"[...] kun kolmipiikkikoiraan reviirille sattuu tulemaan naaras, koiras esittää samaan aikaan sekä hyökkäys- että soidinkäytöstä (mikä taas ei ole lainkaan vaimoväen mieleen). Kalaparka näyttää olevan pelkkä zombiohjelmien kokoelma, jota ohjailevat yksinkertaisia tunnuksia vastaavat syötteet (Tunkeilija! Naaras!) eivätkä nämä aliohjelmat ole pystyneet kehittämään keinoja ristiriitojensa sovittamiseksi. Se näyttäisi minusta osoittavan, että (harmaalokki) ja kolmipiikki eivät ole erityisen tietoisia."
- David Eagleman: Incognito - Aivojen salattu elämä, s.163
- David Eagleman: Incognito - Aivojen salattu elämä, s.163
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pätee pelimiehiin ja heistä kiihottuviin naisiin. ATM kärsii ylikehittyneestä itsetietoisuudesta.
Eaglemanin mukaan eläimillä ei ole kehittynyttä tietoisuutta, koska heillä erilaiset tiedostamattomat impulssit menevät solmuun "Hyi, saastainen Iutka! Anna piIIua!" Sen sijaan pelimiehillä on korkeamman asteinen tietoisuus, koska he osaavat tietoisesti johdattaa primitiiviset impulssinsa menestyneeseen käyttäytymiseen.
"[...] mitä enemmän se pystyy koordinoimaan toimintaansa, lykkäämään tyydytystä ja oppimaan uusia ohjelmia, sitä tietoisempi se saattaa olla."