Kuinka vähällä harjoittelulla maratonille?

Tytteli

Moi kaikki juoksijat!

Kysymys kuuluu, että kuinka vähällä harjoittelulla vähimmillään olette juosseet täyden maratonin? Itselläni tänä kesänä takana n. 150 km (6 viikkoa) ja n. 180 km rullaluistelua. Uskallanko lähteä HCM:lle 2004? Olen aiempina kesinä juossut n. 300 - 600 km ja talvella hiihtoa n. 300 - 600 km. Viime talvena en juurikaan hiihdellyt. Juoksin viime vuonna HCM:n alle 5 h.

Vastatkaa please pikaisesti!

Tytteli 29 v

2

817

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seppo

      Saattaa onnistuakkin. Jos tuo 150km juoksua ja 180km rullaluistelua on koko tän vuoden saldo, niin sitten voi tehä enemmän tiukkaa. Pohjia pitäs kuiteskin löytyä kun oot maratonin jo kerran juossu läpi. Ellet meinaa äkillisesti sairastua lauantaiksi niin samahan se on lähtä kokeilemaan. Sähän oot jo ilmottautunu, koska jälki-ilmottautuminen ei oo mahdollista. Kun yrität niin saat sentään jotain vastinetta rahoilles.

    • ukkeli

      olen 50 ukkeli vähän ylipainoinen juoksen n. 3kertaa viikossa 5-10km lenkkejä viime kesänä juoksin ensimmäisen city marathonin läpi meni 4,50h juoksin koko matkan jäi hyvä maku juoksusta mielestäni tankkaus ennen on aika tärkeä! tänä vuonna olen harjoitellut aika laiskasti 1-2 kympin lenkkiä viikossa täytyy yrittää 5h citylenkki läpi. p.s tsemppiä sulle kyllä se hyvin menee kun pitää järjen mukana eikä turhaan kiirehdi nautii vain muiden kanssa hyvästä fiiliksestä!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe