Onko siellä talvisin puita vai loppuvatko kesken? Kannattaako ottaa omat puut matkaan?
Oratunturi
42
2036
Vastaukset
- Reittimestari 334466
Ei kalikan kalikkaa sielä kyllä ole. Miksi oratunturiin? Onhan niitä muitakin paikkoja esim :Jeesiön kaarestunturi ja puita riittää,on honkia rinteessä vielä vaikka kuinka paljon pystyssä.
- Hm... EVVK
EVVK
- korvän varsi
Jeesiössä mithän Kaarestunturia ole.
Mutta itseasiassa mie löysin,mutta en ottanut sitä Kittilän Junttilan aarretta sieltä Kumputunturista muutama vuosi taakse päin.- Sökköä
Kylläpä se oikeastaan on Jeesiön ja Rajalan kaarretuntyri. Ja pulinat pois sönköt. Ja mitä se aarre tähän kuiten kuuluu.???
- anaaar
Mikhän se semmonen aarre onpi
- aarre verraton
Einari piilotti sinne hiukan esineitä kauan sitten.
- Kaaresssssss
Ei ollu kaarestunturin laavulla yhtään puuta, puuvarasto ihan tyhjä. Lähellä olevassa tuvan puuvarastossa sensijaan oli hyvin puita. Pari viikkoa sitten.
- Orajärven seutu
on hyvin kunista seutua niin kesällä kuin talvellakin.
- hehhehhhe
Aivan. Toisin kuin Kaarestunturin pystyynraiskattu nyppylä.
- latumesttari
Sodankylän tunturit on kurjaa rääseikköä naapurikuntien tuntureihin verrattuna.Pahvit
- leonononon
Ja juuri siksi koskemattomia. Kittilässä on enää Aakenus ja Kumpu ja loppu on turistia ja hiihtopummia täynnä.
- slendermann
Kyllä se Oratunturi on yksi kauneimmista tuntureista.
- rwbrwb
On siellä oratunturissa polttopuita
- missä pihivi
On ja jos ei ole niin varmaan niistä mökkilöisistä voi lainata.Kohteliasta tietysti ilmoittaa että lainattiin vähän kuivia karhakoita.Kiitos palajon.
- poismuuttanu
Orajärven alue nätti ku mikä.
Iso Järvi,vaarat ja tunturi lähellä toisiaan.
Sehän on ku postikortti maisemaa.- METSÄTALOUDEN
RAISKAAMAA seutua, kuten muuallakin Suomessa. Maisema PILALLA, vain raiskioita, työttömiä, alkoholisteja, muutama riutuva vanhus ja kaiken päällä lepää todellinen tyhmyys, kaikissa tavallisuuden muodoissa. Tutkittu on.
- Ei sentään
METSÄTALOUDEN kirjoitti:
RAISKAAMAA seutua, kuten muuallakin Suomessa. Maisema PILALLA, vain raiskioita, työttömiä, alkoholisteja, muutama riutuva vanhus ja kaiken päällä lepää todellinen tyhmyys, kaikissa tavallisuuden muodoissa. Tutkittu on.
Ihan noin negatiivista.
On niitä työttömiä alkkiksia missä vain,mutta Orajärven maisemissa sielu saa rauhan.
- Niinkköö?
Niinköö?
- Vai niin
Mikä se sellainen sielu on? Elämä on olemassa ja sitä voi olla monenlaista, mitään sielua ei ole olemassa, tämä on tutkittu ja hutkittu. Hyttynen ja ihminen ovat samanlaisia kuolevaisia, tässä tieto ja viisaus, ken ymmärtää. Jonkun entisajan kitsofreenikon päästä käsite sielu.
- 6+31
Orajärvi saattaa olla meteoriittijärvi,tosin hyvin vanha sellanen.
Se on kuitenki sopivan muotoinen ja syvä,eroaa siis paljon muista Sodankylän järvistä.
Sen lisäksi alueella on suuri rautanikkeli pitoisuus.- Voi olla
Saattaa hyvinkin olla meteoriittti järvi.
- kaakkaa
Voi olla kirjoitti:
Saattaa hyvinkin olla meteoriittti järvi.
Mömmö tulee ja syö,paskansin yöllä talavivuorathun kumikenkhän numero 47. Pelekäsin mörköjä, enkä uskaltanu yöllä mennä saunantaka paskalle. Kananpojat on varmaan jo nälishän sielä.
- Pyllyyyy
kaakkaa kirjoitti:
Mömmö tulee ja syö,paskansin yöllä talavivuorathun kumikenkhän numero 47. Pelekäsin mörköjä, enkä uskaltanu yöllä mennä saunantaka paskalle. Kananpojat on varmaan jo nälishän sielä.
Pyllyt hukassa
- Kouvolan Veturimies
Sitten kun jäämeren rata kulkee sodankylään asti,niin Orajärvellä voisi ihan hyvin olla joku lastauslaituri myös,sikäli jos se rata menee kitisen itäpuolelta.
- Mutka rataan
Orajärvi on sikäli sivussa Sodankylästä, että aikamoinen mutka rataan tulee. Lastattavaa pitäisi myös olla. Ei kannata koskaan rataa jäämerelle rakentaa, kun ajattelee kuinka monta ratapölkkyä tarvittaisiin, ei Suomen hyvin hoidetuissa taimikoissa sellaisia puita ole. Venäjältä pitäisi ostaa, kuten ostetaan koivua.
- tuota...
Mutka rataan kirjoitti:
Orajärvi on sikäli sivussa Sodankylästä, että aikamoinen mutka rataan tulee. Lastattavaa pitäisi myös olla. Ei kannata koskaan rataa jäämerelle rakentaa, kun ajattelee kuinka monta ratapölkkyä tarvittaisiin, ei Suomen hyvin hoidetuissa taimikoissa sellaisia puita ole. Venäjältä pitäisi ostaa, kuten ostetaan koivua.
Ratapölkyt on nykyään pääsääntösesti betonista.
- JUURI siksi
tuota... kirjoitti:
Ratapölkyt on nykyään pääsääntösesti betonista.
Niin, juuri siksi kun isoa puuta on vähän. Mitä maksaa betoninen ratapölkky? tietääkö kukaan? Silloin kuin Suomen päärataverkko tehtiin puu oli materiaalina lähes arvotonta, isoa puuta oli melkein joka pitäjässä, toista on nyt. Kun rataa uusitaan, korjataan laitetaan nykyisin betonipölkkyjä puun tilalle, mutta kaikkihan näkee, että puuta ovat enimmäkseen vielä ratapölkyt radalla. (sokeat poisluettuna.)
- Jäämeren rataa
On kuiten suunniteltu jo melkein 100 vuotta.
Saattaapi käydä niinkin että Norjalaiset ja Venäläiset sen lopulta joutuu kuiten rahottamaan ja rakentamaan.
Sen jälkeen Suomen valtio maksaakin vuokraa siitä hyvästä että saa käyttää rataverkkoa oman maansa alueella,mutta tyypillistä Suomalaista hommaa toisaalta. - nouzuuu
On sielä puita. Mutta reitti on Orajärven puolelta mentäessä kuin perunapelto, paremmin pääsee kävellen perille.
- mihinnnoo
Missä kunnossa on reitti nesteeltä Kaarestunturiin?
- Hyvässä on
Kunnossa, kun vähän loppumatkasta lapiolla tasoittaa, niin perille pääsee varmasti.
- reissaaja1
Reittihän oli mahtavasa kunnossa Oratunturille. Pientä patikkoa, mutta siitähän seleviää ajamalla. Puitaki oli vaikka kuinka.
- kumpilainenn
Kyllähän se niin on, että Sodankylän kelkkareitit ovat parhaimmassakin kunnossa kyntöpeltoa länsinaapuriin verrattuna. Tunturitkin pieniä nyppylöitä.
- Mutta..
Oratunturi on tosi hieno paikka,samoin ku Orajärvikin.
- Jeesiöläinen
Niin ja Orajärvihumppa se on hyvä.
- Eemeli polki jalakaa
Humppa, humppa tättäräääää... Pyllyjen nuolenta alakaa, johtaja nostaa jalakaa... Humppa, humppa tättäräääääää..... johtaja nostaa jalakaa....
- bulimiasaur
Olettako tet nähäny sitä Oratunturin haamua? Se ilmestyypi siihen tien varthen aina syksyllä ko illat pimeneepi ja liftaa kyythin. Josset ota niin saat Reposessa turhpan saman viikon perjantaina.
- hillaturisti
Mikä oratunturi.Pahanen rääseikkö matalan mutapohjajärven läheisyydessä.
Menkää oikeisiin tuntureihin. - hyiolokhon
Ei sinne viitti mennäkkö net on täynnä niitä hullaturisteja ja hiihtopummeja net isot tunturit.
- Puita riittää
Kyllä sielä on talvellaki puita, tosin ihan laessa ei ole, ne kun tuppaa olemaan puuttomia, nuo tunturin laet...Mutta rintheillä on!
- puujalkaeinari
NO ÖHÖ ÖHÖ ÖHÖ
- Rajalankaares
Meillä Rajalassa puita riittää, on kuitupuita, pihapuita, hirsipuita ja vanha käpälälauta, ainoastaan tukkipuusta on pula, ei se puu kasvanukkaan Siiselällä, möykkelmässä hirvet mökeltää ja Rajalan rautatiestähän jänikset söi pölkyt, kuten tiedämme kertoa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612805Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152645Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2691582Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841184Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56889
- 79875