Siis tämä mistä tulivat luonnonlait ja -vakiot. Miksi iso esine on helppo pieniä mutta vaikeaa koota takaisin. Miksi pitkän voi lyhentää äkkiä mutta takaisin pitkäksi tekeminen on paljon hitaampaa.
Mistä tulivat kvanttifysiikan lait, kuka ne teki ja miten ja ääretön määrä muita asioita?
Kuten näette niin ei se riitä kun höpöttää miten oli alkuräjähdys pienessä pisteessä laajeten universumiksi tms. sillä eihän sillä toteamuksella vielä selitetä yhtään mitään, ei vielä edes raapaista asiain ydintä.
Miksi alkaa näyttää siltä kuin kaikki olisi vain suuri tietokonesimulaatio? Mutta kuka teki ohjelmiston ja kuka on järjestelmän Pääkäyttäjä?
Selityksiä evot, selityksiä.
Selittäkää evokit jo vihdoinkin tämä
13
112
Vastaukset
>Mistä tulivat kvanttifysiikan lait, kuka ne teki
No ihminen. Luonnon "lait" ovat ihmisten havaintojensa perusteella laatimia pitäviä kuvauksia todellisuudesta.
Miksi jumalasi ei ikinä koskaan milloinkaan riko näitä ihmisen muotoilemia luonnonlakeja, vaikka helposti voisi?
Selityksiä kretut, selityksiä.
>Miksi alkaa näyttää siltä kuin kaikki olisi vain suuri tietokonesimulaatio?
Siksi, että peruskoulun käyneet kretut ovat lopultakin päässeet hajulle siitä miten tietokone toimii ja päätelleet, että jumalallakin on varmasti oikein iso sellainen.Olet ymmärtänyt väärin.
Homma toimii sillä tavalla, että niitä asioita, joita ei tiedetä, tutkitaan kunnes tiedetään. Ei kuten uskonnoissa, joissa asioita seiltetään pohjaa vailla olevin väittein. Eikä epätietoisuudessa mitään pahaa ole, päinvastoin, sehän se vasta asioista kiinnostavia tekeekin.
Sellaisiin kysymyksiin, joihin tieteellä ei ole varmaa vastausta, ei sitä ole uskonnoillakaan.- dfndr
Näitäpä kysymyksiä pohtivat meitä huomattavasti älykkäämmäät tiedemiehet. Paljon jo tiedetään, mutta paljon on mitä ei tiedetä. Ja paljon on sellaista mistä ei ole vielä aavistustakaan.
Säieteoria on jo varsin lupaava selitys monelle avoimelle kysymykselle. Säieteorian kanssa, kuten tiedetään, on vielä paljon töitä tehtävänä, että saadaan samalla tieteellisen teorian tasolle, kuten kvanttimekaniikka.
Tässä pari videota, jotka selittävät säieteoriaa helppotajuisesti.
http://www.youtube.com/watch?v=bf7BXwVeyWw
http://www.youtube.com/watch?v=eLG9K4L04sk
On teoreettisesti mahdollista, että elämme todellakin simuloidussa maailmankaikkeudessa. Tämän mahdollisuuden todistamiseksi parikin tutkijaryhmää miettii jo kokeita.
Jos elämme simuloidussa maailmankaikkeudessa tai simuloidussa multiversessä, niin "pääkäyttäjä", tuskin on kristinuskon ilmoittama persoonallinen ja narsistinen jumala, jolla on pahoja luonnehäiriöitä.
Kellään ei ole todistettavissa olevia selityksiä näille kysymyksille, joten niitä on turha kärttää evoluutioteorian kannattajilta - ainakaan niiltä, jotka osallistuivat tämän palstan keskusteluihin. Jos minulla olisi selitys, olisin jo matkalla noutamaan Nobel-palkintoa.
Joten jäädäänpä miettimään tai ainakin odottamaan mitä meitä huomattavasti fiksummat saavat selville.- Möttöskä 1
Jos elämme simuloidussa maailmankaikkeudessa tai simuloidussa multiversessä, niin "pääkäyttäjä", tuskin on kristinuskon ilmoittama persoonallinen jumala
Ehdotuksia kuka tai mikä se olisi, joku evokkien jumalistako, ehkä darwinismi. - siitä niin
Möttöskä 1 kirjoitti:
Jos elämme simuloidussa maailmankaikkeudessa tai simuloidussa multiversessä, niin "pääkäyttäjä", tuskin on kristinuskon ilmoittama persoonallinen jumala
Ehdotuksia kuka tai mikä se olisi, joku evokkien jumalistako, ehkä darwinismi.> Ehdotuksia kuka tai mikä se olisi, joku evokkien jumalistako, ehkä darwinismi. <
Kertoisitko lisää evokkien jumalista (huomaa monikko)? En ole tiennytkään että evokeilla on jumalia. - Apo-Calypso
Möttöskä 1 kirjoitti:
Jos elämme simuloidussa maailmankaikkeudessa tai simuloidussa multiversessä, niin "pääkäyttäjä", tuskin on kristinuskon ilmoittama persoonallinen jumala
Ehdotuksia kuka tai mikä se olisi, joku evokkien jumalistako, ehkä darwinismi."Ehdotuksia kuka tai mikä se olisi, joku evokkien jumalistako, ehkä darwinismi."
Näillä jeesuspelleillä on niin yksinäinen olo sontatunkiossaan rypiessään, että he haluavat välttämättä vetää muutkin rypemään samaan tunkioon. Möttöskä 1 kirjoitti:
Jos elämme simuloidussa maailmankaikkeudessa tai simuloidussa multiversessä, niin "pääkäyttäjä", tuskin on kristinuskon ilmoittama persoonallinen jumala
Ehdotuksia kuka tai mikä se olisi, joku evokkien jumalistako, ehkä darwinismi.No hyvä, sitten ehdotus: emme tiedä.
Puristaako tämä kauhea ajatus jumalasta, josta meillä ei ole kerta kaikkiaan mitään varmaa tietoa jolla nostaa itseämme "nöyrinä" toisten yläpuolelle, sydänalaasi kuinkakin paljon?
Henkisesti edes kohtuullisen vahvalle ihmiselle se ei olisi (tai ole) minkäänlainen ongelma.
Jos evokeilla tarkoitat evoluutiobiologeja, noista asioista heidän ei tarvitse selittää yhtäkään.
>>Miksi iso esine on helppo pieniä mutta vaikeaa koota takaisin. Miksi pitkän voi lyhentää äkkiä mutta takaisin pitkäksi tekeminen on paljon hitaampaa.>Miksi alkaa näyttää siltä kuin kaikki olisi vain suuri tietokonesimulaatio? Mutta kuka teki ohjelmiston ja kuka on järjestelmän Pääkäyttäjä?- Möttöskä 1
Polkupyöräkin on helppo purkaa aivan osiin mutta sormi voi mennä suuhun kootessa palasia takaisin.
Otetaan helpompi esimerkki. Naru on helppoa leikata poikki saksilla mutta paljon työläämpää on liittää palaset takaisin yhteen yhtä lujaksi naruksi.
Miksi on todellakin aina näin päin eikä toisinpäin? Möttöskä 1 kirjoitti:
Polkupyöräkin on helppo purkaa aivan osiin mutta sormi voi mennä suuhun kootessa palasia takaisin.
Otetaan helpompi esimerkki. Naru on helppoa leikata poikki saksilla mutta paljon työläämpää on liittää palaset takaisin yhteen yhtä lujaksi naruksi.
Miksi on todellakin aina näin päin eikä toisinpäin?Jos pyrit lähestymään esimerkilläsi entropiaa, voisit toki sanoa sen suoraankin.
Maapallo ei ole suljettu systeemi. Niinpä on mahdollista että entropia maapallolla vähenee vaikka keskimäärin universumin entropia koko ajan kasvaa.- tieteenharrastaja
Möttöskä 1 kirjoitti:
Polkupyöräkin on helppo purkaa aivan osiin mutta sormi voi mennä suuhun kootessa palasia takaisin.
Otetaan helpompi esimerkki. Naru on helppoa leikata poikki saksilla mutta paljon työläämpää on liittää palaset takaisin yhteen yhtä lujaksi naruksi.
Miksi on todellakin aina näin päin eikä toisinpäin?Naruesimerkkisi sen kertoo, jos ymmärrät mitä siinä tapahtuu:
"Miksi on todellakin aina näin päin eikä toisinpäin?"
Kun leikkaat narun poikki, katkaiset yhtä aikaa jokaisen kuitusäikeen, joista se koostuu. Säikeen katkaistessasi et pelkästään irroita toisistaan molekylejä, joista se koostuu, vaan myös rikot osan niistä irroittamalla niiden atomeja toisistaan. Kaikessa tässä vapautuu atomien ja molekyylien yhteyksiin sitoutunutta energiaa.
Palojen takaisin liittäminen vaatisi kaikkien yllä kuvattujen muutosten palauttamista ennalleen panemalla kaikki irtautuneet paikat tarkasti vastakkain ja tuomalla niihin oikea määrä sidosenergiaa. Tämä on niin mutkikasta, ettei sitä käytännössä ole mahdollista tehdä. Tieteellisesti tuo ilmaistaan sanomalla, että narun katkaisu kasvattaa entropiaa, jota voi pienentää vain aiheuttamalla jossakin muualla vähintään yhtä suuri entropian kasvu.
- tieteenharrastaja
Kysymyksesi (paitsi ensimmäinen) eivät liity mitenkään luonnonlakeihin;
"Siis tämä mistä tulivat luonnonlait ja -vakiot. Miksi iso esine on helppo pieniä mutta vaikeaa koota takaisin. Miksi pitkän voi lyhentää äkkiä mutta takaisin pitkäksi tekeminen on paljon hitaampaa."
Luonnonlakeja ei ole ääretöntä määrää, vaikka niillä selitettäviä kysymyksiä voi hyvinkin olla. Fysiikka (ilman kvanttiteoriaa) sisältää neljä lakia ja kuusi perusvakiota vastaten niillä kaikkiin ainetta ja energiaa koskeviin makrotason kysymyksiin. Nyt etsitään vielä perimmäisempää lunnonlakia, joka voisi selittää nuo neljä sekä osan kuudesta vakiosta. Selittämistä jää silti, mutta ei sentään ääretöntä määrää.
"Kuten näette niin ei se riitä kun höpöttää miten oli alkuräjähdys pienessä pisteessä laajeten universumiksi tms. sillä eihän sillä toteamuksella vielä selitetä yhtään mitään, ei vielä edes raapaista asiain ydintä."
Luin hiljattain (englanniksi) kirjaa "Kosmologian ja hiukkasfysiikan perusteet", joka laajentaa tuon mainitsemasi "toteamuksen" neljäänsataan sivuun tiukkaa matematiikkaa ja tekstiä selittäen valtavan määrän aineen, energian ja maailmankaikkeuden ominaisuuksia. Väitteesi on tietämättömän väite.
Esineen paloittelu on kokoamista helpompaa, koska se vapauttaa eikä tarvitse sidosenergiaa. Paloittelu myös rikkoo mutkikkaita rakenteita, joiden korjaamiselle on lukemattomia vääriä vaihtoehtoja, mutta vain yksi oikea. Mielenkiintoisia mysteereitä tutkittavaksi. Ei selitettäväksi muinaisella mytologialla. Yhtälailla antiikin kreikan mytologia, raamattu, koraani taikka kalevala eivät ole asiallisia tiedonlähteitä tai elämänkatsomuksia näistä asioista keskustellessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 342353
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle472096- 402032
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3201850- 1171493
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161425Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71308Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101157- 411055
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661036