Kaivokset

valtion omistukseen ja heti! Mikä suomalaisia poliitikkoja vaivaa, piiloudutaan jonkun lain taakse, lakia voidaan muuttaa. Mikä kokkareita vaivaa, halutaan lahjoittaa suomalaista kansallisomaisuutta pilkkahinnalla ulkomaalaisille keinottelijoille.Ensin kaivokset ja sähköverkot ja lopulta kaikki muu, TOSI isänmaallista.Kaivosmiehille kunnon palkat ja kulta Suomenpankin holviin, se on ISÄNMAALLISTA.
11185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

valtio on paska työnantaja, mieluimmin monikansallisen ulkolaisen palveluksessa.vai miltä tuntuu valtion työntekijöiden kohdelu finnairissa,metsossa,rautaruukissa,kemirassa,vr:ssä ja monissa muissa.ulkolaisissa yhtiöissä sentään ihmisellä on vielä jotaina arvoa.tuosta linkistä voi katsoa miten valtion kohtelee: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013021916695700_uu.shtm

Äänestä

Ei valtion hommia ole yritystoiminta. Kyllä kaivosyhtiöt ovat ne jotka kaivoksia pyörittävät. Se on rahoituksellisesti raskasta hommaa. kestää vuosia ennenkuin tulosta tulee...jos tulee. Suhdanneherkkä ala, ei sieltä rahaa noin vain tahkota.
Ainoa suomalainen kaivosyrritys on tuo Talvivaara, ei hirveesti käy kateeksi sekään. Pörssistä on alkupääomat haettu ja lisää pitäisi jostain löytyä, vaikka nyt jo pitä rahaa sylkeä säkkikaupallla, ihan siitä toimminnasta.
On luojan lykky, että valtio ei ole siinä mukana, kerrankin joku on tehnyt siellä jotain oikein.

Äänestä
  • taas on kokkarit käyny kusella joidenkin aamumuroihin tai jopa päivällipihville. ollaan niin innokkaita viemään kansalliomaisuus ulkomaille, vaikka eihän valuutallakaan ole kotimaata, se on siellä missä se parhaiten tuottaa ilman veroja. ei olla edes mietitty parempia vaihtoehtoja suomalaiselle kansantaloudelle, hyysätään vain ulkomaisia rosvoja. ja Timo Soini on aivan hiljaa.

    Äänestä

eikös se pekka peräkin maksanut oikeuksistaa yhden euron.eipä siitäkään paljon valtio rikastunut.

Äänestä

Eikä myöskää Pekka Perä. Parempi olisi ollut sekin jättää hyödyntämättä.

Äänestä

Ei riitä valtion rahat, siksihän esim. Outukumpu on jättäny kaikki isot hommat hyödyntämättä!

Äänestä

niin, valtio on persaukinen, kun vanhanen,urponen ja käteinen on raahannut kaikki varat etelä-eurooppaan.rahaa ei riitä edes lapin teiden pitämiseen kunnossa.kohta alkaa olla maasturi , mönkijä pakollinen kulkuvälinen.

Äänestä

Ne nyt on kyllä lainatakuita, joten mitenkään vaihtoehtoisia ei tierahojen kanssa ole.
Jos on niin tollo, että sen takia nykyään kärvistetään, niin kannattaisi vähän perehtyä ensin asioihin, ennenkuin tekee itsestään täyden tomppelin, hölmöillä lausunnoilla.

Äänestä
  • son vaan niin, että ne "lainatakuut" menee maksuun kun maille joille takuu on annettu eivät kykene itse maksamaan

    Äänestä

En omista yhtään kaivososaketta mutta olen silti sitä mieltä että ei meillä hoideta sen huonommin kaivosasioita kuin jossain Chilessä. Ei se ympäristöä kokonaisuudessaa yhtään vähemmän kuormita jos kaikki tuodaan tänne ulkomailta. Siis kokonaisuutta ajatellen.

Äänestä

Lapissa on ainakin kaksi suhteellisen hyvin ja turvallisesti toimivaa laitosta, eli Outokummun Kemin kromi-kaivos (toiminut jo 40 vuotta) ja Kittilän Agnico-Eagle - kaivos Suurikuusikossa. Kyllä kaivos-asiatkin voidaan hoitaa kunnolla ja ympäristöystävällisesti, kun rahaa on investoida. Talvivaara on harrastelijoiden ja oman edun tavoittelijoiden viritys, ikäänkuin hökkelikylää hotellina myyvillä huijareilla.

Talvivaaran huuhaa-toiminnasta kärsii koko ala. Eiä sillä ole meillä kaivosalallakaan kovin hyvä maine, siinä puljussa on moni asia vinksallaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


S,tanan tunarit kirjoitti:

valtion omistukseen ja heti! Mikä suomalaisia poliitikkoja vaivaa, piiloudutaan jonkun lain taakse, lakia voidaan muuttaa. Mikä kokkareita vaivaa, halutaan lahjoittaa suomalaista kansallisomaisuutta pilkkahinnalla ulkomaalaisille keinottelijoille.Ensin kaivokset ja sähköverkot ja lopulta kaikki muu, TOSI isänmaallista.Kaivosmiehille kunnon palkat ja kulta Suomenpankin holviin, se on ISÄNMAALLISTA.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu