kahden miehen loukku..

Sannabi

hei kaikille!
Olen seurustellut 1v ja 2kk poikaystäväni kanssa.. pitkin suhdettamme minulla on ollut tunne että en oikeen rakasta häntä. Entinen poikaystäväni, (joka jätti minut), haluaisi alkaa taas seurustelemaan. Olemme puhuneet asiasta, ja kun kysyin että mitä jos käy samalla tavalla kuin viimeksi, niin hän sanoi ettö olemme muuttuneet. erostamme on 1½ vuotta!
Meillä menee todella huonosti tällä hetkellä poikaystäväni kanssa, ja hän on uhkaillut tekevänsä tälle exälleni jotain.
Poikaystäväni muuttaa pian myös toiselle paikkakunnalle.. että näkisimme vain vloppuisin. Tämä exäni on elämäni rakkaus, mutta hän ei ole hirveän luotettava. Mitä teen, kumman otan? Mitä vaan teen, niin aina kadun...

apua kaivaten...

6

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ystäväsi

      ..kannattaakohan sinun ottaa kumpaakaan? Jos nykyisesi uhkaa "tehdä jotakin", niin onko hän kenties väkivaltainen luonne? Miten hän esim. suhtautuu toisen satuttamiseen tai toisen omaisuuden tuhoamiseen? Vai onko kyseessä vain paniikkiin menneen poikasen uhoa, kun pelkää menettävänsä sinut?

      Jos exäsi ei ole luotettava, niin miksi palaisit hänenkään luokse? Luultavasti syy haikailuihisi johtuu siitä, että et ennen tätä nykyistäsi käynyt kunnolla "suruprosessia" läpi ja siksi jäi vielä jotain kytemään. Kuitenkin saattaa olla niin, että palattuanne yhteen "se jokin" olisi kuitenkin kadonnut.

      Mitäpä jos ottaisit aikalisän molempiin suhteisiin ja miettisit kuukauden - pari, mitä itse haluat. Millainen tulevaisuus sinulla olisi heidän kanssaan? Voisitko kuvitella heistä jomman kumman hyväksi isäksi lapsillesi tai hyväksi esimerkiksi/malliksi hyvästä parisuhteesta mahdollisesti joskus tulevien lasten kannalta? Eli kohtelevatko he sinua hyvin ja miten sinä kohtelet heitä? Tuollainen "loukku" ei ole kovin reilu kenenkään osapuolen kannalta ja jatkuessaan vain pahenee. Jos haluat käyttäytyä kypsästi, niin voisit kertoa suht rehellisesti ja avoimesti tilanteestasi molemmille miehille. Salailu tuhoaa jotain joka tapauksessa yhteiseltä tulevaisuudelta.

      Kuten näet, minulla ei ollut sinulle vastauksia, vaan kysymyksiä. Ehkäpä ne auttavat sinua. Joskus tunteiden sijasta pitää ajatella järjelläkin ja pitää huoli itsestä.

    • tore

      Molemmat telakalle ja jatka elämääsi. Eihän tollasesta tilanteesa kehkeydy kuin harmeja. Eli Anna olla ja jatka onnellista elämääsi jonkin toisen kanssa.

    • hei

      Jätä miesrukat rauhaan ja mene hoitoon. Jälleen yksi itsekkyyden huipentuma.

    • ota

      kumpaakaan,Parempaakin voi olla tarjolla.

    • Mummeli

      Selvästikään kumpikaan heistä ei ole sinulle oikea. Jos olisi, et miettisi tuollaisia kuin nyt mietit

      • Toinen mummeli

        miehiä mailma täynnä. Vaihtoon vaan ja yksinkin on kiva olla..Onnea!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      855
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      667
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      615
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      583
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      493
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe