Liikunnan iloa

rontti1233

No niin pikku pallinaamat. Tässä mä nyt olen kertomassa teille mun ajatuksistani elämästä. Syy, miksi kirjoitan, on se, että teillä olisi parempi mieli näitä juttuja lukiessanne.

Tänään minua erityisesti vituttaa asia nimeltä liikunta. Liikunta on nimittäin perseestä. Jos joku yrittää muuta väittää, on hän selkeästi aivopesun uhri. Minä en ole koskaan saanut mitään iloa liikunnasta. Aina on joku, joka on parempi kuin minä. Aina voi aloittaa uuden liikuntaharrastuksen (ai saatana, että mä vihaankin tuota sanaa) jonka voi sitten kolmen kokeilukerran jälkeen lopettaa kiinnostuksen lopahtaessa.

Minua ärsyttää kaikki ämmät, jotka muka-innoissaan hehkuttavat töissä että “Ihanaa, pääsee junmppaan”. Vittu. Siinä vaiheessa mulla menee hermo. Sitten pyyhälletään sinne ahtaaseen jumppasaliin kahdenkymmenen muun innostuneen jumppaajan kanssa ja pompitaan tunti. “Hyvä, hyvä, jaksaa jaksaa, tunne se polte siellä pakarassa, tunne miten läski palaa”. Tai sitten joku aivoton kanalauma polkemassa polkupyörää sisällä. “Nyt leikitään, että ollaan ylämäessä. Huiiiii, nyt mennään kovaa vauhtia alamäkeen!” Mitä vittua.

Järkyttävää. Miten kukaan voi nauttia jostain perseenpyörityksestä tai polkemisesta muualla kuin sängyssä. Nyt se käsi siihen sydämelle. Ja kysykää tätä itseltänne.

Sitten nämä maratoonarit. Juostaan niin kauan että on paskat housussa. Varpaankynnet irtoavat. Ei voi tulla töihin kun on niin romuna. Ja mitäs järkeä tässä sitten on? Haluaako ihmiset rankaista itseään? Siinä tapauksessa tiedän helpompiakin konsteja, kuten esimerkiksi itsensä viiltely.

No niin. Seuraavan kerran kun kaveri soittaa teille ja kertoo olevansa matkalla BhodyBumbbiin, niin voitte kertoa sille: Toivottavasti paranet pian.

2

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnittelut

      Löysit itsellesi sopivan foorumin.

    • en ole liikunnalline

      Olen joskus muinoin yrittänyt tehdä kävelylenkkejä kavereiden kanssa. AI ETTÄ SE ON ÄRRRRSYTTÄVÄÄ!!!! Ihmiset suurinpiirtein juoksee....... Minulla on lyhyt askel ja verkkainen tahti, se voi ärsyttää nopeampi mutta kuitenkin, MIHIN ON NIIN KAMALA KIIRE???????????

      Olen siis alkanut kävelemään YKSIN ja ai että nautin siitä! Minulle tärkeintä ei ole "itsensä rääkkääminen kunnon kohottamiseksi" vaan se että saan raitista ilmaa, liikuttan niveliä ja samalla ihastelen LUONTOA!!!!!

      Sama juttu kaupungilla. Nuoret ja nuorehkot aikuiset juoksee aina joka paikkaan. Tekisi joskus mieli tönäistä kumoon sellainen hermostunut ja kärsimätön idiootti, anteeks nyt vaan.

      Minuakin ärsyttää nämä "liikunnasta innostuneet." Uimahalleilla näkee näitä tätiryhmiä, jotka tulevat vesijumppaan kuntoilemaan, mutta syövätkin kaiken samantien takaisin... Se selittää siis jäätävän ylipainon. No, pääasia on liikunnan ilo. Minulle soveltuu aina parhaiten soololajit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2469
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2301
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1122
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      230
      968
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      837
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe