parin kuuun päästä se alkaa jymistä kasi,tukka on jo öljytty
doiuuuu
20
152
Vastaukset
- järki hiio hoi!
varo ettet tule merisairaaksi lilukan ratissa.
- mopar edelleen
harmi vaan kun koko ajan pukkaa naista kyytiin ja euroautomiehet ajelee porukoissan ja ovat niin hapanta naamaa
- bimmy
Sääli kun ei ole varaa ajaa talvella, bensankulutus on pakkasella huipputehokasta, ai niin ne talviominaisuudet puuttuvat kokonaan lullasta.
- mopar jälleen
no köyhille nyt on kaikki liikaa
- kickass.....
mopar jälleen kirjoitti:
no köyhille nyt on kaikki liikaa
Parempi ajaa köyhänä käyhän autolla, kuin köyhänä velkarahalla !
- Firebird
kickass..... kirjoitti:
Parempi ajaa köyhänä käyhän autolla, kuin köyhänä velkarahalla !
Entä jos meet töihin ja hankit rahaa,sitten ostat jonkun jenkin. Ei tarvi täällä roikkua haukkumassa niitä.
Tämä palsta osoittaa,että suuri osa ns, euroautoilijoista roikkuu täällä koska kiinnostusta on niihin.
Tämä elämä on tosi lyhyt ja jos jostakin on kiinnostunut ,se kannattaa toteuttaa.
Itse tein näin vasta keski-iällä,enkä ole katunut hetkeäkään,ainoastaan joskus,että miksi en jo aiemmin.
- Tosion2
Onko tuo molari niitä vehkeitä missä on Simcan merkki venttiilikopissa?
- Gynde
Viisikymmentä vuotta vanhaa autoa ei viitsi liottaa suolapaskassa.Mutta toisin kuin amerikkalaisvamisteisia autoja, viisikymmentä vuotta vanhoja bimmereitä ei juurikaan näy.
- vanhat romut
Noin vanhan romun olisi pitänyt olla aikaa sitten paalattu.
Tee sinäkin ympäristöteko ja vie vanha romusi kuusankoskelle. - pässitaas..
vanhat romut kirjoitti:
Noin vanhan romun olisi pitänyt olla aikaa sitten paalattu.
Tee sinäkin ympäristöteko ja vie vanha romusi kuusankoskelle.Ei kaikki ole niitä silkkiuikkuja jotka vaihtaa autoa heti kun pitäisi eka huolto tehdä.
Nehän ne niitä romuja on jotka ei enää ole ajokunnossa ikänsä takia. Eikä ne jotka toimii vuosikymmentenkin jälkeen.
Romu ei ole yhtälö toimivalle autolle. - romuja ovat
pässitaas.. kirjoitti:
Ei kaikki ole niitä silkkiuikkuja jotka vaihtaa autoa heti kun pitäisi eka huolto tehdä.
Nehän ne niitä romuja on jotka ei enää ole ajokunnossa ikänsä takia. Eikä ne jotka toimii vuosikymmentenkin jälkeen.
Romu ei ole yhtälö toimivalle autolle.Jos auton ikä on yli 10 vuotta voidaan jo puhua vanhasta romusta, koska jälkeen on valmistettu suuri määrä paljon etevämpiä, kehittyneempiä autoja.
Vanha on vanha, aika menee eteenpäin. - onaboy
romuja ovat kirjoitti:
Jos auton ikä on yli 10 vuotta voidaan jo puhua vanhasta romusta, koska jälkeen on valmistettu suuri määrä paljon etevämpiä, kehittyneempiä autoja.
Vanha on vanha, aika menee eteenpäin.on huomattavasti ekologisempaa ajaa vanhalla jonka valmistusrasite luonnolle on jo nollattu kuin jatkuvasti vaihtaa sitä kertakäyttöautoa uuteen ja näin rasittaa maapalloa turhalla kuluttamisella vihreiden arvojen nimissä...
- älä oleta kaikkien..
romuja ovat kirjoitti:
Jos auton ikä on yli 10 vuotta voidaan jo puhua vanhasta romusta, koska jälkeen on valmistettu suuri määrä paljon etevämpiä, kehittyneempiä autoja.
Vanha on vanha, aika menee eteenpäin.Ei voi aina puhua hyvästä kehityksestä kun autot uudistuu !
Ensin menään niin vauhdilla ton kehitykksen kanssa ja sitten otetaan vikojen kanssa kunnolla takapakkia. Ja sitten taas tapellaan takuuasioista kun joku sellainen osa jota on tehty jo 100-vuotta ei sillä merkillä onnistunu vieläkään.
Ota huomioon, että osa ihmisistä arvostaa sitä vanhaa tekniikkaa, jolla monesti pääsee vieläkin vaikka uudesta on toetokoneet jo tiltannu. - Urpoko......
romuja ovat kirjoitti:
Jos auton ikä on yli 10 vuotta voidaan jo puhua vanhasta romusta, koska jälkeen on valmistettu suuri määrä paljon etevämpiä, kehittyneempiä autoja.
Vanha on vanha, aika menee eteenpäin.Ja ota huomioon se, että kun ostat uuden auton ja ajat 5-vuotta. Niin hinta on tippunut niin paljon ettei niin kalliissa ajamisessa ole mitään järkeä. Mutta tuollainen vanha 20 vuotta on jo sen hintainen, että rahan hävikki on todella pieni. Jos ostaa esimrekiksi Camaron jossa hinta vaikka 5000e, Niin saat todennäköisesti saman kun myyt sen vuoden tai kahden päästä. Mutta alle 10-vuotta vanhassa autossa hinta tippuu ihan saatanasti !
Ja sitten ne vanhan auton kulut. Näihin jenkkeihin on todella halvat osat, mutta niissä uusissa pelkkä öljynvaihto huolto maksaa niin sikana, että kyllä vituttaisi maksaa, saatana... - ihmettelen vaan
Urpoko...... kirjoitti:
Ja ota huomioon se, että kun ostat uuden auton ja ajat 5-vuotta. Niin hinta on tippunut niin paljon ettei niin kalliissa ajamisessa ole mitään järkeä. Mutta tuollainen vanha 20 vuotta on jo sen hintainen, että rahan hävikki on todella pieni. Jos ostaa esimrekiksi Camaron jossa hinta vaikka 5000e, Niin saat todennäköisesti saman kun myyt sen vuoden tai kahden päästä. Mutta alle 10-vuotta vanhassa autossa hinta tippuu ihan saatanasti !
Ja sitten ne vanhan auton kulut. Näihin jenkkeihin on todella halvat osat, mutta niissä uusissa pelkkä öljynvaihto huolto maksaa niin sikana, että kyllä vituttaisi maksaa, saatana...Aika vähän näkyy liikenteessä 50 vuotta vanhoja autoja, missä niillä oikein ajetaan?
- onaboy
ihmettelen vaan kirjoitti:
Aika vähän näkyy liikenteessä 50 vuotta vanhoja autoja, missä niillä oikein ajetaan?
meillä on toinen käyttis 31 vuoden iässä ja toinen vasta 46 vuoden iässä, kyllä ne siitä vanhenee
- mopar taasen
ja kade paistaa huoooooooooh
- hohhoijjaaa
Kyllä se on kumma kun nää muotitietoiset ostaa kyllä itselleen kaikenmaaliman retro esineitä kodin täyteen. On retro radiot, Route66 valokyltit ja pelit ja vehkeet, ostetaan valmiiksi kuluneet housut ja lippis ja ollaan niin vanhanliiton miehiä. Mutta sitten kun nähdään kaupungilla oikea vanha jenkkiauto, niin sitten aletaan syleskellä että mikäs vanha paska siinäkin menee.
Jos joku haluaa pitää auton hengissä 50-vuotta niin hattua nostan !
Ei se vaan kaikille mene jakeluun, että kaikki ei tykää uusista autoista. Mutta ei hekään ole passittamassa uusien autojen omistajia ajamaan autojaan kuusakoskelle !- FHRA 40 v
Palstoilla huutelijat saa jäädä omaan arvoonsa.
Kun pyöräytän Mopen parkkiin tai mittarille, niin tasan jokatoinen kerta joku sivullinen tulee ihailemaan autoa ja kertoilemaan tarinoita omista jenkkikokemuksistaan.
Viime kesänä Munkkivuoressa päin joku keski-ikäinen jenkkidiplomaatti vaimoineen tuli iskemään tarinaa kun näki mun parkkeeraavan Chargeria tienlaitaan. Ja hetken päästä kruisattiinkin jo porukalla Kauppista kohti. Tuntuivat olevan kovin mielissään huomionosoituksesta..
Harvemmin käynyt näin, kun ajelen normifarkulla ... ;-)
Miks tollaisista asioista pitäis mielensä pahoittaa, varmaan tostakinn tapahtumasta jäi kaikille hyvä fiilis.
Ensimmäisen (oman) jenkkiauton ostin vähän yli vuosi sitten, eikä muuten merkki tai ainakaan auton valmistusmaa vaihdu ;) Kesäksi olisi kiva laittaa joku MOPAR rauta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1374654BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2043900- 2103132
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1092999Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main712813- 1191626
HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok71579- 601306
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2461143MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t1391087