Miksi yli 30v seurustelee parikymppisen kanssa?

Mikä voi olla syy tuollaiselle ikäerolle? Seksi? Raha? Hyväksikäyttö?
16499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Minä yli kolmekymppinen akateemisesti koulutettu johtaja nainen seurustelen reilu kakskymppisen miehen kanssa, koska hän tarjoaa minulle villiä seksiä, mihin ikäiseni patut eivät pysty, vaikka sitä vonkaavatkin koko ajan. Sängyn lämmittäjäni on jo huolissaan vanhenemisestaan (24v) ja syystä onkin, max pari vuotta ja hän saa korkokengän kuvan takamukseensa....ihana elämä!!

Äänestä

Ei mikään noista, vaan kuule ihan aito rakkaus.

Äänestä

Samanlainen elämäntilanne? Nykyään on paljon aikuisopiskelijoita irtisanomisten vuoksi.

Äänestä

Vanha mies seurustelee nuoren naisen kanssa saadakseen tiukkaa pillua. Nuori nainen seurustelee vanhan miehen kanssa, koska miehellä on rahaa.

Äänestä

Pillu tietenkin, mikäs muu?

Äänestä

Ei, älkää nostako näitä ikäerofanaatikon ketjuja...

Äänestä

Ei puhettakaan aidosta rakkaudesta, poikaselle se on seksin etsimistä, ei edes ymmärrä kokoa asiaa kokonaan, naiselle se on vallan käyttöä, ei hän tuota poikasta muuta kuin käyttää hyväkseen.

Äänestä

No ainakaan meillä kyse ei ollut rahasta.

Mies poliisi, eli perusduunari. Minä olen sihteeri, eli perusduunari, sori. Molemmilla omat tilit.

Äänestä

Aloitin 19-vuotiaana seurustellla kolmikymppisen miehen kanssa koska hän oli mielestäni oikeasti mukava ja hänen kanssaan oli hauskaa, hän oli toki hyväänäköinenkin. Olimme mielestäni "samalla aaltopituudella", pidin siis itseäni ikäistäni kypsempänä.

Totuus oli että olin parikymppisenä täysi kakara ja kolmen vuoden päästä olin kasvanut miehestä ohi, hän oli mielestäni erittäin tyhmä ja lapsellinen tapaus ja meillä meni poikki. Nyt mies seurustelee itseään n. 15 vuotta nuoremman tytön kanssa.

Äänestä
  • " kolmen vuoden päästä olin kasvanut miehestä ohi, hän oli mielestäni erittäin tyhmä ja lapsellinen tapaus ja meillä meni poikki."

    -Näin se taitaa useimmiten mennä...

    Äänestä

Minä myös aloin 19vuotiaana seurustella itseäni 14v vanhemman miehen kanssa ja nyt ollaan 2v seurusteltu,mutta mielestäni suhde on mennyt hyvin. Ei ole ongelmia juuri ollut. En ole miehen kanssa yhdessä rahan takia tai seksin,eikä mies käytä minua hyväkseen. Enkä mitenkään ole kiinnostunut vain vanhemmista miehistä,mutta tämä mies kohdalleni sattui ja se oli rakkautta ensi kohtaamisella. :)

Äänestä

Jos sinä olet toinen osapuoli tuosta suhteesta, tiedät kai omat syysi itsekin ja voit kysyä siltä toiselta sen syyt. Jos taas et ole kumpikaan heistä, se ei paskaakaan sinulle kuulu, joten lopeta juoruaminen ja opettele pitämään huolta vaan omasta elämästäsi: elä sitä niin ettei tarvitse kuolata toisten elämää, juoruta siitä eikä harrastaa muiden suhde- ja intiimielämän kotipsykologina tai muuten vaan juoruämmänä (tarkoittaen tässä myös miestä) ronkkimista.
Suosittelen tätä myös ihan kaikille muille.

Yrittäkää katsoa vaan sinne peiliin ja elää sitä omaa elämäänne ja jättäkää toisten aikuisten elämä heidän ihan omaksi asiakseen.

Äänestä

Ainakin itse tykkään hengailla itseäni nuorempien kanssa, koska ikäiseni ovat yleensä jossain hel''tin iskelmäpoppis/humppa paikoissa, eikä minua todellakaan nappaa sellainen musiikki. Siksi vietän aikaani mieluummin kunnon discoissa, technoluolissa ja rokkibaareissa. Tanssin itseäni puolta nuorempien naisten kanssa, koska minua tullaan hakemaan.. toisin kuin mature-paikoissa. Olen kyllä muutenkin ikäistäni nuorekkaampi olemukseltani, enkä ole koskaan mihinkään kaavoihin sopinutkaan. Seksiä en ole kenellekään tanssikumppaneistani koskaan ehdottanut, enkä ehdota. Ikäeron ollessa niin suuri, nainen saa olla aloitteen tekijänä, eikä se sittenkään ole itsestäänselvää. Vanhemmat, puutteessa olevat "munahaukat" on taas asia erikseen..
Tottahan olen itsekäs paskiainen ja ties mitä muuta, kun haluan tuntea ja saan tuntea itseni ikääni nuoremmaksi edes joskus, hetken aikaa, enkä halua tuhlata aikaani keski-ikäisiin, itsetunnottomiin, pikkusieluisiin ja käytöstavattomiin känniörveltäjiin (esim. eipä ole discoissa tullut kukaan haastamaan riitaa vessoissa, niinkuin noissa maturepaikoissa). Nuoremmat sentään osaavat käyttäytyä ja kohtelemme toisiamme tasavertaisina. Se tietysti vaatii sitä, että kohtelee ja arvostaa heitä tasavertaisina, ja se jos mikä on suomalaiselle keski-ikäiselle tunnetusti vaikeeta.

Äänestä

Ei mikään edellä mainituista!

AITO, OIKEA JA REHELLINEN RAKKAUS

...ainakin idealistisesti :D

Äänestä

Itse "seurustelisin" mielelläni yli kolmekymppisenä parikymppisen naisen kanssa ja syy on selvä: parikymppinen nainen on energisempi ja ulkonäöltään seksikkäämpi kuin yli kolmekymppinen nainen.

Ah! Mikään ei ole parempaa kuin tuollainen 20-21v nainen. Mutta on ne 18-vuotiaatkin tavallaan hauskoja, vaikka hivenen vaikeampia..

Äänestä
  • Paino sanalla "seurustelisin". Pääpaino laittamissasi hipsuissa. Voisit vaan suoraan sanoa, että hässisit. Tää keskustelu koskee seurustelua ilman hipsuja.

    Asiaan: ihan samasta syystä kuin punatukkainen seukkaa ruskeasilmäisen kanssa tai komea lihavan kanssa tai kevytkenkäinen maallikkosaarnaajan kanssa.....eli koska ne pitää toisistaan. Simple.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Why?? kirjoitti:

Mikä voi olla syy tuollaiselle ikäerolle? Seksi? Raha? Hyväksikäyttö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu