APUA,pelottaa?

apuaaaa1

Olen ollut jo jonkin aikaa raskaana ja olin tosi innoissani aluksi varsinkin koska minusta on aina kiehtonut ajatus millainen omasta lapsesta tulee,no on tähän asti ihan hyvin selvitty eikä ole pelottanut synnytys tai mikään mutta nyt alkaa pelottaa minulla on tosi matala kipukynnys ja pelkään sairaalloisesti sairaaloita, leikkauksia ja kaikkia kanyyleita, piikkejä tai mitä vaan ihon alle laitettavaa! :( En ole ikinä joutunut sairaalaan joten siksi kahta kauheammin kun tilanne tulee synnytyksessä aika uutena sitten! Pelottaa ihan hirveesti ne kivut, tiedän että saa puudutuksia mutta pelkään sitten niitä piikkejäkin, mitä jos pyörryn synnytyksessä..:? tai vaikka kuolen...? olen pienikokoinen ja paikat voi revetä , eikö siihen verenhukkaan voi kuolla.
.. olen vakavissa pohtinut aborttia tämän takia. Hirvittää, apua puhukaa mulle nyt järkeä kertokaa miten selviän!

4

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Abortista

      sen verran että se sattuu kamalasti, jos sen tekee lääkkeellisenä niin siinä tavallaan synnyttää, supistukset voivat olla todella kamalia.
      Kaveri joutui tekemään lääkkellisen tyhjennyksen keskeytyneen keskenmenon takia ja sanoi että makasi kippurassa vessanlattialla koska sattui niin paljon että pystyi tuskin hengittämään.
      Että jos pelkäät kiua niin abortti ei kyllä ole vaihtoehto. Synnytyksen jälkeen sinulla on kuitenkin palkintona se oma rakas lapsi.

      • ............

        Ei nyt aina ihan niinkään. Olen tehnyt lääkkeellisen abortin enkä pahemmin kipuja tuntenut. Kyllä sitä varten saa tehokkaat kipulääkkeet jotka hyvissä ajoin otettuna auttavat.
        Mutta siis synnytyspelon takia ei aborttia kannata tehdä! Saat apua kyllä noihin pelkoihin kun neuvolassa asiasta puhut. Minäkin pelkäsin pyörtyväni synnytyksessä yms. pelkkä verikoekin on saanut minut pyörtymään. Mutta raskausajan ehtii työstää noita pelkojaan ja itse menin lopulta hyvillä mielin synnyttämään. Ja hyvin se synnytyskin meni :)


    • plussa1

      Kannattaa neuvolassa puhua peloistasi, ja saat ehkä lähetteen pelkopolille, missä voit käydä ammattilaisten kanssa asioita läpi, vaihe vaiheelta.

      Sen verran voin lohduttaa, että hyvin harva enää kuolee synnytyksessä sairaalassa.

      Pelko on pahin vihollisesi tällä hetkellä, koska pelko lisää kivun tuntemuksia ja nostaa stressitasoasi.

      Mutta ehdottomasti nyt vain ammattilaisten kanssa juttelemaan, ja puimaan pelkojasi, ei aborttia kannata synnytyspelon takia tehdä!

      • Yhden äiti

        Mullakin oli kovat pelot raskausaikana. Kun sain tietää olevani raskaana, mietin ehkä itsekin aborttia. Ja vain kovan synnytyspelon takia. Asiasta puhuttiin neuvolassa ja pelkopolilla. Pelkäsin alatiesynnytystä ja sektiota yhtä paljon. Olen myös hyvin piikkikammoinen. Enkä koskaan ennen ollut sairaalassa, joten sekin ahdisti... Rv 36 jotain huomattiin ihan normaalilla kontrollikäynnillä, että vauva on perätilassa. Minä ensisynnyttäjä. Automaattisesti tuli sektiopäätös. Kyllä pelotti! Pelkäsin, ettei puudutus toimi oikein. Pelkäsin kuolevani verenhukkaan. Pelkäsin panikoivani leikkauspöydällä.

        Kun sovittu sektiopäivä sitten koitti, kaikki eteni omalla painollaan. Ripeällä tahdilla ja ihana henkilökunta kevensi tunnelmaa :) kaikki sujui niin hyvin kuin toivoa voi, piikkejäkin olin pelännyt turhaan. Itse operaationkin koin helppona ja olo oli koko ajan hyvä. Toipuminenkin oli nopeaa. Nyt 2,5kk vanhan tyttövauvan äitinä olen todella onnellinen, että päätin olla tekemättä aborttia. Tyttö on, niin kliseiseltä kuin ehkä kuulostaakin, paras asia elämässäni :) voin jopa ajatella, että haluan joskus toisenkin lapsen. En vielä, olkoon tuo ensimmäinen nyt se silmäterä ainakin pari vuotta ;) mutta jos joskus uudelleen raskaudun, yritän olla pelkäämättä tulevaa synnytystä/sektiota etukäteen.

        Kaikki menee hyvin, luota siihen. Ja kun se lapsi syntyy, se on kaiken sen arvoista :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      32
      3385
    2. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2565
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      73
      2537
    4. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      2178
    5. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      111
      2178
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1408
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      385
      1068
    8. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      40
      887
    9. TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation

      Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje
      Maailman menoa
      28
      818
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      810
    Aihe