Oon kihloissa oleva 15v-poika, Mun paras ystävä on tyttö ja oon miettiny että onks siinä jotain paheksuttavaa? Voiko tyttö ja poika olla parhaita ystäviä eikä mitään sen enempää?
Pojan ja tytön ystävyys
14
2526
Vastaukset
- Aria
Tottakai voi olla! Mun entinen parasystävä oli poika! Kerroin hänelle kaiken, tai melkein.
- potkutsain
miksi entinen paras ystävä? olitko sinä hänellekin hänen mielestä?
- Vanha armo
Kyllä se on niin, että jos suhteessa on aineksia johonkin muuhun kuin ystävyyteen niin sen huomaa jo tutustumisvaiheessa. Jos ollaan oltu jo hyvän aikaa kavereita, niin se myös pysyy kaveruutena eikä yhtäkkiä muutu joksikin muuksi.
- Totta...
Empä tiiä. Olen ollu pitemmän aikaa yhen likan ystävä, sanotaan näin että on siinä omat puolensa että voi jakaa eri asioita kuin saman sukupuolen ystäville, mutta ei sitä oikeasti koskaan tiedä vaikka tietääkin. Mitä vanhemmaksi tulet sitä enemmän kaikkia turhempia kriteerejä karsiutuu rakkauden osalta, ja mitä kauemmin oot ystävä ja mitä enemmän syvennät ystävyyttä sitä potentiaalisempaa on rakkaus siellä. Muukin kuin ystävänrakkaus.
Omalla kohdallani tein eilen lopullisen päätöksen että tuo vastakkaisen sukupuolen ystävä (ollaan oltu vuosia ystäviä) ei tule olemaan "se oikea". Jos tämmöisten päätösten tekeminen ei työnnä sua tai sitä toista pois niin hyvä. Turhan vaikea mennä sovittamaan niin erilaisia elämiä ja ihmisiä yhteen. Sänkyyn voi päätyä ja olla pientä lämpöä ystävänkin kanssa mutta se voi mutkistaa asioita parhaissakin tapauksissa, siitä lähtee vatvoutuun semmonen jokotai kierre joka on parempi vaan katkasta ja pitää ystävyytenä tai friends with occasional benefits hommana jos toinen ei oo se oikea. - nurres
Miten niin muka ei koskaan tiedä. Jos on tuntenut jonkun ihmisen vuosia, kyllä sen tietää minkälainen ihminen hän on. Minullakin on miespuolisia kavereita, mutta en ikinä voisi rakastua keneenkään heistä. Paitsi sitten, jos joku heistä muuttuisi luonteeltaan täysin erilaiseksi, mutta en usko että sellainen on mahdollista.
- 13.w.tyttö <3
Tottakai voit olla !!
Miunki paras kaveri on poika :)
Se on huippukiva tyyppi jne...
Mie vaan oon vasta 13 niin ihmiset pitää sitä et miun paras kaveri on poika nii sinä että oisin rakastunu siihen..
Ne aina sanoo jos ollaan menossa kahestaan nii et myö mennään taas ... - TollojaMennenTullen
Jopas on tyhmä avaus, tottakai siinä ei ole mitään paheksuttavaa.
- adult-¨ä
Vähän riippuu tilanteesta. Jos tämä toinen osapuoli on mustasukkainen tyttöystävällesi tai yrittää jotenkin sabotoida suhdettanne, niin hän ei ole pelkästään ystävyydestä kanssasi. Sama pätee myös sinuun, jos sinulla ei koskaan voisi olla romanttisia tunteita kaveriasi kohtaan niin silloin ystävyydestä ei ole haittaa. Kannattaa ehkä kysyä tyttöystävältäsi mitä mieltä hän on asiasta. Ehkä voisitte olla kavereita kaikki keskenänne?
- committed
Ehkä vielä tuossa iässä voi ystävyys toiseen sukupuoleen olla ihan viatonta. Valitettavan monesti aikuisilla kontrolli pettää ja avioliitosta huolimatta voi jompikumpi tai molemmat ottaa kyseenalaisia ystäviä, sellaisia joista ovat itse kiinnostuneet ja kokeillaan vähän kepillä jäätä ystävyyden varjolla. Niin, haluaisin kyllä katsoa maailmaa vaaleanpunaisten lasien läpi ja uskoa ettei kenelläkään ole pahat mielessä, mutta ei se mene niin. Joskus voi käydä myös niin että se saman sukupuolen pitkäaikainen ystävä vikittelee uutta tyttö/poikaystävää. Onhan noita juttuja kuultu kuinka paras kaveri petti puolison kanssa. No, tangoon silti tarvitaan aina kaksi. Tämä asia ei ole ollenkaan niin mustavalkoinen kuin monet täällä kirjoittaa. Kolikossa kun on ne kaksi puolta.
Parisuhteessa kaikkein selkeintä on kun kummallakin on omat kaverinsa, samaa sukupuolta olevat. Tämä ei ole mikään neuvo vaan toteamus. Jokainen itse päättää mikä omassa parisuhteessa toimii ja mikä ei. - andfjnljnfg
Mulla on ongelma taas päinvastanen. Mun paras ystävä on poika ja ollaa tunnettu ala-asteen puolivälistä asti, eli n. 10 vuotta. En oo koskaa pitäny tätä minää muuna ku _ystävyytenä_, mut ku sain kuulla, et se on suudellu yhtä toista tyttöä, must rupes tuntuu ihan kamalan pahalle... (eikä se suudelma johtanu yhtää mihinkää, pelkkä, suudelma oli) Se tavallaa herätti mut, ku tajusin, et se mitä tunsin oli mustasukkasuutta. En ymmärrä mistä johtuu, mut nykyää voisin aatella olevani jopa rakastunu tähän poikaan. En voi kuitenkaan riskeerata meidän ystävyyttä, koska se on täydellistä tällasena. :( toisaalta en voi olla kenekää muunkaa kanssa niin kauan ku tunnen näin.
En silti väitä, etteikö tyttö ja poika vois olla vaa pelkkii kavereita. (toivoisin itellekii tätä, ni ois helpompaa)- <<>>
Ystävää voi myöskin rakastaa niinkuin sisarusta rakastetaan, mutta se ei saa olla romanttista rakkautta. Olisiko käynyt niin että pelkäät nyt menettäväsi kaverin kun hän on alkanut kiinnostua muista tytöistä ja nyt hätiköit tunteidesi kanssa ja kuvittelet sitä rakkaudeksi? Kyllähän ihastuminen tapahtuu aika varhaisessa vaiheessa kun ihmisen tapaa, eikä vasta kymmenen vuoden viiveellä. Mutta nuoria olette. Anna ajan kulua ja mieti tuntemuksiasi. Ei ainakaan kannata asiaa esille tuoda ellei sitten kaverisi anna selvää merkkiä että hänkin olisi kiinostunut muusta kuin ystävyydestä.
- dsafasdfaas
<<>> kirjoitti:
Ystävää voi myöskin rakastaa niinkuin sisarusta rakastetaan, mutta se ei saa olla romanttista rakkautta. Olisiko käynyt niin että pelkäät nyt menettäväsi kaverin kun hän on alkanut kiinnostua muista tytöistä ja nyt hätiköit tunteidesi kanssa ja kuvittelet sitä rakkaudeksi? Kyllähän ihastuminen tapahtuu aika varhaisessa vaiheessa kun ihmisen tapaa, eikä vasta kymmenen vuoden viiveellä. Mutta nuoria olette. Anna ajan kulua ja mieti tuntemuksiasi. Ei ainakaan kannata asiaa esille tuoda ellei sitten kaverisi anna selvää merkkiä että hänkin olisi kiinostunut muusta kuin ystävyydestä.
"ei saa"
lopetin lukemisen tähän. paskaa.
- Tarantella21
Mun paras ystävä oli ennen tyttö mutta tutustuin poikaan jonka kans alettii juttelee snäpis. Yhtenä iltana avauduin mun mielenterveysongelmista hänelle ja hän samaistu ja ymmärsi ja sanoi jos mul on viel paha olo nii puhun sille. Se on luotettava ja ymmärtää paremmin ku mun entinen paras ystävä joka oli tyttö. Aluksi olin vähän ihastunu häneen mut tajusin et ei meist tulis mitää. Mut aina me voidaan ystävii olla. Mua tosin pelottaa et hän ihastuu muhun. Haluisin vaan olla pelkkii frendei ❤️
- tygjuiopop
Kyllä mä naisena suosiolla (ja kipuja kärsien) väistyn ja haihdun aina, millon miespuolinen frendi katsoo löytäneensä elämänsä rakkauden. Mä en halua sotkea kenenkään välejä, enkä jää arvuuttelemaan kuinka fiksu ja ymmärtäväinen miespuolisen ystävän löytämä Se Oikea on. Näin se menee mun kohdalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1537790- 614360
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1403983Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233902Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423300Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383208Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko253195- 482913
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422721- 492484