Siis, mitä yhteistä on
1) suomalaisten keskimääräisellä 13 litran pirtukulutuksella ja
2) SÄÄNNÖLLISTÄ KOKOPÄIVÄTYÖTÄ tekevän keskiansiolla 2400 eur/kk ?
No se tietenkin, että kumpikin koostuu PIENEN VÄHEMMISTÖN " suurkulutuksesta" :)
Kun suomalaisten alkoholin keskimääräisestä kulutuksesta puhutaan, muistavat tutkijat heti muistuttaa, että kulutuksen nousun saa aikaan pieni SUURKULUTTAJIEN joukko.
Tuossa palkkakehitysarviossa "tutkijat" ovat puheissaan maltillisempia, eikä "pientä suurkuluttajien" joukkoa mainita. Totuus on kuitenkin samantapainen kuin alkoholinkulutuksessakin:
a) Nalle, tulot 170 milj/v, vero-% 30, J. Ollila, tulot 60 milj/v, vero-% 57 (!!!) jne, jne jne...
b) Suomalainen työvoima koostuu n. 2,2 miljoonasta henkilöstä (15-65v). Näistä 500 000 on työttömiä, 400 000 pätkätyöläisiä (eivät mukana keskiarvon laskennassa) sekä n. 200 000 yrittäjiä (eivät tiettävästi mukana keskiarvoa määritettäessä.
Näin ollen palkansaajista siis vain noin PUOLET ovat enää mukana näissä keskimääräisen palkan muodostuksen laskelmissa. Luku on siis äärimmäisen mairitteleva suomalaisten ansiotasosta puhuttaessa, ja käytännössä 2400 euron kk-palkka onkin vain AKATEEMISTEN tavoiteltavaissa.
MOT.
PS. Kohdan a) vertailusta selviää, miksi suomalainen palkkojaan huikeasti korottanut eliitti aina Jorma Ollilaa myöten on vaatimassa veroalea. Jorman tavoin vaikkapa Jyväskylän kaupunginjohtaja 11500 eur/kk-tuloilla pääsee maksamaan veroja, joiden prosentti on yli 50.
Suurista tuloista haluttaisiin kuitenkin änempi käteen, ja siksi juuri eliitti haikailee veronkevennyksiä. Jo yhden prosentin alennus merkitsee kaupunginjohtajalle 115 euroa puhtaana käteen, kaksi 230 eur (1380 mk/kk puhtaana enenmpi käteen!!!). Mutta eliitti tavoitteleekin 5-7 %:ttia !!!!!!!!!!!!!!!
Rupusakille veronkevennykset ovat vain inflaatiotarkistus (on syöty jo) ja JÄLLEEN OSALLE HEISTÄ ON LUVASSA IRTISANOMISIA, koska valtion verotulot vain pienenevät.
Joustajia löytyy mm. tuosta yli 30 000:nen valtion määräaikaisen joukosta. Näitä voidaan heittää kortistoon siististi suuren yleisön huomaamatta määräaikaisuus päättämällä. Juuri siksi heitä EI OLE VAKINAISTETTU, vaikka julkisuudessa tälläisiä propagandapuheitakin on pidetty.
Mitä yhteistä 13 litralla ja
ja 2400 eur/kk
1
993
Vastaukset
- nainen_55
apteekin kautta kotiin lepäämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399140Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737873Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605547William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542334Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62079Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821729Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191664Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921413Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381348Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt61206