla useiden eri liittojen luottamusmiehiä. Mikäli kyseessä on meidän liittomme oma luottamusmies, ota yhteyttä suoraan laki- tai asiamiehiimme, niin voimme keskustella kyseisen luottamusmiehen kanssa: https://www.akavanerityisalat.fi/liitto/yhteystiedot.
Luottamusmiehen tulee nauttia työntekijöiden luottamusta, ja mikäli näin ei ole, voidaan vaatia luottamusmiehen eroa ja valita tilalle uusi. Keskustele siis myös muiden kollegoidesi kanssa asiasta työpaikallasi.
Muista hyödyntää liiton palveluita, mikäli neuvottelut päättyvät kannaltasi ikävästi. Toivomme jaksamista!
Ystävällisin terveisin,
Akavan Erityisalat - ay verolle
Kysy häneltä miksei akava maksa veroja.
- sinua vastaan
Luottamusmies on samanlainen kuin potilasasiamies se laulaa
sen laululua kuka sen leivän maksaa, eli työnantajan.
Älä missään tapauksessa liity liittoon koska siellä ne
suurimmat ryövärit ovat. - akavan_erityisalat
Hei
Luottamusmiehen ykköstehtävä on edustaa henkilöstöä ja ajaa henkilöstön asiaa. Työntekijät valitsevat luottamusmiehensä. Onnistuakseen tehtävässään luottamusmies katsoo samalla koko edustamansa henkilöstön etua. Tehtävä ei ole aina helppo sillä usein tehtävässä tarvitaan erilaisia toimenpiteitä sen eteen, että myös työpaikka menestyy. Luottamusmiehen palkkion maksaa työnantaja ja sen maksaminen perustuu liittojen sopimaan työehtosopimukseen.
terveisin
Akavan Erityisalat- Yhtä tyhjän kanssa
Juu-u... ja sen huomaa. Eräässäkin paikassa oli luottamusmiehenä paikan kakkosesimies ja työsuojeluvaltuutettuna paikan henkilöstöpäällikkö.... TODELLA reipas meininki. No se kyllä tosin näkyi myös paikan ilmapiirissä, koko systeemiä pyöritettiin "hajoita ja hallitse" -taktiikalla.... onneksi tuli kenkää koeajan vimppana päivänä.
- akavan_erityisalat
Hei,
Työntekijät valitsevat luottamusmiehen. Jokaisella työntekijällä on mahdollisuus vaikuttaa siihen ketä luottamusmieheksi valitaan. Jokaisella työntekijällä on myös oikeus asettua ehdollle luottamusmieheksi. Vain osallistumalla voit vaikuttaa!
Terveisin
Akavan Erityisalat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11546Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911460Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva191900Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777- 103767
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42731Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7694
- 60683