Mustasukkainen mies ja petturi, kommentoi vieraitten naisten kuvia netissä kuinka kauniita ovatkaan. Löytää kyllä vikoja muista muttei itsestään. Roikkuu eikä lähde vaikka on niin kyllästynyt minuun. Outo yhdistelmä koti ja perhe pitää olla,ja kyylätä jokaista askeltani. Mutta haku päällä 24/7. Onko hieman heikko itsetunto kun pitää testata sitä omaa viehätysvoimaa.
kommentointia
moni kakku päältä...
9102
0Äänestä
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ja sulla samoin, kun et pääse eroon ihmisestä, jota et arvosta etkä rakasta. Osaat enää vain nimitellä ja hylkiä häntä, niin kuin se olisi yksin hänen syytään, että teidän parisuhteessanne menee ihan noin kehnosti.
Taas on lapsiraukoilla niiiiiiin superviisaat vanhemmat...
Kummallako teistä on heikko itsetunto? Eiköhän se ole kuitenkin sulla. Jos sä tiedät, että ukkos on sinuun totaalisen kyllästynyt, niin miksi et itse lähde, miksi roikut miehessä? Todella outo yhdistelmä tuo teidän suhteenne. Minkälaisen mallin annattekaan lapsillenne. Voi lapsi parat.
Kuulostaa persoonallisuushäiriöiseltä tms..
"kommentoi vieraitten naisten kuvia netissä kuinka kauniita ovatkaan."
Tämä on manipulointia, jolla haluaa alistaa sinua ja viedä itsetuntosi.
"Löytää kyllä vikoja muista muttei itsestään."
Persoonallisuushäiriöinen siirtää (projisoi) omat vikansa muihin ihmisiin. De mitä hän kertoo muissa vikaa olevan, on todellisuudessa hänen oma vikansa, mutta hän ei tajua itsepetoksessaan omaa siirtokuviotansa. Puoliso ennen kaikkea on se jossa ne viat ovat.
"Roikkuu eikä lähde vaikka on niin kyllästynyt minuun"
Itsekkyyttä. Hän hyötyy jotenkin suhteesta kanssasi, henkisesti riippuvainen tai taloudellisesti hyötyvä. Tai molempia. Se että kertoo olevansa kyllästynyt sinuun on sekä manipulointiasi että kenties myös tekosyy. jolla sitten oikeuttaa itselleen sen että pettäminen on ok.
"Outo yhdistelmä koti ja perhe pitää olla,ja kyylätä jokaista askeltani"
Pettäjä luulee kaikkien muidenkin pettävän ja valehtelevan, kuten itse toimii, siksi hän on mustasukkainen.
Persoonällisuushäiriöistä keskusteltiin mm. tässä vanhassa ketjussa:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11124223
Mun mielestä ap:n mies kuulostaa aivan tavalliselta ku---sipäältä, joka on täysin kyllästynyt vaimoonsa, lapsiinsa ja tavalliseen arkeen. Itsekkäitä ja omaan napaan tuijottavia on yllättävän paljon olemassa. Tuskin jokaisen kohdalla on kyse persoonallisuushäiriöstä. Ap tuntuu olevan niin herkillä nyt, että varmasti kohta uskoo miehen sairastavan ko häiriötä ja antaa anteeksi kaltoin kohtelunsa, kun mies on muka sairas.
K-päisyys ei ole tavallista, eikä sen perusteella pidä kohdella ketään kuin roskaa. Narsismia ei tule ymmärtää, koska sellainen ei muutu koskaan eikä parane. Häiriöitä toki on monia olemassa.
Jos kiinnostus loppuu, silloin pitäisi sanoa suoraan että niin kävi. Tai mennä pariterapiaan. Pelimies tuskin muuttuu.
Miksi odotat, että mies tekee ratkaisun ja lähtee, jos voit noin huonosti liitossanne? Onko teillä menossa joku valtataistelu, se lähtee, jonka kantti ei enää kestä? Siinä kaksi kovapäätä hakkaa päitään yhteen.
Mieshän se koettelee naisen kanttia. Yrittää eroon? Luulen että ap. pystyisi hyvään suhteeseen kyllä itse.
Olisiko parempi lopettaa suhde. Ei kuulosta järkevältä olla yhdessä jos mies syyttää toista kaikesta. Ja jos ei keskustele yhdessä asioita rakentavasti ja etsii muualta seuraa. Lisäksi mustis, se ei ole rakkautta ainakaan.
Sinussa ei ole vikaa, mies tekee niin muillekin, suurelle osalle. Ei arvosta naisia kuulostaa siltä. Voi olla jollekin kauniille mielin kielin, mutta todellinen luonne paljastuu sielläkin.
Tämän miehen viestit vaimolleen ovat ristiriitaisia. Toisaalta kyllästynyt toisaalta mustis. Se on henkisessä tilassa jossa ei itse tiedä mitä haluaa. Mies ulkoruokintaan miettimään vois olla hyvä, ainakin vähäksi aikaa.