Hei, onko teillä kokemuksia masennuksesta johtuvasta haluttomuudesta ja siitä paraneeko se koskaan? Mietin tässä jo irtiottoa suhteesta ja sitä että tuikkaisin turhimman omaisuuteni tuleen ja lähtisin loppuiäkseni ulkomaille.
Masennuksesta johtuva haluttomuus? Kokemuksia?
4
311
Vastaukset
- mooonis
Jos toinen sairastuu johonkin, niin yleensä on tapana jättää hänet. Joko rakastat häntä ja pidät hänestä huolta, tai sitten menet minne halut vie. Ei siitä haluttomuudesta tiedä ketään.
- miten niin ketään
ei tiedä kukaan
- itse olen se
osapuoli suhteessa, jonka halut täysin kadonneet toistuvan, lähes kroonisen masennuksen vuoksi. Ymmärrän kyllä sitä toista puoliskoa, ei ole helppoa ja ymmärtäisin myös vieraissa käymisen/suhteesta lähtemisen. Toinen ei vain meidän tapauksessamme ole halunnut turvautua näihin vaihtoehtoihin, vielä ainakaan.
- kannattaa kuitenkin
muistaa, että joillakin lääkitys vie ne halut, todella monellakin näin. Eli voivat palata, kun lopettaa niiden käyttämisen. Itse en ole koskaan mitään käyttänyt, joten en voi niitäkään syyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116