Vielä lihomisesta..

Avovaimo

No tuota.. Jos ihmisen elämäntapoihin ja intohimoihin kuuluu kunnostaan huolehtiminen, niin tämä ihminen ei varmastikaan kumppaninsa löydettyään muuta ajattelutapaansa. SIKSI, koska se kumppanikin urheilee ja ymmärtää miksi lenkille lähdetään..
Kirjoitan tämän siks, että liian moni ihminen pinnistelee kilojensa kanssa liikkuen vittuuntuneen näköisenä ja pukuhuoneessa kuulee marinaa, että "ei ois taas yhtää jaksanu lähtä..". Ja sit harjotuksen aikana jutellaan kaverille eikä ees tehä mitään tosissaan..
Niin mun pointti oli, että mitähän tosta sit loppupeleissä tulee..Sit ku se rengas on sormessa niin se on sit siinä eikä mikään pakko enää lähtä mihinkään..
Jos siitä ei OIKEASTI nauti, että on hyvässä kunnossa, niin ylipaino sit luultavasti on tuloksena. Sori jos oli tökeröä tekstiä, mutta täällä saa vissiin ilmaista mielipiteensä..? =)

ps. Onhan se tietenki hyvä, että liikkuu ees sit vaikka vittuuntuneena, jokainen tavallaan..
Ja vielä: Onhan niitä hoikkia, jotka ei urheile..Hoikkuus ei siis tarkota läheskään aina hyvää kuntoa. Terveys kai kuitenki on pääasia?

16

1349

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JJH

      lievä ylipaino aina välttämättä huonoa kuntoa. Ylimääräinen rasva kehossa ei tietenkään ole hyväksi, mutta välttämättä kaikki lihavemmatkaan ihmiset ole surkeassa kunnossa...
      Mutta olen huomannut tuon saman (ja mikään ei ota henk.koht enempää aivoon) että monet käyvät salilla vaan juoruamassa ja viemässä tilaa ihmisiltä, jotka oikeasti haluaisivat treenata... Ihan hyvä tietysti edes yrittää, mutta kun sitä on vaikea laskea edes yritykseksi... Sitten mennään kehumaan kavereille, kuinka taas on oltu salilla, mutta kas kummaa... miksiköhän mitään kehitystä ei tapahdu?

    • Muumimamma

      Läskistä on tehty tällä palstalla ihan liian iso numero. Me emme kaikki ole saman kokoisia / näköisiä / yhtä innostuneita urheilusta - luojan kiitos :)

      Pieni pyöreys ei ole pahasta, minusta median luoma naiskuva on nykyään aivan järkyttävä. Olet kamala läskiämmälehmä jos painoa on yli 45kg. Sairasta.

      Tuhti ylipaino ja alipaino ovat molemmat merkittäviä terveysriskejä. Itse olen iloinen pullero :-) Elämä on niin lyhyt, haluan käyttää sen herkutellen: rakastan patonkeja, jäätelöä, juustoja ja vinkkuja. En kuitenkaan jää mutustamaan sipsejä sohvannurkkaan joka ilta, vaan käyn liikkumassa n.3 kertaa viikossa ja kerran viikossa tanssimassa. Miksi näin? Liikkuminen pitää huolen peruskunnosta, näin pysyy terveempänä ja verenpaine kolesterolit mallillaan. Ruokavalioni koostuu 90% kasviksista, ei siitäkään kai mitään haittaa ole.

      Vaikka olen pullukka, pidän itseäni kauniina, olen kertakaikkiaan tyytyväinen itseeni. Samoin myös mieheni on :-) Pidän huolta ulkonäöstäni meikeillä ja kauniilla vaatteilla asusteilla. Eli mikään ryysyalma en ole :-)

      Se, että on päätynyt parisuhteeseen, ei ole mikään syy lopettaa liikkumista. En puhu siitä, että läski olisi rumaa tai muuta, mutta merkittävä ylipaino on terveysriski - enkä nytkään puhu mistään tilastoista vaan SINUSTA ITSESTÄSI! Massa painaa, rasittaa niveliä, liikkumisesta tulee hankalampaa ja edessä on kiva oravanpyörä sairauksien kanssa.

      Mutta joillain on taipumuksena syödä suruunsa / tylsistymiseensä. Se on sairaus! Suru ei ole mikään syy syödä. Eikä ilo. Nälkä on hyvä syy syödä. Mutta nälkääkin on kahta laatua: oikeaa ja näennäistä. Nälkään kannattaa ensin juoda, jos nälkä lähtee, se oli lumenälkä, jos se jää, on oikea nälkä. Sairauksiin saa apua lääkäriltä. Avunpyytäminen ei ole noloa vaan itsensä tervettä rakastamista.

      Nykyään on niin paljon liikuntalajeja, mistä jokainen löytää oman lajinsa. Edullisin laji on tietysti kävely ja jos on vähän varaa panostaa, voi mennä jumppaan, aerobicciin tai vaikkapa joogaan! Jos liikunta on aivan myrkkyä, kannattaa pohtia MIKSI. Sattuuko se? Jos sattuu, niin lääkäriin. Jos ei kiinnosta, sinulla on väärä laji, vaihda lajia.

      Mikä on sen kivampaa kun ottaa oma hanipuppeli mukaan lähteä kävelemään, uimaan tai vaikka pelaamaan leikkimielisesti sulkkista -> saatte yhteistä aikaa ja hien pintaan ja kotona on sitten kiva fyysisen rasituksen jälkeen köllähtää soffalle sylikkäin ja vaikka nukahtaa siihen :-)

      Yksi asia vielä. Liikkuminen vaikuttaa muuhunkin kuin läskeihin. Se vaikuttaa kasvojen ihon kuntoon, kunhan hiki ei pääse kuivahtamaan iholle. Raitisilma saa ihon terveennäköiseksi. Kun on hyvä peruskunto, mieli pysyy virkeänä ja selviät helpommin elämän pienistä haasteista :-) Ja kun käy liikkumassa illalla n. 3h ennen nukkumaan menoa, se parantaa unenlaatua huimasti, nukut yösi kuin tukki ja heräät aamulla levänneenä :-) Enkä siis kirjoita, että pitäisi käydä nostamassa 100kg:n painoja tai hyppiä 3h aerobicissa, vaan tunnin reipas kävelylenkki riittää! :-) Pois turhat paineet liikkumisesta, yksinkertainenkin kävelylenkki pari kertaa viikossa tekee ihmeitä!

      Olen alkuperäisen kirjoittajan kanssa samaa mieltä – terveys on pääasia :-) Hoikkuus ei välttämättä heti tarkoita hyvää kuntoa, eli kukin meistä tänään töiden jälkeen mars liikkumaan :-)

    • Tarja

      Ja sitten on heitä, jotka eivät voi liikkua. Kun istuu pyörätuolissa tai on petipotilaana, niin siinä on sitten. Tunnen muutamia ja monet muutkin tuntevat, joitakin ihmisiä, jotka liikkuvat vammoistaan huolimatta. Arvostan tuota sitkeyttä. Jotkut eivät kävele minnekään, vaikka on kaksi jalkaa. On siis paljn paremmat resurssit liikkua ja laihtua kuin muutamilla ihmisillä kaikkialla.

      Jotkut vammautuneista ovat parisuhteessa, jotkut eivät.....

      Lihavuus voi johtua myös sairaudesta ja on myös geeneissä. Lihoo helpommin kuin muutamat muut...

    • viisaat ja kovat liikkujat

      niin parisuhteessa voi vielä harrastaa mutta sitten kun on rivi pieniä lapsia ei ole aina sanottu että lähdenpä tässä lenkille, puoliso voi olla vuorotöissä ja pentujen lykkiminen kärryissä kelillä kuin kelillä "lenkkelymielellä" vaatii jo muuta kuin himoa liikkumiseen.
      miten usein muuten näette miehiä lenkkeilemässä lasten vaunujen kanssa?

      • Niinpä

        tekosyy löytyy asiaan kuin asiaan.


      • Muumimamma

        "miten usein muuten näette miehiä lenkkeilemässä lasten vaunujen kanssa?"

        Kertahan se olisi ensimmäinenkin... :-)


      • Tarja
        Muumimamma kirjoitti:

        "miten usein muuten näette miehiä lenkkeilemässä lasten vaunujen kanssa?"

        Kertahan se olisi ensimmäinenkin... :-)

        Näin miehen hiihtävän metsässä lapsi takana repussa ja usein pyöräillen...

        Turvallistako?

        Urheilu on joillekin kuin huumetta. Pakko päästä hikoilemaan. :)


      • Moona
        Tarja kirjoitti:

        Näin miehen hiihtävän metsässä lapsi takana repussa ja usein pyöräillen...

        Turvallistako?

        Urheilu on joillekin kuin huumetta. Pakko päästä hikoilemaan. :)

        Ja sitkun olit nähny miehen metsässä hiihtämässä lapsi repussa, ihanko viime viikolla oli? Mitäs sitten? Vaaleanpunaiset pantterit liihottelivat palmujen seassa?


      • Tarja
        Moona kirjoitti:

        Ja sitkun olit nähny miehen metsässä hiihtämässä lapsi repussa, ihanko viime viikolla oli? Mitäs sitten? Vaaleanpunaiset pantterit liihottelivat palmujen seassa?

        Vantaalla. Usko tai älä.


      • Tarja
        Moona kirjoitti:

        Ja sitkun olit nähny miehen metsässä hiihtämässä lapsi repussa, ihanko viime viikolla oli? Mitäs sitten? Vaaleanpunaiset pantterit liihottelivat palmujen seassa?

        Suurkaupungeissa on aivan ihania kävelypolkuja ja hiihtolatuja. Näin tuon miehen lapsen kanssa noin 3 vuotta sitten, kun olin lenkillä itsekin. Lapsi vaikutti tyytyväiseltä ja Isä huväkuntoiselta. Mutta kuitenkin olin huolissani, jos kaatuu...

        Usko tai älä.


    • n30

      Mutta ajatelkaapas, että suurin osa 11-vuotiaista lapsista olisi mieluummin vammainen tai sairas kun lihava!! Kamalaa...

      • Muumimamma

        Lasten ei tarvitsisi olla missään tapauksessa lihavia. Missä on vanhempien kasvatusvastuu siitä, että karkki ei ole välipala? Lihavia lapsia haukutaan ja kiustaan koulussa, kukapa siis haluaisi ehdointahdoin olla kiusattu?

        Ystävättäreni oli jonkin aikaa aupairina Englannissa, siellä kuulemma mutsi oli määrännyt, että välipalaksi lapset syövät sipsejä...Että näin :)

        Niinpä niin, suurin osa 11-vuotiaista olisi mieluummin vammainen tai sairas kuin lihava...ettei vaan 100% 11 vuotiaista olisi mieluummin terve ja normaali kuin sairas ja kiusattu... :-)


      • skriik
        Muumimamma kirjoitti:

        Lasten ei tarvitsisi olla missään tapauksessa lihavia. Missä on vanhempien kasvatusvastuu siitä, että karkki ei ole välipala? Lihavia lapsia haukutaan ja kiustaan koulussa, kukapa siis haluaisi ehdointahdoin olla kiusattu?

        Ystävättäreni oli jonkin aikaa aupairina Englannissa, siellä kuulemma mutsi oli määrännyt, että välipalaksi lapset syövät sipsejä...Että näin :)

        Niinpä niin, suurin osa 11-vuotiaista olisi mieluummin vammainen tai sairas kuin lihava...ettei vaan 100% 11 vuotiaista olisi mieluummin terve ja normaali kuin sairas ja kiusattu... :-)

        "Lasten ei tarvitsisi olla missään tapauksessa lihavia. Missä on vanhempien kasvatusvastuu siitä, että karkki ei ole välipala? Lihavia lapsia haukutaan ja kiustaan koulussa, kukapa siis haluaisi ehdointahdoin olla kiusattu? "

        Huomaa ettet katsonut eilistä dokkaria ja jos katsoit niin et mitään oppinut. On vanhempia joiden lapset sairaasti laihduttavat ja tämä on kehitykselle paljon haitallisempaa kuin lihavuus.
        ja juuri tuo vanhempien syyllistäminen ja omien lapsien ruokailutapojen vahtiminen ja leikkisätkin huomauttelut saavat lapset ajautumaan anorexiakierteeseen. Mistä luulet että lapset saavat mallinsa jollei vanhemmilta jotka uskovat median luomaan kuvaan täydellisestä ihmisestä, joka lähes aina on liian laiha.
        ja jos on pienen lapsen yh, niin miten sitä lähtee kuntosalille noin vain.


      • Tarja
        skriik kirjoitti:

        "Lasten ei tarvitsisi olla missään tapauksessa lihavia. Missä on vanhempien kasvatusvastuu siitä, että karkki ei ole välipala? Lihavia lapsia haukutaan ja kiustaan koulussa, kukapa siis haluaisi ehdointahdoin olla kiusattu? "

        Huomaa ettet katsonut eilistä dokkaria ja jos katsoit niin et mitään oppinut. On vanhempia joiden lapset sairaasti laihduttavat ja tämä on kehitykselle paljon haitallisempaa kuin lihavuus.
        ja juuri tuo vanhempien syyllistäminen ja omien lapsien ruokailutapojen vahtiminen ja leikkisätkin huomauttelut saavat lapset ajautumaan anorexiakierteeseen. Mistä luulet että lapset saavat mallinsa jollei vanhemmilta jotka uskovat median luomaan kuvaan täydellisestä ihmisestä, joka lähes aina on liian laiha.
        ja jos on pienen lapsen yh, niin miten sitä lähtee kuntosalille noin vain.

        sellaisena kuin on. Koulupingoista muutamat tahtovat miellyttää vanhempiaan ja on tavallaan ok, mutta aika rankkaa, jos joutuu lukemaan aivan kamalan paljon ja sitten ei saakaan edes 3:sta tai saa jopa 4:sen eikä riitä. :(
        Kehut ovat paikallaan tuossa vaiheessa ja rohkaista nuorta moitimatta jatkamaan rohkaisten. Saa 50€, jos prjää hyvin....saa karkkirahaa.

        Urheilijalapset...vaatimukset kovia. Painoa tarkkaillaan koko ajan, joskus kuuluu treeniohjelmaan. Mäkihyppääjätkin liian laihoja viime vuosina.

        Oh hoi....tästä aiheesta ei tule loppua.


      • n30
        skriik kirjoitti:

        "Lasten ei tarvitsisi olla missään tapauksessa lihavia. Missä on vanhempien kasvatusvastuu siitä, että karkki ei ole välipala? Lihavia lapsia haukutaan ja kiustaan koulussa, kukapa siis haluaisi ehdointahdoin olla kiusattu? "

        Huomaa ettet katsonut eilistä dokkaria ja jos katsoit niin et mitään oppinut. On vanhempia joiden lapset sairaasti laihduttavat ja tämä on kehitykselle paljon haitallisempaa kuin lihavuus.
        ja juuri tuo vanhempien syyllistäminen ja omien lapsien ruokailutapojen vahtiminen ja leikkisätkin huomauttelut saavat lapset ajautumaan anorexiakierteeseen. Mistä luulet että lapset saavat mallinsa jollei vanhemmilta jotka uskovat median luomaan kuvaan täydellisestä ihmisestä, joka lähes aina on liian laiha.
        ja jos on pienen lapsen yh, niin miten sitä lähtee kuntosalille noin vain.

        ja kun yleensä nämä laihduttajat ovat mitä normaalimman kokoisia lapsia... Ja mallin kokoisia on vain 1,1% väestöstä ja niiden koko on noin 34 (50-luvulla vielä 38, eli normaali). Painoindeksikin on malleilla alle normaalipainon. Näistä sitten revitään se roolimalli. Huhhuijaa! Sairaaksi menee, kun ei hyväksytä ihmisiä edes normaalipaino-pullukahaarukan sisällä.


      • Paha Suvi
        Muumimamma kirjoitti:

        Lasten ei tarvitsisi olla missään tapauksessa lihavia. Missä on vanhempien kasvatusvastuu siitä, että karkki ei ole välipala? Lihavia lapsia haukutaan ja kiustaan koulussa, kukapa siis haluaisi ehdointahdoin olla kiusattu?

        Ystävättäreni oli jonkin aikaa aupairina Englannissa, siellä kuulemma mutsi oli määrännyt, että välipalaksi lapset syövät sipsejä...Että näin :)

        Niinpä niin, suurin osa 11-vuotiaista olisi mieluummin vammainen tai sairas kuin lihava...ettei vaan 100% 11 vuotiaista olisi mieluummin terve ja normaali kuin sairas ja kiusattu... :-)

        "Lihavia lapsia haukutaan ja kiustaan koulussa, kukapa siis haluaisi ehdointahdoin olla kiusattu?"
        Ei varmaan kukaan mutta kiusaajia koulussa on vaikak et olisi lihava. Rillipäät, näppynaamat, köyhät, yms riittää lapsille syyksi kiusata toisiaan.

        Ja kotoa se kasvatus lähtee. Erilaisuus aiheuttaa aina vastustusta niiden taholta jotka eivät paremmasta tiedä. Toisten arvostelu heppoisin perustein on silkkaa tyhmyyttä, sitä kelpaa esitellä sitten vanhempanakin. Vaikka salilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9166
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7947
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      161
      5657
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2353
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2091
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1740
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1688
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1427
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1358
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1283
    Aihe