Diane Nova lakkasi toimimasta akneen?

Minulla on pitkä historia iho-ongelmien kanssa, on kokeiltu lääkkeet sisäisesti (2 x Roa plus antibiootit) ja ulkoisesti (vaihteleva määrä rasvoja) sekä elämäntapamuutokset. Roa ja antibiootit toimivat kuurin ajan, mutta aina muutaman kuukauden päästä palasivat näpyt. Eivät erityisen pahana, mutta kuitenkin niin, että asia häiritsi kaksikymppistä nuorta naista. Lievästä aknesta ehkä kyse. Aloitin Diane Novan rinnakkaislääkkeen Cypretylin, ja iho-ongelmat vähenivät ja vähenivät, kunnes muutaman kuukauden päästä näppyjä ei enää tullut ollenkaan. Viimeisen kolmen vuoden ajan saldo on ollut yksi tai kaksi näppyä puolessa vuodessa. Monen ihotautilääkäritapaamisen perusteella tultiin tulokseen, että hormonit mulla niitä näppyjä ennen kaikkea aiheuttaa, kerta e-pillerit noin hyvin toimivat. Mulla on tosi epätasainen kuukautisierto ilman pillereitä, kuukaudesta kolmeenkin, joten elämä on senkin osalta helpottanut.

Joulun alla lähdettiin muutaman viikon reissulle ulkomaille, jota stressasin hurjasti muutamastakin syystä (eka pitkä lento, uusien ihmisten tapaaminen, asioiden hoituminen Suomessa sillä aikaa jne.). Reissun aikana kuukautisia ei meinannut kuulua, vatsa oli vaan kipeä ja kun ne hyvin niukat menkat sieltä lopulta tuli päivän pari myöhässä, kestivät ne vaan muutaman päivän normaalista viikon pätkästä poiketen.

Viikko tästä tuli ensimmäinen finni, kipeä mokoma nenän alle (tuolle alueelle mulla tulee aina hormonifinnit silloin kun niitä ennen kuukautisia joskus harvoin tulee). Sen jälkeen finnejä on tullut tasaisesti kiihtyvällä tahdilla, tällaista tahtia ei ole ollut sitten teini-iän vaikka näpyt itse ovat pienempiä kuin silloin aikanaan ja iho muuten ok, eli kokonaistilanne ihan siedettävä entiseen akneen verrattuna.

Kellään vastaavia kokemuksia? Ehkä stressi pisti pasmat ja hormonit sekaisin, ja nyt kannattaa vaan odotella että pillerit tekevät taas tehtävänsä muutaman kuukauden sisällä reissusta? Tai ehkä DN ei enää yksinkertaisesti toimi näppyihin? Ovat toimineet niin loistavasti tähän mennessä että tuntuu oudolta että näin lakkasivat yhtäkkiä toimimasta. Jotenkin kuvittelisin että kaikki nämä hormonaaliset jutut ja stressi liittyvät toisiinsa. Ihotautilääkärille menen, jos ensi kuun jälkeen vielä ongelma on ja pysyy. Onneksi eivät jätä syviä arpia nämä, ainakaan vielä.
163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyllä stressi voi vaikuttaa ihon kuntoon, samoin syöminen ja muu. Jos olit lämpimässä maassa niin aurinkokin on saattanut kuivattaa ihoa ja tulee siksi näppyjä? (arvaus vain) Ehkä kannattaa odotella ja jos se pahenee, niin voi mennä lääkäriin?
Syö terveellisesti, juo vettä ja ota rennosti, niin ehkä ongelma paranee.

Itse käytän myös Cypretyliä ja se on vähentänyt finnejä, mutta vieläkin tulee vähintään yksi melkein joka viikko. Mutta eipä muutama finni haittaa kunhan ei ole koko naama täynnä kuten ennen... :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taasko tätä kirjoitti:

Minulla on pitkä historia iho-ongelmien kanssa, on kokeiltu lääkkeet sisäisesti (2 x Roa plus antibiootit) ja ulkoisesti (vaihteleva määrä rasvoja) sekä elämäntapamuutokset. Roa ja antibiootit toimivat kuurin ajan, mutta aina muutaman kuukauden päästä palasivat näpyt. Eivät erityisen pahana, mutta kuitenkin niin, että asia häiritsi kaksikymppistä nuorta naista. Lievästä aknesta ehkä kyse. Aloitin Diane Novan rinnakkaislääkkeen Cypretylin, ja iho-ongelmat vähenivät ja vähenivät, kunnes muutaman kuukauden päästä näppyjä ei enää tullut ollenkaan. Viimeisen kolmen vuoden ajan saldo on ollut yksi tai kaksi näppyä puolessa vuodessa. Monen ihotautilääkäritapaamisen perusteella tultiin tulokseen, että hormonit mulla niitä näppyjä ennen kaikkea aiheuttaa, kerta e-pillerit noin hyvin toimivat. Mulla on tosi epätasainen kuukautisierto ilman pillereitä, kuukaudesta kolmeenkin, joten elämä on senkin osalta helpottanut.

Joulun alla lähdettiin muutaman viikon reissulle ulkomaille, jota stressasin hurjasti muutamastakin syystä (eka pitkä lento, uusien ihmisten tapaaminen, asioiden hoituminen Suomessa sillä aikaa jne.). Reissun aikana kuukautisia ei meinannut kuulua, vatsa oli vaan kipeä ja kun ne hyvin niukat menkat sieltä lopulta tuli päivän pari myöhässä, kestivät ne vaan muutaman päivän normaalista viikon pätkästä poiketen.

Viikko tästä tuli ensimmäinen finni, kipeä mokoma nenän alle (tuolle alueelle mulla tulee aina hormonifinnit silloin kun niitä ennen kuukautisia joskus harvoin tulee). Sen jälkeen finnejä on tullut tasaisesti kiihtyvällä tahdilla, tällaista tahtia ei ole ollut sitten teini-iän vaikka näpyt itse ovat pienempiä kuin silloin aikanaan ja iho muuten ok, eli kokonaistilanne ihan siedettävä entiseen akneen verrattuna.

Kellään vastaavia kokemuksia? Ehkä stressi pisti pasmat ja hormonit sekaisin, ja nyt kannattaa vaan odotella että pillerit tekevät taas tehtävänsä muutaman kuukauden sisällä reissusta? Tai ehkä DN ei enää yksinkertaisesti toimi näppyihin? Ovat toimineet niin loistavasti tähän mennessä että tuntuu oudolta että näin lakkasivat yhtäkkiä toimimasta. Jotenkin kuvittelisin että kaikki nämä hormonaaliset jutut ja stressi liittyvät toisiinsa. Ihotautilääkärille menen, jos ensi kuun jälkeen vielä ongelma on ja pysyy. Onneksi eivät jätä syviä arpia nämä, ainakaan vielä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu