Kuulun teihin. Meillä on yt:t menossa ja väkeä vähennetään. Mitä voin tehdä kun luotto ajaa neuvotteluissa vain omaa ja parin kaverinsa asiaa ja vaikka koetamme työkavereiden kanssa vaikuttaa siihen miten asioita ajetaan kaikuvat pyynnöt kuuroille korville. Ja kun kukaan ei tiedota mitään tekemisistään ennen kuin päätökset on jo nuijittu pöytään. Orpo fiilis kun tukea ei saa keneltäkään.
Kenen puolella luottamusmies oikein on?
6
424
Vastaukset
- akavan_erityisalat
Hei,
ikävää kuulla, että työpaikallasi vähennetään väkeä eikä informaatio kulje. Luottamusmiehen pitää edustaa tasapuolisesti kaikkia työntekijöitä ja tiedottaa avoimesti neuvotteluiden etenemiseksi. Tiedätkö, mitä liittoa luottamusmiehenne edustaa? Työpaikoilla saattaa olla useiden eri liittojen luottamusmiehiä. Mikäli kyseessä on meidän liittomme oma luottamusmies, ota yhteyttä suoraan laki- tai asiamiehiimme, niin voimme keskustella kyseisen luottamusmiehen kanssa: https://www.akavanerityisalat.fi/liitto/yhteystiedot.
Luottamusmiehen tulee nauttia työntekijöiden luottamusta, ja mikäli näin ei ole, voidaan vaatia luottamusmiehen eroa ja valita tilalle uusi. Keskustele siis myös muiden kollegoidesi kanssa asiasta työpaikallasi.
Muista hyödyntää liiton palveluita, mikäli neuvottelut päättyvät kannaltasi ikävästi. Toivomme jaksamista!
Ystävällisin terveisin,
Akavan Erityisalat - ay verolle
Kysy häneltä miksei akava maksa veroja.
- sinua vastaan
Luottamusmies on samanlainen kuin potilasasiamies se laulaa
sen laululua kuka sen leivän maksaa, eli työnantajan.
Älä missään tapauksessa liity liittoon koska siellä ne
suurimmat ryövärit ovat. - akavan_erityisalat
Hei
Luottamusmiehen ykköstehtävä on edustaa henkilöstöä ja ajaa henkilöstön asiaa. Työntekijät valitsevat luottamusmiehensä. Onnistuakseen tehtävässään luottamusmies katsoo samalla koko edustamansa henkilöstön etua. Tehtävä ei ole aina helppo sillä usein tehtävässä tarvitaan erilaisia toimenpiteitä sen eteen, että myös työpaikka menestyy. Luottamusmiehen palkkion maksaa työnantaja ja sen maksaminen perustuu liittojen sopimaan työehtosopimukseen.
terveisin
Akavan Erityisalat- Yhtä tyhjän kanssa
Juu-u... ja sen huomaa. Eräässäkin paikassa oli luottamusmiehenä paikan kakkosesimies ja työsuojeluvaltuutettuna paikan henkilöstöpäällikkö.... TODELLA reipas meininki. No se kyllä tosin näkyi myös paikan ilmapiirissä, koko systeemiä pyöritettiin "hajoita ja hallitse" -taktiikalla.... onneksi tuli kenkää koeajan vimppana päivänä.
- akavan_erityisalat
Hei,
Työntekijät valitsevat luottamusmiehen. Jokaisella työntekijällä on mahdollisuus vaikuttaa siihen ketä luottamusmieheksi valitaan. Jokaisella työntekijällä on myös oikeus asettua ehdollle luottamusmieheksi. Vain osallistumalla voit vaikuttaa!
Terveisin
Akavan Erityisalat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1115099Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744331619- 1951165
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111133Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk191084Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861020Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47941- 64931
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64836