Jetfin räpylät

jokinsukeltaja

Moi!

Olen harkinnut ostaa uudet avokantaiset räpylät laitesukellusta varten. Jetfin kumiräpylät vaikuttavat mielenkiintoisilta ja olen harkinnut ostaa ne. Muutama kysymys ja asia niihn liittyen :
- Sopivatko ne märkäpuvun kanssa vai painavatko ne jalat alas. Tosin käytän sillointällöin myös kuivapukua.
- Tykkään käyttää lähinnä sammakkopotkuja joten siltä kannalta jetikat olisi hyvät. Sukellan myös jonkin verran hylkyjen sisällä mutta en luolissa (ainakaan vielä). Niin olisivatko nuo räpylät minulle sopivat? Toki se selviää myös kokeilemalla itse.
Omia kokemuksia ja mielipiteitä kyseisistä räpylöistä kiitos!

4

1405

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepjep

      mä ostin jetfinnit ja oon ollu tyytyväinen. ne on mun ekat omat räpylät ja niin tyytyväinen oon ollu, että mut pitää kyllä hyvin vakuuttaa että vaihtaisin. osta ihmeessä myös jouset niihin.

    • Turbolla pääsee.

      Märkkärin kanssa jotkut keveämmät voi olla paremmat. Koita jos pääset jossain testaamaan.. Kuiviksen kanssa ovat kyllä hyvät, varsinkin jos haluaa peruutella tai harrastaa muuta taitouintia n

      Jos kumiräpylöt hommaat niin ota myös jouset. Jetffinin lisäksi on myös muita hyviä kumiräpylöitö joista osa on myös huomattavastikin halvempia kuin scubapron räpiskät. Tsekkaa esim salvo tuotemerkki tai sellainen kuin aquarius turbot.

      Loppujen lopuksi räpylät kuin räpylät. Ei niillä oikeasti niin suurta merkitystä ole.

      • Jokinsukeltaja

        Ostin juuri aquarios turbo jetfinit. Hinta oli kohtuullinen, kun vertaa esim. Scubapro jetfineihin. Hinta scubapron kumiräpylöillä oli yli kaksin kertainen kuin aquarioksella. Lienee vain merkki joka maksaa? Tuskin laatueroa on paljon. Kuvissa räpylät näyttävät samalta ja muotoilussa ei mitään eroa. Vielä en ole kyseisiä räpylöitä kerinnyt testaamaan.


      • Hieman jo kokemusta
        Jokinsukeltaja kirjoitti:

        Ostin juuri aquarios turbo jetfinit. Hinta oli kohtuullinen, kun vertaa esim. Scubapro jetfineihin. Hinta scubapron kumiräpylöillä oli yli kaksin kertainen kuin aquarioksella. Lienee vain merkki joka maksaa? Tuskin laatueroa on paljon. Kuvissa räpylät näyttävät samalta ja muotoilussa ei mitään eroa. Vielä en ole kyseisiä räpylöitä kerinnyt testaamaan.

        Aguan ja Scubapron jetarien ero tulee jäykkyydestä. Scuban ovat selvästi jäykemmät ja näin hyvät esim peruuttaessa. Tosin Jetareillakin pystyy peruuttelemaan, vaan vaatii hieman enemmän potkuja. Sammakko tai saksipotkussa taipuva räpylä aiheuttaa lievää ohivirtausta vieden liikkeestä tehoa, ja kääntöpuolena tuo löysempi räpsä on himan kevyempi potkaista. Jos tekniikka on kunnossa eikä lihakset ole taipuvaisia krampeille, suosittelen tuota Scupan hieman jäykempää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      21
      2654
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      109
      2586
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1384
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      126
      1293
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1281
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      304
      1260
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      30
      1037
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      13
      1011
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      979
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      64
      920
    Aihe