Eron jälkeen "pakko" olla anopin kanssa tekemisissä?

Epätoivoinen78

Edes kohteliaisuussyistä?
En haluaisi olla, miten sen kauniisti kertoisi?

Vinkkejä!!

7

816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mek

      Kerrot ihan asialliseti että kun emme ole sukua toiselleenne niin kiitos ja näkemiin.

    • Viikonloppumummu

      Onhan sinulla muitakin menoja? Ne menevät anopin kutsujen edelle, vai hyysääkö hän lapsiasi viikonloppuisin? Onko pakko ylläpitää suhteita ilmaisen hoitopaikan toivossa?
      Silloin vain on kestettävä.

    • Kauhuanoppi

      Jos ei ole lapsia, niin minkä ihmeen takia pitää olla yhteydessä? Minä en ainakaan toivo, että ex-puoliso pitäisi yhteyttää omaan äitiini.

    • uskomatonta1+1=0

      Minun tapauksessa niistä tuli vasta erottua hyvät kaverit ja minä jäin sitten yksin. Mikäs sen hienompaa!

    • teitähän riittää

      Jos lapsia anopilla oikeus heitä tavata ja lapsilla mummiaan. Muutoin ei tarvitse. Tokihan poika tuo hänelle pian uuden miniän. Pidätkö itseäsi jollain tavoin erikoisena.

    • näin menee laki

      Anopillahan ei ole muuten lapsien tapaamiseen minkäänlaista juridista oikeutta.

      • 2 poikaa, 6 miniää:)

        Ei voi olla vastaamatta. Mikä on pointtisi kommentoida noin. " Anopillahan ei ole juridista ja jne" Ei nykylain mukaan olekkaan. Mutta oletko koskaan kuullut sanaa rakkaus. Ex-anoppi on lastem mummi. Hän rakastaa lastenlapsiaan, myös sen eronneen lapsia. Jokainen tajuaa, jos kemiat eivät pelaa, jättää rauhaan ex-miniän. Mutta lapsien vuoksi on molemmin puolinen etu säilyttää kunnioitettavat välit. Ex-miniä saa hoitoapua ja mummi ja lapset tärkeää yhteistä aikaa. Mummi voi ehkä myös tarjota jotain, josta lapset jäisivät muuten paitsi. Matkoja ja taloudellistakin apua, hellittelyä ym.Tietenkin , jos vanhemmilla on yhteishuoltajuus, isä voi vierailla vanhempiensa luona lasten kanssa . Eiköhän isovanhemmat ja hyvät välit heihin ole molemminpuolinen rikkaus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      257
      6957
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      66
      4524
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      139
      3258
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2342
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1890
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      171
      1626
    7. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      31
      1518
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1514
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      39
      1405
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      112
      1077
    Aihe