onko torniossa rauhatonta?

minkälainen paikka tornio on asua, onko paljon esim. narkomaaneja tai alkoholisteja? onko kellään kokemusta aarnintien seudusta, minkälaisia ihmisiä siellä päin on?
16980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Aarnintiellä asuu nykyään aika paljon pien- ja uusioperheitä, yksinhuoltajaäitejä ja opiskelijoita. Itse asuin viime vuoden Aarnintiellä, enkä kohdannut mitään ongelmia. :) Alkoholisteja nyt löytyy joka kolkasta, mutta narkomaaneihin olen törmännyt vain kivirannan alueella.

Pudas itsessään on mielestäni hyvä asuinalue, sillä kaikki palvelut ovat lähettyvillä. Kaupunkiinkaan kun ei ole kuin muutama hassu kilometri!

Äänestä
  • selvä, kiitos informaatiosta. tiedän että vältellä muuttamasta kivirantaan. jos sinne suuntaan muutan. :) Olisi kiva päästä täältä isosta kaupungista (helsinki) johonki vähän rauhallisemmalle alueella viettään nuoruutta. ruotsin puolelle haaparantaan kiinnostaisi kanssa muuttaa, mutta se on varmaan monimutkasempi prosessi kun mennään kokonaan toiseen maahan. aarnintie kuulostaa siis suht hyvältä, sillä olen 19 vuotias, enkä kaipaa naapureikseni sossupummeja sun muuta sekalaista sakkia.

    Äänestä

  • kiitos_vastauksesta kirjoitti:

    selvä, kiitos informaatiosta. tiedän että vältellä muuttamasta kivirantaan. jos sinne suuntaan muutan. :) Olisi kiva päästä täältä isosta kaupungista (helsinki) johonki vähän rauhallisemmalle alueella viettään nuoruutta. ruotsin puolelle haaparantaan kiinnostaisi kanssa muuttaa, mutta se on varmaan monimutkasempi prosessi kun mennään kokonaan toiseen maahan. aarnintie kuulostaa siis suht hyvältä, sillä olen 19 vuotias, enkä kaipaa naapureikseni sossupummeja sun muuta sekalaista sakkia.

    Aarnintiellä asuu vain uskovaisia ja naapurirauhaa kunnioittavia absolutisteja :)

    Äänestä

  • kiitos_vastauksesta kirjoitti:

    selvä, kiitos informaatiosta. tiedän että vältellä muuttamasta kivirantaan. jos sinne suuntaan muutan. :) Olisi kiva päästä täältä isosta kaupungista (helsinki) johonki vähän rauhallisemmalle alueella viettään nuoruutta. ruotsin puolelle haaparantaan kiinnostaisi kanssa muuttaa, mutta se on varmaan monimutkasempi prosessi kun mennään kokonaan toiseen maahan. aarnintie kuulostaa siis suht hyvältä, sillä olen 19 vuotias, enkä kaipaa naapureikseni sossupummeja sun muuta sekalaista sakkia.

    Toivottavasti sulla on työpaikka. Mäkin asun muuten Aarnintiellä. Moikataan kun nähdään. Terv. Sossupummi.

    Äänestä

  • kiitos_vastauksesta kirjoitti:

    selvä, kiitos informaatiosta. tiedän että vältellä muuttamasta kivirantaan. jos sinne suuntaan muutan. :) Olisi kiva päästä täältä isosta kaupungista (helsinki) johonki vähän rauhallisemmalle alueella viettään nuoruutta. ruotsin puolelle haaparantaan kiinnostaisi kanssa muuttaa, mutta se on varmaan monimutkasempi prosessi kun mennään kokonaan toiseen maahan. aarnintie kuulostaa siis suht hyvältä, sillä olen 19 vuotias, enkä kaipaa naapureikseni sossupummeja sun muuta sekalaista sakkia.

    Jos muutat aarnintielle niin pysy kans siellä, nimittäin entisillä aarnintieläisillä tuppaa jotenkin kummasti jäämään se huoleton ja monikulttuurillinnen aarnintien perinteinen elämäntapa päälle.

    Äänestä

Siis "19 vuotias joka haluaa rauhaa eikä sossupummeja" naapureikseen :O Taidat olla melkoinen "trolli" joka haluaa virittää taas yhden riitaisan keskustelun asuinalueiden välille!
Ja helsingistä muuttamassa just Aarnintielle??? Miksi just sinne? Onhan Torniossa varakkaalle nuorelle ihan omikotitalojakin myynnissä - tosin vähemmän Aarnintiellä. Työpaikkaa sulla tuskin on koska voit noin vain muuttaa helsingistä Tornioon joten jonkun muun tienestien varassa vaikutat elävän! Ei kannattais silloin puhua sossupummeista! Ja, älä ihmeessä muuta Tornioon "sossupummien" sekaan kun kerran asut siellä "sossupummeista" vapaassa pääkaupungissa. Jäähän Tornio ainakin yhtä alkoholisti/narkomaani/sossupummia vähemmälle kun pysyt siellä Hesassa!

Äänestä
  • edellämainitun laisia kukaan ei halua naapurikseen.sopii asumaan hyvin yksin korpeen tai pumpuliperseiden kaupunginosaan missä asuu snobeja.

    Äänestä

Olipas tökerösti kirjoitettu tuo edellinen vastaus (meitäonmoneksi) mutta todellisuudessa kannattaisi pyrkiä tänne kaupunginpuolelle,täälläkin on vapaita asuntoja eikä nämä Ns.narkkarit ja sellaiset yleensä viihdy keskustassa vaan paremminkin tuolla syrjemmällä,eikä keskutaan oteta asumaan juuri tällaisen elämäntavan omaavia henkilöitä.

Äänestä
  • Niin. Eihän tästä ole kuin pari vuotta kun 3 narkkaria kuoli keskustassa sijaitsevassa yksityisen omistamassa vuokra-asunnossa. Hiukan myöhemmin kuoli yksi keskellä kaupunkia rappukäytävään.

    Äänestä

En tarkoittanut sanalla "sossupummI" loukata ketään, ihmisiähän tässä kaikki ollaan. Kai siellä Torniossakin on erikseen näitä "kunnan" kämppiä, joissa naapurit ovat sitten sen mukaisia. Ei nyt väännetä mitään sotaa tästä aiheesta, älkää olko niin agressiivisia. Kysymykseni oli kieltämättä vähän tyhmä, toivoisin ettette vastaisi niin päällekäyvästi ja syyllistävästi. Kiitos vastauksistanne!

Äänestä

Ettäkö kehuiksiko pitäis sana sossupummi ymmärtää?
Ja, kyllä täällä keskikaupungilla asuu ihan samalla lailla alkoholisteja, narkomaaneja ja "sossupummeja" kuin muillakin asutusalueilla - niin Torniossa kuin muissakin kaupungeissa!

Äänestä
  • Sinä et ainakaan asu keskikaupungilla kun kirjoitat tuollaista,mikäli et tarkoita Kemiä täällä keskustassa ei kärsi edes humalassa kolistella edes iltaisin niin saa varoituksen,nämä asunnot,ovat yleensä osake asuntoja joiden omistajat ovat hyvinkin tarkkoja siitä mitä heidän asunnossaan tehdään,on häpeäksi heille mikäli naapusrit valittavat asukkaasta,ehkä voi olla jossain omakotirakennuksessa sellaisiakin kuvaamiasi vuokralaisia.

    Äänestä

Tiedoksi vaan että myös keskikaupungilla TORNIOSSA on kaupungin vuokra-asuntoja kuten muidenkin yhtiöiden vuokra-asuntoja eivätkä kaikki keskustan asunnot ole todellakaan osakkeita! Ja kyllä, asun kaupungilla (Torniossa) tälläkin hetkellä mutta olen asunut monissa muissakin kaupunginosissa eikä sen enempää minun kuin yhdenkään muunkaan minun tuntemani asukkaan elämäntapa ole muuttunut sen vuoksi missä kyseinen ihminen tällä hetkellä asuu! Ja KYLLÄ, alkoholisteja, narkomaaneja ja myös sosiaalisen avun varassa eläviä henkilöitä asuu myös täällä keskikaupungilla! Ja vaikka itse en heihin kuulukkaan niin minusta on todella moukkamnaista tuomita ihmiset asuinalueen mukaan - tai edes sen vuoksi että heillä on (joko väliaikaisia tai pidempiä) ongelmia toimeentulonsa kanssa!

Äänestä

Jos kerran asut kaupungissa niin tiedät että täällä ollaan tarkempia mitä ihmiset touhuaa ei täällä rikota ovia keskiyöllä humalassa eikä ikkunoita kuten tuolla kun asuin maanpuolella eräässä paikassa,ei minulta rikottu mutta eräältä naiselta olohuoneen lasi kahdesti ja yläkerran käytävänovi rikottiin eräältä miespuolisela,molemmat nämäkin yöaikaan,tämä oli vaan esimerkki monista tapahtumista siellä,näissäkään tapauksissa ei kukaan edes kutsunut poliisia paikalle,sellainen elämä ei onnistu kaupungissa,en tiedä sitten jos siellä juhannus-saaressa missä on kaupungin omistamia kerrostaloja,en nyt kyllä tiedä tässä keskustassa mikä kerrostalo on kaupungin vuokratalo,omistajia ovat yleensä firmat,pankit,yksityiset,liikkeet,ym yritykset.

Äänestä
  • Voisko joku torniosta ottaa yhteyttä olis privaatti [email protected]

    Äänestä

Itse asuin Aarnintiellä 2009-2011 ja pidin alueesta kovasti. Paljon lapsiperheitä ja koiranulkoiluttajia, ja kesäaikaan oikein viihtyisä. Edeltävä asunto oli ollut keskustassa Hallituskadulla, ja Aarnintie oli huomattavasti rauhallisempi.

Kustansin asumiseni tuolloin opintotuella, joten alueen hintataso ei liene riittävän korkea pitämään "sossupummeja" poissa, mutta lohdutukseksi sanottakoon että Torniossa ne pelottavimmat yksilöt tuppaavat ajautumaan kivirannan punaisiin kerrostaloihin (sellaisessakin asuneena voin luvata että Aarnintie ei ole läheskään yhtä paha).

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ehkä_muutan_sinne kirjoitti:

minkälainen paikka tornio on asua, onko paljon esim. narkomaaneja tai alkoholisteja? onko kellään kokemusta aarnintien seudusta, minkälaisia ihmisiä siellä päin on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu